Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

Незручна правда про сонцезахисні засоби

06 квітня 2019

Заперечення, гнів, торг, депресія, прийняття – це про звикання до неминучого. Тобто до санскріну, – каже Маша Ворслав.
 

Фото: Jo Metson Scott

Спочатку не віриш (чи не знаєш), що рак шкіри і її старіння – справа рук ультрафіолету. Коли купуєш перший-ліпший сонцезахисний крем, злишся, тому що він липкий і жирний. Кажеш собі, що в місті не так-то багато сонця, а ти не хочеш залишитися без вітаміну D. Сумуєш, коли слухаєш косметологів і уявляєш, скільки крему треба переводити за день на пляжі. Нарешті, коли знання про догляд систематизуються, розумієш, що без санскріну користі від решти косметики – нуль.

Чому? По-перше, майже всі більш-менш активні інгредієнти підвищують фоточутливість – сприйнятливість шкіри до сонця. Тобто можна користуватися ретинолом для омолодження, але без хорошого санскріну шкіра тільки старітиме. Те ж стосується кислот, вітаміну С і майже всіх салонних процедур.

По-друге, навіть якщо не користуватися активною косметикою, ультрафіолет погіршує стан шкіри. У контексті шкоди сонячних променів лікарі говорять не тільки про опіки: запалення, рак, передчасне старіння, окислювальний стрес шкіри і навіть пошкодження ДНК – все це через ультрафіолет. Тому навіть якщо старіння особливо не турбує, санскрін треба мазати просто заради здоров'я.

Сонцезахисний антивіковий крем Sublime Tan Visage SPF 50+, Eisenberg

Здається дивним, що при такій важливості сонцезахисних кремів їх так не хочеться наносити. Причина навіть не в ліні – просто користуватися ними до сих пір незручно. Не можна сказати, що виробники грають на наших нервах, – санскріни дійсно дуже складно зробити. Зараз поясню.

Сонцезахисний гель-крем з антиоксидантами UV Essentiel, Chanel

«Чи можу я використовувати дитячу присипку як санскрін?» – запитала читачка блогу косметичних хіміків The Beauty Brains. Питання смішне тільки на перший погляд. Присипки містять оксид цинку, який використовують як один з найпопулярніших сонцезахисних фільтрів. Здається, що можна просто взяти свій улюблений денний крем, вмішати в нього присипку – і недорогий санскрін готовий.

Сонцезахисний засіб з антиоксидантами Dior Bronze Sublime Glow SPF50, Dior

Але ні: виявляється, в санскрінах частки мінералу повинні бути певного розміру. А щоб працювати (тобто відбивати сонячні промені), крем повинен покрити шкіру рівним шаром. І відбивні часточки в цьому шарі повинні бути нанесені рівномірно, а не злипатися одна з одною. І це тільки мінімальні вимоги до формули.
 

Сонцезахисний крем Solar Defense SPF 50 Non-Tinted, HydroPeptide

Що ще в санскрінах важливо і що ускладнює хімікам завдання? Добре, коли крем не вибілює шкіру: темній, всупереч поширеному міфу, ультрафіолет теж шкодить. Треба, щоб він добре зберігався хоча б півроку навіть при високій температурі (через неї формули руйнуються швидше). Нарешті, санскрін не повинен скочуватися через одяг або якщо потерти щоку рукою. Ах так, і нехай він не викликає роздратування. Загалом, придумати санскрін – це не скраб з меленої кави змішати.

Ринок сонцезахисної косметики росте – аналітична компанія Technavio прогнозує, що за 2018-2022 роки він виросте ще на 5%. Через моду на все натуральне попит підвищується на органічні санскріни – під органічними в цьому випадку мають на увазі формули з «мінеральними» фільтрами (оксидом цинку і діоксидом титану).

Кумедно, що наука їх називає якраз неорганічними, а ось прозвані в народі «хімічними» авобензон, гомосалат і ще приблизно 30 фільтрів – це з точки зору хімії органічні сполуки. Це корисно пам'ятати людям з чутливою шкірою: для них рекомендовані саме «мінеральні» (неорганічні) фільтри: вони менше подразнюють.

Сонцезахисний водостійкий крем Sports ВВ, SPF50, Shiseido

«Мінеральні» санскріни, до речі, раніше вибілювали шкіру і були жирними, але тепер стали комфортнішими. Допомогли нанотехнології: замість частинок стандартного розміру зараз застосовують наночастинки мінералів. З ними текстури кремів стають приємнішими, а захист – вищим.

Як і будь-який новий метод, нанотехнології спочатку викликали запитання: вчені побоювалися, що наночастинки можуть накопичуватися у тканинах шкіри і навіть потрапляти у кровотік. У листопаді 2018 року вчені університету Південної Австралії написали в журналі ScienceDaily, що у межах досліджень вони не виявили шкоди від нанооксидів цинку. В Австралії суворе законодавство щодо санскрінів, тому університету можна довіряти. У будь-якому випадку, про використання наночасток європейські, азіатські і австралійські марки пишуть на упаковках. Американські – ні, але у них і санскріни вважають гіршими.

Невидимий сонцезахисний крем Crème Savoureuse SPF 50, Payot

Дивно, що в Америці, з її строгими правилами щодо декоративної косметики (які і забезпечують її завидну безпеку), санскріни не надто вдаються. По-перше, суворе FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів) не встигає схвалювати нові вдосконалені фільтри, які вже використовують в Європі і Азії.

По-друге, за законом американські виробники не повинні вказувати ступінь захисту від променів UVA – а саме вони руйнують шкіру. З інформації на упаковках таких санскрінів можна зрозуміти тільки якість захист від UVB: за це відповідає всім відомий напис SPF. Тому, яким би не був зручний невидимий санскрін-желе Glossier, перевірити його ефективність покупцеві не вдасться.

Захисний крем Chateau de Beaute SPF 35, Christina

Тим, хто хоче бути впевненим у санскріні, варто шукати європейські та азіатські маркування. Перше – це напис UVA в кружечку (означає, що захисні фільтри UVA і UVB у складі засобу перебувають як мінімум у співвідношенні 1:3). Друге – плюсики після букв PA. Один плюс відповідає захисту як у SPF 4, а чотири – SPF трохи вище 16, що вже непогано: UVA-промені складніше нейтралізувати.

засоби по догляду · защита от солнца ·

Ще в розділі Догляд за тілом

Популярне