5 нетипових ознак дефіциту заліза – і як їх усунути
Ознаки дефіциту заліза іноді невловимі, а речі, про які ви можете не замислюватися, наприклад, регулярне вживання ібупрофену, або надмірне вживання кави та алкоголю, можуть перешкоджати засвоєнню заліза. І все ж є кілька незвичайних симптомів, на які варто звернути увагу.
Деякі симтоми дефіцита заліза настільки поширені, що їх легко можна сплутати з іншими причинами, наприклад, недостатньою кількістю води, дефіцитом вітаміну В12 або гормональними коливаннями. "Ознаки дефіциту заліза, хоча і не тільки цього стану, включають постійну втому і слабкість, зниження рівня енергії, утруднене дихання або задишку під час фізичних навантажень, головний біль, запаморочення і когнітивні зміни", – пояснює доктор медичних наук Анант Вінджамурі. Інші симптоми, такі як холодні руки, холодні ноги та бліда шкіра, можна легко пояснити кліматом, способом життя або погодою. Гірше того, багато з цих симптомів навіть не є очевидними, особливо на ранній стадії. "Деякі жінки з легким дефіцитом заліза взагалі не мають жодних симптомів", – каже докторка медичних наук та сертифікований акушер-гінеколог Крісті Еванс.
"У міру того, як організм відчуває все більший дефіцит заліза і анемія погіршується, ознаки і симптоми посилюються, – пояснює Джейсі Фолкерс, доктор філософії, доктор наук з Joi Women's Welln. – Наші тіла можуть робити досить дивні речі, коли у нас дуже низький рівень заліза". Окрім загальних симптомів, він каже, що є п'ять незвичайних ознак дефіциту заліза, на які варто звернути увагу.
Запалений язик
Ця проблема може ускладнити жування і ковтання, що, в свою чергу, може зробити споживання достатньої кількості поживних речовин ще складнішим. Тому слідкуйте за будь-яким набряком язика, болючістю або зміною смаку їжі. І не забувайте оглядати всю ротову порожнину – дефіцит заліза може спричинити блідість ясен.
Ламкі нігті
"Хоча може здатися, що вони не пов'язані з рештою нашого тіла, наші нігті насправді можуть багато чого сказати про наше здоров'я", – каже доктор Фолкерс. Тому слабкі та ламкі нігті, безумовно, можуть бути ознакою дефіциту поживних речовин. Стан під назвою койлоніхія, який призводить до того, що нігті стають увігнутими, як ложки, також може свідчити про недостатню кількість заліза.
Сухі, потріскані губи та рот
Якщо жоден бальзам для губ або зволожуючий крем не допомагає виправити потріскані губи, це привід задуматись. "У людей з дефіцитом заліза може виникнути особливий тип тріщин, який називається кутовим хейлітом, що вражає куточки рота, – каже Фолкерс. – Їх самостійне лікування кремом або маззю не допоможе: через брак заліза тріщини з'являтимуться знову".
Дивні гастрономічні бажання
Якщо у вас раптом з'явився бажання жувати лід або навіть кукурудзяний крохмаль, крейду, глину, деревне вугілля, попел чи картон, – саме час замовити аналіз крові. І хоча потяг до неїстівного може бути викликаний стресом, тривогою або іншими проблемами психічного здоров'я, він також є ознакою анемії.
Випадіння волосся
Пасма виглядають тоншими або менш блискучими, ніж зазвичай? Це може бути ознакою дефіциту заліза, особливо коли він переростає в анемію, яка, згідно з деякими дослідженнями, може негативно впливати на здоров'я волосся. На щастя, це можна виправити. "Коли волосяні фолікули не отримують достатньо кисню, вони переходять у стадію спокою, волосся випадає і не відростає, доки анемія не вилікується", – каже Фолкерс.
Як усунути дефіцит заліза
Якщо ви відчуваєте будь-який з перерахованих вище симптомів або підозрюєте, що у вас дефіцит заліза, важливо пройти обстеження, щоб визначити проблеми. Як каже лікарка Вінджамурі, "усунення дефіциту заліза має вирішальне значення для загального стану здоров'я, профілактики вікових захворювань і забезпечення оптимальної когнітивної функції протягом усього процесу старіння". На щастя, лікування дефіциту заліза є досить рутинним. При високому дефіциті лікар може призначити препарати заліза або внутрішньовенну терапію залізом. При низькому або помірному – порекомендують збільшити споживання продуктів, багатих на залізо.
Продукти багаті на вміст заліза:
- кежирна яловичина, баранина, індичка, курка, телятина і свинина;
- молюски, устриці, мідії, гребінці, креветки, сардини, краби, форель, пікша, минтай і анчоуси;
- квасоля, нут, сочевиця, горох, тофу;
- темно-зелені овочі: шпинат, броколі, стручкова квасоля, капуста, мангольд, горох і рукола, а також батат;
- горіхи та насіння: фісташки, мигдаль, кеш'ю, кедрові горіхи, горіхи макадамії, гарбузове насіння, кунжут, насіння льону та конопель;
- сухофрукти – родзинки, фініки, інжир, чорнослив і курага – містять більше заліза, ніж їхні свіжі аналоги;
- цільнозернові продукти, такі як пшениця та овес, а також псевдозернові, такі як кіноа.
Наян Патель, докторка фармацевтичних наук і засновниця Auro Wellness, зазначає, що наші системи повинні працювати синергетично, тому дуже важливо дивитися на наше здоров'я комплексно. Наприклад, вона рекомендує приймати препарати заліза разом з вітаміном С – особливо якщо ви дотримуєтеся рослинної дієти.
Текст: Christina Pérez
Більше на www.vogue.com
Читайте також