Зміна часу: 5 звичок для здорового сну
Нормальний сон — запорука здоров’я усього організму. Ось 5 корисних звичок, які допоможуть повернути звичний ритм життя після переведення годинників на літній час.
Циркадні або добові ритми — це фізичні, психічні та поведінкові зміни, які відбуваються з людиною за 24 години. Саме ці ритми регулюються біологічним годинником та допомагають організму правильно реагувати на світло й темряву. Щоб налаштувати добові ритми на новий час, експерти зі сну радять насамперед не ховатися від сонячного світла у перші години після пробудження. Природне світло безпосередньо впливає на ту ділянку мозку, яка відповідає за роботу добових циклів. Сітківка ока, яку стимулює світло, посилає нервові імпульси в мозок із чітким повідомленням: просинатися. У цей момент організм припиняє вироблення мелатоніну, гормону, який сприяє сну. І навпаки, темрява м'яко розслаблює мозок та переводить його у "сплячий" режим. Експерт з довголіття доктор Даршан Шах каже: "Якщо добовий ритм не оптимізований, здоров’я також не буде оптимізовано".
5 простих звичок, які покращать якість сну та здоров’я
Дотримання режиму сну
Важливо лягати спати й прокидатися щодня в той самий час — навіть у вихідні. Така послідовність зміцнює природний ритм і покращує якість сну.
Сонячне світло
Вранці варто якнайшвидше відкрити штори — найкраще організм пробуджується саме під впливом природного сонячного світла. Це допомагає налаштувати внутрішній добовий годинник на правильну роботу. Увечері ж бажано обмежити вплив штучного освітлення, особливо синього світла від екранів, яке може гальмувати вироблення мелатоніну — гормону сну.
Режим харчування
Харчуватися в той же час також дуже важливо. Перед сном варто уникати важкої їжі, кофеїну та алкоголю, оскільки вони погано впливають на якість сну.
Вечірні ритуали
Перед сном можна зробити щось заспокійливе. Наприклад, почитати, помедитувати або прийняти теплу ванну. Ці дії сигналізують тілу, що пора розслабитися і підготуватися до відпочинку. Подібний ефект викликають у дітей казки, які на ніч читають їм батьки.
Фізичні вправи
Щоденна фізична активність допомагає швидше заснути та насолоджуватися міцнішим сном. Регулярних фізичних навантажень принаймні 30 хвилин на день буде цілком достатньо. Але краще не робити вправи ближче до сну, оскільки активність може завадити заснути.
За матеріалами: Vogue.fr