До Vogue UA Conference 2023 залишилося
SOLD OUT

Кокосове молоко, велнес-крапельниці, залужнення організму та інші міфи про ЗСЖ, які є шкідливими

Людству потрібно вірити у щось: в прогнози таро, магічну силу кристалів чи в "корисні" альтернативи "шкідливих" продуктів. Зібрали найпоширеніші міфи про ЗСЖ, вірити в які як мінімум дивно.

Спорт корисний

Не тільки корисний, а й шкідливий — застерігають лікарі.

Реклама

В медичній спільноті заведено вважати, що надмірне захоплення ЗСЖ — це не норма. Робочий термін останніх років (який, щоправда, поки не входить до офіційних класифікаторів хвороб, але широко використовується в міжнародній практиці) — нервова орторексія: розлад харчової поведінки, за якого людина так одержима здоровим харчуванням, що місця для інших інтересів у житті не залишається, а будь-який "зрив" викликає в неї почуття провини й самокатування. Крім того, одержимі ЗСЖ люди й фітнес-ентузіасти часто використовують методи, які не схвалює доказова медицина і які часто просто небезпечні.

Те, що фітнес-активісти називають словом challenge — набрати масу за місяць, підготуватися до Ironman за три, — медики стримано звуть нереалістичними цілями. "Це вкрай небезпечно для організму, — застерігає кардіолог Олена Прокопович. — Щоб набрати масу, чоловіки п’ють домішки (креатин, глютамін), які затримують воду в організмі; м’язи, звісно, ростуть, але водночас росте і маса серця. У результаті молоді чоловіки приходять зі скаргами на порушення тиску, запаморочення, аритмію, стомлюваність. Це знаки "перетренування" і зношення серця".

Детально про потенційні ризики, які несе надмірне захоплення спортом, ми писали тут.

Крапельниці краси — це панацея

Крапельниці краси, які завзято рекламували знаменитості в недалекому минулому, — сумнівний хід, який не має нічого спільного з доказовою медициною. Крапельниці показані при гострих отруєннях та інших станах, — але їх призначає лікар за наявності показань.

Жоден із "коктейлів краси", які вводяться внутрішньовенно, не схвалений FDA або МОЗ. Крапельниці без рекомендації особистого лікаря — це втручання в системи організму, яке може мати небезпечні наслідки. Після цієї процедури, наприклад, у березні 2018 року модель Кендалл Дженнер потрапила до лікарні.

У людей, що мають проблеми з тиском або серцем, від надлишку рідини в крові (обсяг велнес- і б'юті-крапельниць — від 0,5 до 1 л) можуть траплятися стрибки тиску або серцеві напади. Серед списку потенційних небезпек є гіпервітаміноз, дисбаланс електролітів, інсульти і пошкодження нирок. Також з появою "крапельниць краси" пов'язують численні випадки дебютів і загострень сечокам'яної хвороби, навіть таких, що вимагають хірургічного втручання.

Детально про побічні ефекти крапельниць ми писали тут.

Вівсяне молоко корисніше звичайного

Полиці супермаркетів переповнені альтернативним молоком: соєвим, кокосовим, з мигдалю та фундука, вівсяним. Останнє увійшло до меню більшості кав’ярень.

У всіх видах молока (включно з коров’ячим) є цукор, вміст якого коливається залежно від походження та процесу виробництва. В несолодкому вівсяному його 7,01 г на чашку, а в цільному коров’ячому — 11. Здавалося б, вівсяне корисніше. Втім, більша частина рослинної клітковини відфільтровується з вівсяного молока під час його виробництва, тому воно містить незначну кількість клітковини (або взагалі її не містить), а всі природні цукри залишаються. А ось білки та жири в коров'ячому молоці нейтралізують глюкозу, тому рівень цукру в крові після випитого лате не скаче так сильно. Тому коров’яче та горіхове молоко є набагато кращими альтернативами вівсяному.

Детальні пояснення про шкоду вівсяного молока шукайте тут.

Кокосова олія корисна для здоров'я

Ми всі добре пам'ятаємо раптове божевілля навколо кокосової олії, яке виникло 2015 року. Її застосовували всюди з вірою в те, що це найкорисніший суперфуд.

Правда є більш бентежною. В кокосовій олії висока частка насичених жирів, які, як відомо, підвищують рівень холестерину, а отже й ризик серцевих захворювань.

"Оскільки кокосова олія підвищує рівень "поганого" холестерину, що є причиною серцево-судинних захворювань, і не має підтверджених сприятливих ефектів, ми радимо не використовувати її", — заявили в Американській кардіологічній асоціації. Британський фонд харчування ще в 2016-му погодився з цим у своєму звіті. "Якщо вам подобається смак кокосової олії, то додавайте її в раціон, але не у великій кількості й не часто", — ідеться в ньому.

Оскільки зв’язок між споживанням насичених жирів, підвищенням рівня холестерину в крові й зростанням ризику серцевих захворювань доведений, зараз організації охорони здоров’я в усьому світі радять скорочувати споживання насичених жирів і замінювати їх невеликою кількістю ненасичених.

Матеріал про те, чому кокосова олія небезпечна для здоров'я, шукайте тут.

Залужнення організму ключ до здоров'я та довголіття

Коли люди наводять аргументи на користь лужної дієти, це має сенс: овочі в раціоні зроблять кожного здоровішим. Але історії про "залужнення" та "закислення" організму — це міські легенди, які розраховані на тих, хто не має критичного мислення.

"Є таке поняття — гомеостаз, — пояснює Тійна Орасмяе-Медер, лікарка-дерматокосметологиня, експертка з розроблення косметичних засобів, засновниця бренду професійної косметики Meder Beauty Science (Швейцарія). — Організм з народження до смерті бореться за його підтримання. Один з важливих аспектів гомеостазу — підтримання стабільного рН усіх біологічних рідин, зокрема крові й лімфи. І цей бастіон організм здасть останнім. Жодного закислення крові у живої людини, що гуляє своїми ногами в пошуках молодості й краси, бути не може апріорі".

Тому геть іпохондрію та псевдо ЗСЖ. А овочам — режим найбільшого сприяння.

Сухофрукти корисний перекус

Насправді вони насичені цукром поза всякою мірою та викликають різкий стрибок глюкози, за яким неминуче слідує так само різкий її спад. "Після цього знову хочеться щось з’їсти. Ми потрапляємо в замкнене коло", — пояснює лікарка-ендокринологиня, дієтологиня Наталія Самойленко.

Медична інфлюєнсерка Джессі Іншоспе, відома як "богиня глюкози", каже, що сухофрукти — це висококонцентровані цукрові бомби. "Ставтесь до них як до десерту. Завжди їжте свої фрукти цілими і в оригінальному вигляді", — пише вона.

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.