VOGUE UA CONFERENCE 2021FASHION & BUSINESS 9/09
RU UA

Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

Сексолог про секс: 5 запитань про статеве виховання для дорослих

06 лютого 2021

Куди спрямовувати сексуальну енергію? Як пізнати свою сексуальність? Які фільми дивитися на цю тему? Галина Єлізарова, провідна тренерка Всеукраїнського товариства психологів, які практикують гештальт-підхід, магістр психології і психолог-сексолог, розповіла нам, від чого залежить здатність насолоджуватися сексом. Читаємо і конспектуємо.

Photo: Ivan Ozerov / Getty Images
З чого все починається?

Сприйняття і прояв сексуальності безпосередньо пов'язані з тим, які саме біологічні, психофізіологічні, душевні та емоційні патерни вплинули на формування характеру і реакцій людини. "Кожен з нас народжується з певним потенціалом, який впливає на первинне відчуття потягу. Потім проявляється соціально-культурний вплив, коли відбувається формування власної сексуальності, згідно з тим, що диктують суспільні норми, серед яких ми зростаємо", — пояснює Галина Єлізарова.

Таким чином, кожна людина проходить через кілька стадій становлення власної сексуальності. В ідеальному світі вони такі: упродовж першої стадії, будучи ще дітьми (до 13 років), ми вибудовуємо взаємини з однолітками, визначаємо власну ідентичність, отримуємо перші знання про статеві ознаки і вчимося довіряти тим, до кого відчуваємо платонічний потяг. Потім настає другий етап формування сексуальності — підлітковий період, коли проявляються перші реакції сексуального потягу, платонічні почуття стають реальнішими, набуваючи обрисів першого поцілунку, закоханості і, звичайно, явних фізіологічних змін. Остання, третя, стадія сексуального становлення — еротична, коли накопичене збудження, потяг, фантазії і зацікавленість втілюються в сексуальних практиках.

Чим плавніше і органічніше минає кожна зі стадій, тим краще ми пізнаємо себе, вільніше відчуваємо бажання і яскравіше реагуємо на їх втілення. "Здорова подорож з вивчення власної сексуальності знаменується таким підсумком — після сексу ви почуваєтеся впевнено, гідно і повноцінно. Не має бути почуття пригніченості, бруду і сорому", — говорить Галина Єлізарова.

Навіщо любити своє тіло?

Прийняття власного тіла, усвідомлення його первозданної краси і того, що "моє тіло — моє діло" — важливий етап на шляху до формування здорового сексуального життя, яке приноситиме насолоду в найрізноманітніших її проявах. "Соціум дуже впливає на формування себе як сексуального об'єкта", — говорить Єлізарова. І річ тут не лише в стандартах краси, які ми досі продовжуємо спостерігати у фільмах, музичних кліпах і журналах, а й у тому, яке ставлення до тіла, як до об'єкта підвищеної уваги, формувалося в сім'ї.

"Згадайте своє дитинство. Як у родині ставилися до формування статевих ознак? До прикладу, коли у дівчаток починають формуватися груди, а у хлопчиків ламається голос. Які реакції соціуму на ваші зміни ви помічали насамперед? В наскільки консервативній обстановці відбувалося ваше сексуальне становлення? — запитує Галина Єлізарова. — Надмірна відкритість батьків або навпаки уникнення певних тем безпосередньо впливає на сприйняття власного тіла". І може згубно позначитися на розвитку сексуальності.

Як спрямовувати сексуальну енергію?

Сексуальний потяг, збудження, фантазії — все це енергія, яку важливо спрямувати і реалізувати. "Це енергія, яку ми придушуємо або спрямовуємо. Збудження можна спрямовувати у творчість, в роботу, на досягнення іншої людини, — говорить Єлізарова. — Сексуальна енергія завжди трансформується, і, якщо її не проявляти, а придушувати, це може призвести до депресивних станів".

Візьмемо пандемію. "Якоюсь мірою пандемія обмежила нас у тому, чому ми надаємо перевагу. Стало складніше виявляти і здійснювати бажання. Це сильний стрес, на який ми по-різному реагуємо: хтось відмовляється миритися з правилами і цілеспрямовано шукає близькості, а хтось погоджується з ситуацією і пригнічує свої потреби, приймаючи стан апатії і на будь-яке бажання відповідаючи "я нічого не хочу ", — пояснює Єлізарова. — Усі бажання, і сексуальні в тому числі, можуть придушуватися залежно від структури особистості. І якщо ви займаєтеся сексом в стані апатії, то він виходить несмачним. Відсутні належна гострота відчуттів, збудження і насолода. Притупляються оргазми".

Отже, в складні часи сексуальна енергія може спрямовуватися на проживання труднощів. Активується первісний механізм виживання і енергія збудження та потягу спрямовується на боротьбу зі стресом. І чарівною пігулкою, яка дарує задоволення, може бути не секс, а закриття робочих питань, час з близькою людиною або створення творчого проєкту.

Навіщо помічати бажання?

"Важливо розуміти свої потреби. Важливим є те, наскільки ви розпізнаєте свої бажання", говорить Галина Єлізарова. І це потрібно розуміти не тільки стосовно статевого життя, але і стосовно життя в цілому, щоб його якість відповідала очікуванням. "Коли ми розпізнаємо свої потреби, ми можемо формувати свої дії, пояснює Єлізарова. Зараз, наприклад, є повсюдна тенденція: жінки відчувають сексуальне нудьгу, тому що чекають активності з боку чоловіків. Чоловіки ж утомилися від пасивності жінок і хочуть активності від них". Це призводить до сексуальної агресивності з боку жінок, яка застає зненацька і лякає чоловіків.

Звідси важливість розуміння і прийняття своїх бажань. Істина звучить банально, але її треба усвідомити: розуміючи бажання власні, ми знаходимо здатність помічати і прислухатися до бажань партнера. Такий шлях, часто довгий і тернистий, допомагає налагодити сексуальні стосунки, робить їх гармонійнішими. Як збільшити ймовірність спільного задоволення від сексу? "Важливо накопичувати збудження: той, хто відчуває сильніший потяг, має почекати свого партнера. Завжди потрібно брати до уваги бажання і ступінь збудження іншої людини, — пояснює Єлізарова. — У статевому житті немає місця примусу, якими б практиками ви не займалися".

Що дивитися і читати?

На тлі всіма улюбленого серіалу Netflix "Статеве виховання", відвертого шоу "Ейфорія", новоспечених "Бріджертонів", зухвалих "50 відтінків сірого" і класики, на кшталт "9 1/5 тижнів" і "Еммануель", є ще кілька вартих уваги картин.

Ось список сексолога-психолога Галини Єлізарової, який допоможе дізнатися трохи більше про свої бажання, заборони і любов.

"Піаністка" (2001) для альтернативного погляду на людину, що живе в рамках, але жадає сплеску почуттів.

"Гіркий місяць" (1992) про важливість чути бажання партнера і способи урізноманітнити статеве життя.

"8 почуття" (2015) — науково-фантастичний серіал про вісьмох людей, які є представниками різних культур і етнічностей, і які відчувають сильний емоційний зв'язок між собою.

"Це всього лиш кінець світу" (2016) про складність прийняття життя, яким воно є.

Почитайте "Історію сексуальних заборон і приписів" Олега Івика, щоб дізнатися більше про походження табу і стигми, які стосуються делікатних тем. І проведіть кілька затишних вечорів за книгою "П'ять мов любові" Гері Чепмена, щоб краще пізнати себе і людей навколо.

Текст: Валентина Анохіна

секс ·

Ще в розділі Lifestyle

Популярне