Важка ковдра — важлива покупка осені
Важка ковдра — один з найпопулярніших пошукових запитів осені. Що це за річ і чому вона потрібна всім — вивчаємо разом.
"Досвід використання важких ковдр прийшов до нас з клінічної психіатрії: вперше вони були запропоновані пацієнтам з депресивними, біполярними і генералізованими тривожними розладами, що характеризуються хронічним безсонням, — розповідає Олена Комарінська, практикуючий психолог, фахівець з питань роботи з психосоматичними розладами. — Переконавшись в ефективності таких ковдр, лікарі відпустили технологію у світ, де люди масово страждають на безсоння".
У травні 2015 року в журналі Sleep Medicine & Disorders була опублікована наукова робота шведських учених Positive Effects of a Weighted Blanket on Insomnia. Вони виявили, що учасники експерименту стали спати довше і менше рухалися уві сні. Учасникам подобалося спати з ковдрою, вони засинали простіше, а спали міцніше.
Дослідники дійшли висновку, що важка ковдра здатна зменшити безсоння і поліпшити якість сну — без ліків. Деякі учасники експерименту говорили, що сон під важкою ковдрою схожий на багатогодинні обійми. Або на масаж, але триваліший і менш динамічний. Звучить симпатично і цілком терапевтично, — каже Олена Комарінська.
Тиск ковдри сприяє виробленню мелатоніну (гормону сну) і серотоніну (гормону щастя) в організмі. Завдяки цьому сон стає міцнішим і глибшим. Щось схоже на техніку сповивання немовлят, коли їм створюють затишний кокон, як у лоні матері. Результатом цієї взаємодії стає так званий ефект "заземлення": до нього додається комфортний і глибокий сон, явне зменшення тривоги при більшому відчутті безпеки, — пояснює Олена Комарінська. Як це працює? Кінестетична система (її ще називають пропріоцептивна сенсорна система) безперервно аналізує положення тіла в просторі, відчуття тиску (наприклад, одягу чи дотиків). Вона передає сигнали в мозок, він, своєю чергою, сигналізує гормональній системі виробляти серотонін і мелатонін, а вироблення кортизолу, гормону стресу, — знизити. Вуаля: людина готова заснути.
Ковдра — важка не сама по собі. Вона простьобана по всій поверхні, як пуховик, і може бути наповнена скляними або металевими кульками, щоб вага рівномірно розподілялася по тілу. Саме такий рівномірний тиск дає відчуття комфорту і притулку. Важливо, щоб вага ковдри не перевищувала 10% від ваги тіла. І ще одне: важку ковдру не варто ділити з кимось. Увесь сенс у тому, щоб з її допомогою створювати мініатюрний особистий простір.
Тим, кого замучило безсоння, чий сон переривчастий, хто вранці не відчуває бажаної бадьорості. Адже незадовільна якість сну безпосередньо впливає на фізичне самопочуття людини і її психічне самовідчуття, а вони в сумі — на соціальне благополуччя, — говорить Олена Комарінська.
А ще — тим, хто сумує за важкими стьобаними ковдрами з проведеного в селі у бабусі дитинства — їх неможливо порівняти з невагомими синтетичними, які поширені зараз. Не втримаються від покупки і люди, які цікавляться новинками, здатними вплинути на задоволення від життя; вибирають турботу про себе як спосіб існування в цілому; і просто ті, хто за натурою жваво цікавиться життям.
Утриматися від покупки можна людям, які не скаржаться на проблеми зі сном і здатні засинати, ще не торкнувшись подушки. Їм точно не варто перейматися — адже їм не потрібні додаткові інструменти для поліпшення якості сну. Але чи багато вам відомо таких щасливчиків серед жителів мегаполісів? — запитує Олена.
Дослідження показують вражаючий результат: у 50% учасників експерименту значно покращилася якість сну вже через тиждень; при тривалому використанні позитивна динаміка зростала (докладніше — тут). При цьому враховувався індекс тяжкості безсоння, учасники експерименту заповнювали відповідні опитувальники, їхній стан під час сну аналізувався за допомогою датчиків.
Але, попри те, що важка ковдра — терапевтична методика, що вражає простотою і універсальністю, за умови її застосування орієнтуватися варто лише на власні суб'єктивні відчуття і результати. У разі тривалих порушень сну все ж скористайтеся рекомендаціями вашого лікаря і не нехтуйте психотерапевтичною допомогою, — радить Олена.