До Vogue UA Conference 2023 залишилося
SOLD OUT

Допомогти собі: 6 чудових книжок про ментальне здоров’я

10 жовтня весь світ відзначає День ментального здоров'я. Ми зібрали кілька дійсно корисних книжок про психічне здоров’я, які можуть пояснити, підтримати, заспокоїти та скерувати в потрібному напрямку.

"Емоційні гойдалки війни", Володимир Станчишин

Реклама

Володимир Станчишин — український психотерапевт, спеціаліст з когнітивно-поведінкової терапії, автор популярних книжок "Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю та депресією", "Для стосунків потрібні двоє". Його нова книжка "Емоційні гойдалки війни" робить дуже важливу справу — пояснює нам, що будь-яка "емоційна реакція є нормальною відповіддю на ненормальні обставини війни".

"Ми маємо право відчувати лють, маємо право хотіти помсти, ми можемо вмикати чорно-біле мислення і не відчувати при цьому провини. Ми можемо сумувати, ми можемо плакати стільки, скільки потрібно", — пише Станчишин, і від цих слів вже стає легше. Книжка розповідає, що ми, цивільні люди (а Станчишин говорить саме про тих, хто в тилу), відчуваємо зараз — від злості до відчуття самотності, та пояснює, чому, аби перемогти, ми маємо навчитися жити попри війну та всі жахіття навколо.

Віхола

"У чужому домі. Травма вимушеного переміщення: шлях до розуміння і одужання", РеносПападопулос; Лабораторія

Що робить чотири стіни домом? Звідки береться ідентичність та відчуття приналежності до якогось конкретного місця? Як у людей, що були вимушені залишити свою домівку, проявляється ностальгійна дезорієнтація? Що відчувають ті, хто був змушений виїхати зі свого дому і перестав сприймати його як безпечний простір? І як їм можна допомогти?

Для українців ця тема зараз дуже болюча — мільйони опинилися за кордоном чи переїхали в межах України. Окрім побутових проблем, вони відчувають дуже сильний моральний тиск. З науковою точністю та чутливістю Ренос Пападопулос досліджує досвід людей, які змушені залишити свої домівки у пошуках безпеки, відтворює його історичний та культурний контексти. Це посібник, який буде корисний тим, хто працює з вимушеними переселенцями, тим, хто сам переживає такий досвід і хоче розібратися у собі.

"Це почалося не з тебе. Як успадкована родинна травма формує нас і як розірвати це коло", Марк Волінн; Vivat

Марк Волінн, дослідник успадкованої сімейної травми із 20-річним стажем, вилікував тисячі пацієнтів, що потерпали від депресії, тривожності, панічних розладів, нав’язливих думок. Він переконаний, що можна почати жити щасливим і повноцінним життям попри родинні травми та спадок предків.

Родинні патерни, заховані, закодовані у поведінкових моделях, відіграють значну роль у нашому емоційному та фізичному здоров’ї. Часто вони пригнічують та заважають жити. Але є спосіб, як виявити родинні патерни через поведінку та фізичні симптоми, розповідає Марк Волінн. Розробляючи генограму, тобто розширюючи сімейне дерево, треба створити мапу травматичного досвіду, що передається від покоління до покоління. За допомогою візуалізацій та прямого діалогу можливо віднайти шляхи до відновлення психічного здоров’я.

"Чому мені раніше цього не казали? Стратегія спокійного життя в буремні часи", Джулі Сміт; КСД

"У всіх бувають кепські дні. Геть у всіх. Але ми відрізняємося за тим, наскільки ці дні регулярні й наскільки поганий у нас буває настрій".

Понад 10 років докторка Джулі Сміт працює з людьми, які шукають спокою і вирішення своїх життєвих проблем, прагнуть позбутися від гризот і нарешті жити щасливо та наповнено. Джулі Сміт консультує, пише статті для професійних і популярних ЗМІ, одна з перших почала використовувати TikTok як інструмент терапії та експрес-порадник у галузі психічного здоров’я.

В її арсеналі набір інструментів для подолання будь-яких життєвих негараздів, критики, депресії, демотивованості, для зміцнення впевненості в собі та психологічної стійкості навіть у найважчі часи. Навчитися розуміти і пояснювати, що з вами не так — це перший крок на шляху до одужання, впевнена авторка. Віднайти мотивацію, подолати емоційний біль та страх, навчитися правильно проживати горе — справа не одного дня, але перший крок зробити можна вже зараз.

"Вільні діти емоційно незрілих батьків", Ліндсі К. Гібсон; Видавництво Наталії Переверзєвої

Якщо вас виховували емоційно незрілі батьки, ви можете почуватися самотніми та відкинутими, стверджує психотерапевтка Ліндсі К. Гібсон. У дорослому віці у вас можуть виникнути проблеми зі встановленням кордонів і вираженням своїх почуттів. Ви можете несвідомо шукати емоційно незрілих людей і намагатися побудувати з ними стосунки. Батьки, хоч вже й постаріли, можливо, досі ставляться до проявів ваших емоцій з глузуванням і презирством, зневажають ваші думки, знецінюють відчуття внутрішньої свободи та намагаються контролювати вас. Чи можна зцілитися від наслідків такого токсичного ставлення?

Ця книжка — важливе продовження "Дорослих дітей емоційно незрілих батьків". Ліндсі Гібсон пропонує дієві інструменти, які допоможуть усвідомити перші ознаки емоційного поглинання та захиститися від них і навчитися діяти так, щоб інші побачили ваші потреби й усвідомили ваші емоції.

"Чому він це робить? Про що думають лихі та деспотичні чоловіки", ЛандіБенкрофт; Vivat

"Він каже, що дуже сильно мене кохає. То чому він так зі мною поводиться?" — запитання, над яким не варто розмірковувати й страждати. Натомість треба діяти, якщо з'являються знаки того, що ваш партнер — деспот, який контролює ваше життя насильством. Не пропустіть перші тривожні дзвіночки, вловіть напрям його образливих думок, не міфологізуйте, а класифікуйте кривдників за найпоширенішими типами, радить автор ЛандіБенкрофт.

Понад 25 років ЛандіБенкрофт займається проблемою насильства, психологічних травм і відновлення, працював як із тими, хто зазнавав насильства, так і з аб’юзерами. Вимагач, Містер правий, Інквізитор, Сержант-інструктор, Рембо, Страждалець, Терорист, Психічно хворий або Алкозалежний тиран — автор не просто розповідає про мотиви та психологічні особливості кривдників, а розкриває, що керує цими чоловіками.

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.