До VOGUE UKRAINE LEADERS SUMMIT
КУПИТИ КВИТКИ

Ностальгійна звичка, яка викликає хвилю щастя та знижує рівень кортизолу

Перегляд старих фотографій може не лише подарувати приємні емоції, а й суттєво вплинути на хімічні процеси в організмі: знизити рівень гормонів стресу та підвищити вироблення серотоніну й ендорфінів. За даними нових досліджень, ця проста й ностальгійна звичка здатна стимулювати відчуття щастя, відновлювати емоційний баланс і навіть зміцнювати психологічну стійкість.



Психолог Ітан Крос, директор Emotion & Self-Control Lab, в інтерв’ю для подкасту Мел Роббінс (мотиваційної спікерки й експертки з особистісного розвитку) зазначає, що навіть побіжний перегляд фотографій рідних і близьких може активувати зони мозку, пов’язані з почуттям безпеки, підтримки й захищеності. Це пояснює, чому люди після такої практики почуваються спокійнішими й щасливішими.

Реклама.


Мел Роббінс підкреслює: "Перегляд старих фото є доступною кожному технікою, яка здатна швидко зняти напругу. Замість випадкового горта́ння стрічки новин чи безцільного скролінгу соцмереж достатньо хоча б на 30 секунд зосередитися на знімках, які викликають приємні спогади". Це може бути галерея в телефоні або роздруковані світлини на робочому столі. Важливо використовувати їх як емоційний ресурс для зняття тривожності та стресу.

"Вони нагадують, що життя — це не лише те, що відбувається тут і зараз, і що поруч завжди є ті, хто підтримує", — пояснює Роббінс. Вона також посилається на дослідження Каліфорнійського університету, яке показало: ця звичка активує відчуття соціальної підтримки й належності, що безпосередньо впливає на зниження рівня стресу. У науковому середовищі це явище називають "стимулами безпеки". Мова про візуальні образи близьких людей, які активують ділянки мозку, пов’язані зі зменшенням тривоги та формуванням почуття захищеності.

Соціальні зв’язки та здорове старіння


Позитивний ефект цієї мікрозвички напряму пов’язаний з важливістю соціальних контактів для емоційного добробуту й довголіття. У своїй книзі "Вгадай мій вік… якщо зможеш" лікар Дені Ламболе (фахівець з інтегративної медицини) пояснює, що стрес провокує хронічні запальні процеси в організмі, тоді як живі соціальні взаємодії діють як природний буфер. "Дослідження демонструють, що люди з позитивними соціальними зв’язками мають кращу варіабельність серцевого ритму (показник, тісно пов’язаний із загальним здоров’ям)", — пояснює Ламболе. Навпаки, ті, хто перебуває в токсичних чи конфліктних стосунках, частіше мають хаотичний серцевий ритм, що підвищує ризик для фізичного та психологічного здоров’я.

Візуалізація як внутрішній ресурс


Окрім емоційної підтримки, фотографії активують іще один потужний механізм — візуалізацію. Використання уяви та ментальних образів приємних спогадів запускає реакцію в лімбічній системі мозку, що відповідає за емоції. Як наслідок, вироблення гормонів щастя: серотоніну та ендорфінів, які допомагають зменшити біль, боротися зі стресом та підвищити загальне відчуття задоволення.

За матеріалами: Vogue.it

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.