До Vogue UA Conference 2023 залишилося
SOLD OUT

Дівчина в павутинні: чому виникає венозна сітка на ногах та як її прибрати

Чому виникає судинна сітка на ногах, про які стани вона може свідчити, чи обов'язково видаляти судини, чи шкодять підбори здоров'ю вен та чи можна сидіти нога на ногу за подібних станів, розповідає Сергій Войціцький, судинний хірург, флеболог.

Чому виникає судинна сітка на ногах

Проблеми із судинами, як-от судинна сіточка (більш коректна назва — телеангіоектазії), виникають через зниження тонусу судин та несправність клапанів. Через це відтік венозної крові порушується, зростає тиск у підшкірних венах, і вони розширюються. Внаслідок з'являються телеангіоектазії або підшкірні вени розширюються.

Реклама

Про які стани це свідчить

Судинні зірочки можуть бути проявом багатьох станів і хвороб. Телеангіоектазії виникають при порушеннях кровообігу, наприклад, при варикозній хвороб. Це може бути проявом початкових стадій захворювання або ж наслідком застою венозної крові за хронічних захворювань вен.

Судинні зірочки також можуть бути наслідком ураження судин, — наприклад, після механічних ушкоджень, травм або опіків. Досить часто справа в гормональних змінах — як-от вагітність або приймання гормональних препаратів.

Телеангіоектазії також можуть передаватися у спадок.

Серед чинних, але рідкісних причин — розсіяний склероз, системний червоний вовчак, артеріовенозні мальформації та інші вроджені аномалії судин.

Наскільки серйозно потрібно ставитися до судинної сітки?

Телеангіоектазії, або судинні зірочки, можуть бути косметично неприємними, але в більшості випадків не представляють серйозної загрози для здоров'я. Однак, якщо вони поєднуються з іншими симптомами варикозного розширення судин, наприклад, важкістю ніг, болями, набряками або втомленістю ніг, це може свідчити про більш серйозні проблеми із судинами.

Якщо ви помітили телеангіоектазії і вас турбує будь-який з перелічених симптомів, краще звернутися до флеболога або судинного хірурга для професійної консультації та оцінки стану судин. Лікар дає рекомендації не лише щодо способів видалення судинних зірочок, але й допоможе виявити причини, через які вони виникли.

Чи правда, що проблеми з венами — професійна хвороба людей, що працюють на ногах?

Так, професії, які передбачають тривале перебування на ногах, можуть сприяти розвиткові проблем із судинами. Це може стосуватися стилістів, візажистів, флористів, а також працівників ресторанного бізнесу, медичних працівників тощо.

Тривале стояння може збільшувати тиск у венах ніг і сприяти варикозу. Однак варикозне розширення судин залежить від багатьох факторів, серед яких спадковість, стать, вага, рівень фізичної активності, стиль життя тощо. Тому не обов'язково, що всі люди, які працюють на ногах, матимуть проблеми із судинами. Утім важливо дотримуватися здорового способу життя, підтримувати фізичну активність, уникати тривалого стояння або сидіння без руху, носити зручне взуття та вживати інші профілактичні заходи для збереження здоров'я судин.

Чи правда, що не можна сидіти нога на ногу, адже це провокує перетискання судин?

Сидять нога на ногу або підгинають ногу під себе безліч людей, і є міф, що це може впливати на кровообіг і судини. Однак, докази, що однозначно підтверджують це, відсутні.

Деякі дослідження вказують на те, що тривале сидіння в одній позиції може сприяти застою крові в ногах, особливо у людей з певними судинними проблемами. Але це не означає, що одна-дві короткочасні позиції можуть негативно впливати на здоров'я судин у всіх людей.

Загалом, рекомендації стосовно сидіння зазвичай зводяться до збереження рівноваги і регулярних переміщень. Якщо ви сидите тривалий час, добре було б час від часу робити короткі перерви, піднімаючись і рухаючись, щоб покращити кровообіг і зменшити поганий вплив тривалого сидіння.

Чи впливають підбори якимось чином на стан судин?

Так, взуття з високими підборами може впливати на стан судин, зокрема на кровообіг у нижніх кінцівках. Ось як це може статися:

Збільшений тиск: взуття з високими підборами може підвищувати тиск на кістки, суглоби та м'язи ніг. Тоді кровообіг ускладнюється і сприяє розвиткові варикозу.

Зміна підтримки: Високі підбори можуть змінити розподіл ваги на ногах, а через зміну навантаження на різні м'язи і суглоби кровообіг та функції судин порушуються.

Зміни в поставі: підбори можуть змінити поставу та ходу, що також впливає на роботу судин і м'язів.

Втім, у всіх людей по-різному: чимало залежить від фізичного стану та наявних проблем. Так, людині з варикозом треба бути обережніше, обираючи взуття на підборах.

Чому влітку ноги "з венами" набрякають?

Влітку ноги можуть набрякати через кілька факторів, серед яких зміни в температурі, активності та звичках влітку. Здебільшого це пов’язано зі спекою. Від неї судини розширюються, і рідина з судин легше потрапляє в тканини. Крім того, влітку люди частіше виходять на вулицю, більше ходять, стоять тощо. Дуже часто від цього набрякають ноги.

Через спеку сильніше хочеться пити, — люди рефлекторно вживають більше солі та п'ють більше води. Це спричиняє затримку рідини в організмі та спричиняє набряки.

Чи діють креми та гелі "від важких ніг"?

Засоби на основі каштану можуть бути корисними: каштан містить речовини, які зменшують запалення в судинній стінці, а це знімає біль і набряки. Деякі дослідження показали, що екстракт каштану підвищує тонус судин та покращує їхню пружність. Також каштан затримує проникнення рідини через судинну стінку, а отже зменшує набряки та важкість ніг.

Однак важливо пам'ятати, що мазі з каштаном не є основним та найдієвішим методом покращення життя у пацієнтів із хронічними захворюваннями вен. Краще поєднувати їх з іншими методами лікування, — компресійні панчохи, фізична активність, зміни в харчуванні тощо.

Перед використанням будь-яких мазів або кремів, особливо якщо є серйозні проблеми із судинами, важливо проконсультуватися з лікарем: він надасть рекомендації, які будуть найбільш ефективними для конкретного випадку.

Чи дійсно варто викладати ноги вище, щоб покращити кровоток?

Це дійсно допомагає полегшити кровообіг, особливо якщо у вас є проблеми з набряками або варикозними венами. Це може допомогти зменшити тиск у судинах ніг і полегшити повернення крові до серця.

Однак важливо враховувати кілька моментів:

 • Час. Щоб кровотік був максимально ефективним, рекомендується викладати ноги вище протягом приблизно 15—30 хвилин. Довготривале підвищення ніг може призвести до дискомфорту.
 • Поза. Важливо, щоб ноги були підняті на достатню висоту й були вище за рівень серця. Це допоможе забезпечити ефективне відтікання крові.
 • Зручність. Виберіть зручну та стійку позу для викладання ніг, щоб уникнути незручностей, можливих травм.
 • Регулярність. Щоб отримати максимальну користь, спробуйте викладати ноги вище кілька разів на день, особливо якщо проводите тривалий час у стоячому положенні або сидячи.

Загалом, викладання ніг вище може бути корисним для полегшення кровообігу та зменшення набряків, але це не замінює інших методів лікування або профілактики, як-от фізична активність, зміни в харчуванні, контроль ваги та інші рекомендації лікаря.

Які процедури краси протипоказані за проблем з венами?

 • Лазерна епіляція. При наявності варикозу в ділянці, яка піддається епіляції, необхідно бути особливо обережним. Лазерна епіляція може впливати на судинну стінку, особливо якщо та розташована близько до поверхні шкіри.
 • Ендосфера терапія. Ця процедура може впливати на структуру судин та призводити до ускладнень хронічних захворювань вен особливо при агресивному механічному впливі.
 • LPG-масаж. Механічний масаж, який використовується в процедурі LPG, може також бути протипоказаним при хронічних захворюваннях вен на пізніх або ускладнених стадіях захворювання.

У кожному конкретному випадку рішення про можливість проведення тієї чи іншої процедури краси має ухвалюватися індивідуально, з урахуванням стану судин і рекомендацій лікаря. Це допоможе уникнути можливих ускладнень та негативних наслідків для здоров'я.

Чи потрібний активний захист від сонця?

Так, активний захист від сонця важливий для здоров'я судин, зокрема при наявності варикозних вен або інших проблем зі судинами.

Ультрафіолет може призводити до запалення в судинній стінці через міграцію певних прозапальних компонентів крові, що свою чергою може спровокувати та погіршити стан варикозних вен і прогрес захворювання. Від нього зменшується еластичність судин та загострюються проблеми з венами.

Людям, у яких діагностовано судинну патологію, особливо при варикозному розширенні, можуть бути більш схильні до пігментації, — уникнути її допомагає санскрин, захисний одяг, та перебування в тіні.

Які речі погіршують стан вен?

 • Сидячий чи стоячий спосіб життя;
 • Недостатність фізичної активності;
 • Зайва вага або ожиріння;
 • Носіння тісного або неякісного взуття;
 • Вагітність (у вагітних збільшення обсягу крові та підвищення рівня прогестерону може призводити до розширення вен та виникнення варикозних змін в судинній стінці).

Аспірин та аскорутин — це хороша профілактика проблем з венами?

Аспірин часто призначають для профілактики серцевих проблем, таких як інфаркт або інсульт, — він розріджує кров та запобігає тромбам. Проте як профілактика варикозних вен, ефективність аспірину не така велика, і вживання може бути необґрунтованим без консультації з лікарем. А серед побічних ефектів — підвищений ризик кровотеч або подразнення слизової шлунка та дванадцятипалої кишки.

Аскорутин містить вітаміни С та Р (рутин), які можуть підтримувати стійкість та пружність судин. Вітамін С допомагає зміцнити стінки судин, а рутин пригнічує агрегацію тромбоцитів, а також зменшує проникність капілярів, покращуючи кровообіг.

Рекомендації щодо харчування

Деякі вітаміни, продукти харчування і рідини можуть бути корисними як доповнення до лікування хронічних захворювань вен, таких як варикозна хвороба або венозна недостатність. Ось деякі корисні засоби:

Вітамін С: Допомагає зміцнити стінки судин та підтримує їх еластичність. Він також може покращити загоєння порізів та подряпин, що може бути корисним для уникнення ускладнень при варикозній хворобі.

Вітамін Е: Має антиоксидантні властивості, які допомагають захищати клітини від пошкоджень. Це може бути корисним для підтримки здоров'я судин.

Вітамін К: Допомагає в кровоутворенні та може покращувати стійкість судинних стінок.

Фрукти та овочі: Багаті вітамінами С, Е, К та флавоноїдами, які підтримують здоров'я судин.

Поліненасичені жирні кислоти (Омега–3): є в рибі, горіхах, насінні та олії. Вони допомагають знижувати запалення та покращувати кровообіг.

Вжливо пити багато води — вона допомагає зберігати текучість крові, що запобігає утворенню тромбів, покращує кровообіг, доставлення поживних речовин та виведення продуктів метаболізму.

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.