Як впоратися із зимовою хандрою за допомогою світла
Ні для кого не секрет, що світло впливає на наше самопочуття. Спостерігаючи за заходом сонця, ми можемо заснути, а прокинувшись у світлій кімнаті, ми отримуємо заряд енергії. Експерти радять, як полюбити зиму з її короткими світловими днями та залишатись ефективними протягом дня.
Як світло впливає на наш розпорядок дня
В ідеалі, наш ранок починається з яскравого світла, яке заряджає енергією, а вечір закінчується темним або непрямим освітленням, що сприяє хорошому сну. "Ритм сну і неспання, а також гормони, як-от кортизол і мелатонін, сильно регулюються циркадними ритмами, — каже Генрік Остер, професор кафедри нейробіології Ліхтенберзького університету. — Існують періоди доби, коли ми маємо більше, а іноді менше цих речовин". Це важливо для функціонування організму. Внутрішній годинник синхронізується з ритмом дня і ночі за допомогою світла; тільки коли циркадний ритм не порушений, ми почуваємося здоровими. "Світло також впливає на певні нейромедіатори, які пов'язані з нашим самопочуттям, — пояснює Остер. — Дофамін і серотонін відіграють тут певну роль. Світло також допомагає стабілізувати наш внутрішній ритм". Коли все синхронізовано, ми більш пильні, зосереджені та ефективні протягом дня.
Чому нестача світла може спровокувати депресію
Взимку ці процеси часто виходять з ладу. "Якщо у вас дуже міцна внутрішня система, ви можете добре з цим впоратися, але у когось більш чутливого може виникнути сезонна депресія", — каже Остер.
"Синє світло має найбільший вплив на наш внутрішній годинник, бо імітує денне світло і настроює організм на активність" — пояснює хронобіологиня Марта Мерроу. У зв'язку з цим вона дає пораду: "Вночі має бути якомога темніше — це означає відсутність не лише телевізора, але й світла вуличних ліхтарів за вікном вашої спальні. Це дасть вашому тілу чіткий сигнал до сну".
Як обрати освітлення для приміщення
Дослідник освітлення Олівер Стефані знає, як це влаштувати в приміщенні. "Вранці кімнати мають бути освітлені на великій площі: яскравим, досить холодним білим світлом", — радить він, зазначаючи, що, водночас, спектр не повинен бути занадто штучним. Це означає, що передача кольору під джерелом світла має бути максимально природною порівняно з денним світлом. "Оскільки вранці ми дуже чутливі до світла, ми можемо використовувати яскраве і холодне світло, коли чистимо зуби або п'ємо каву", — пояснює він. З цією метою також добре використовувати будильник із градуйованим світлом. Згідно з дослідженнями, повільна прогресія, починаючи з приглушеного світла, позитивно впливає на самопочуття. "Увечері має бути навпаки: значно менше синього кольору у світлі, без надмірного освітлення. Він подовжує час засинання і пригнічує дію мелатоніну — навіть при найменшій дозі світла від мобільного телефону", — застерігає Стефані.
Штучне світло не панацея
Зараз з'являється дедалі більше інструментів для підтримання гарного самопочуття в темні місяці. Наприклад, лампи денного світла або світловий душ. Вважається, що вони підтримують циркадний годинник, а також стимулюють вивільнення серотоніну і покращують самопочуття. "Денне світло не можна замінити, але лампи денного світла або світловий душ є хорошими допоміжними засобами для забезпечення гарного самопочуття", — стверджує Стефані. Професор Генрік Остер погоджується: "Навіть лампи денного світла високої яскравості не можна порівняти з інтенсивністю світла, яке ми отримуємо в сонячний день". Авторитети у сфері оздоровлення зараз також вихваляють інфрачервоні лампи, які покращують кровообіг, але вони не надто впливають на циркадний ритм.
Світлова гармонія
Акторка Дрю Беррімор одного разу сказала: "Ніщо не злить мене більше, ніж стельове освітлення". Але як ми маємо освітлювати наші будинки для душевного спокою? Дизайнерка світла Хелен Нойманн відповідає: "Вдала концепція освітлення характеризується тим, що світло залежить від функції приміщення. Наприклад, світлі зони потрібні там, де люди їдять, готують, працюють або читають". Вона рекомендує підтримувати гармонію між верхнім та середнім світлом: "У тих кімнатах, де є зони для спілкування, наприклад, за обіднім столом і диваном, я обов’язково додаю бра, торшери та світильники. Якщо я хочу виділити якийсь конкретний предмет — світло йде зі стелі". За словами Нойманн, по-справжньому гарний світловий дизайн — це не лише проєктування світла, але й свідоме проєктування темних зон. Як це часто буває, сила полягає в балансі — між світлом і темрявою.
Текст: Desireé Oostland
Більше на vogue.com