Стрес без причинни: як позбутися щоденного страху

Останніми місяцями в медіа активно обговорюють нову тему в галузі здоров’я — "дегенерація мозку через нестачу поживних речовин". Попри новизну поняття, воно краще допомагає зрозуміти причини стрімкого зростання випадків ментального виснаження, тривалого стресу та депресії.

Що таке "знедолений" мозок?


Науковці вже давно довели зв’язок між кишковим мікробіомом і мозком. Однак французький дослідник і психіатр Гійом Фон, автор книги "Добре нагодуй свій мозок", пішов далі: він вивчає прямий вплив харчування на психоемоційний стан.

Реклама.

У своїх роботах він стверджує, що сучасна їжа більше не покриває навіть базових потреб організму і насамперед мозку. "Суттєва частина населення недоотримує життєво важливі жирні кислоти, зокрема DHA (докозагексаєнову кислоту), які необхідні для нормального функціонування мозку", — каже вчений. Омега-3 жирні кислоти, особливо DHA, сьогодні активно вивчаються через їхній вплив на психічне здоров’я. Так, американське дослідження 2015 року довело: нестача омега-3 прямо пов’язана зі збільшеним ризиком депресивних станів. А їх вживання, навпаки, полегшує симптоми хронічної втоми, стресу, тривожності й пригніченості.

Омега-3 як паливо для мозку


Омега-3 — не лише про емоційний добробут. Вживання продуктів, багатих на жирні кислоти, сповільнюють вікове погіршення когнітивних функцій, підтримують здоров’я синапсів та борються з нейрозапаленням. Наприклад, за даними французького Національного агентства з безпеки харчових продуктів, понад 80% жителів Франції мають "дегенеративний мозок", себто страждають на критичну нестачу DHA. "З одного боку, сучасна їжа майже не містить поживних речовин, необхідних мозку. З іншого, вона ж і виснажує імунну систему через постійне запалення, яке провокує", — зауважує Гійом Фон. Саме це може пояснити різке зростання ментального виснаження, тривалого стресу, пригніченості та депресії.

Як "нагодувати" мозок?


На щастя, ситуація не безнадійна. Все починається з турботи про "другий мозок" — кишківник. Ось кілька кроків, які допоможуть відновити ментальну енергію:

Виключити ультраоброблену їжу

Згідно з дослідженням Nutrients (2022), харчування ультраобробленою їжею, підвищує ризик депресії на 44% і тривожних розладів — на 48%. Перший крок — мінімізувати або повністю відмовитися від продуктів із промисловою обробкою.

Слухати свій організм

Якщо ви відчуваєте втому одразу після пробудження, не маєте мотивації, важко зосереджуєтеся, дратуєтеся через дрібниці, не можете заснути або постійно "пережовуєте" негативні думки — це сигнал, що мозку не вистачає поживних речовин. Прислухатися до себе — важливий етап, щоб почати шлях до ментального відновлення.

Додати в раціон омега-3

Національне агентство з безпеки харчових продуктів (Франція) та Європейське агентство з безпеки харчових продуктів рекомендують споживати 250–500 мг DHA на день. Найкращі джерела — жирна риба (лосось, скумбрія, сардини). Але з огляду на проблеми надмірного вилову, забруднення важкими металами або дотримання вегетаріанської дієти, багато хто обирає омега-3 у формі добавок.

Середземноморська дієта

Один з найкорисніших стилів харчування, доведено ефективний проти запалення й окисного стресу. За дослідженням Європейського журналу клінічного харчування (2024), середземноморська дієта на 33% знижує ризик депресії. Основу становлять овочі, фрукти, цільні зерна, риба, оливкова олія.

Вітаміни та добавки

* Омега-3 (DHA),
* вітамін D,
* активна форма вітаміну B9,
* цинк.

Відновивши баланс харчування, мозок знову працюватиме ефективно, а розум стане яснішим і стійкішим до стресу.

За матеріалами: Vogue.fr

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.