Мета на рік: 5 способів налагодити гормональний фон
Гормони відповідальні за більшість процесів, які відбуваються в людському організмі. Саме тому гормональне здоров'я є обов'язковою умовою загального здоров'я. Про те, як правильно стежити за своїми гормонами і що варто робити щодня, щоб підтримувати здоровий гормональний фон, розповіла нутриціологиня Джессіка Шанд.
Що таке гормональний дисбаланс? Які симптоми?
Оскільки гормони відіграють важливішу роль, аніж багато хто усвідомлює, варто розуміти, що моменти гормональних піків та падінь сильно впливають на реакції тіла на будь-що. "Коливання гормонів відчутно позначаються на емоціях, фертильності, апетиті, вазі, лібідо та психічному здоров'ї, — пояснює Шанд. — Більшість людей знають про роль гормонів у сексі та менструації, однак вони також можуть впливати на здоров'я кишківника й процеси травлення, детоксикацію печінки, на ріст волосся, стан шкіри та на відчуття тривоги".
Гормональний дисбаланс— це надлишок або дефіцит якогось або кількох гормонів. Людське тіло прагне гомеостазу, створюючи так званий баланс, але іноді, за словами Шанд, навіть невеликий дисбаланс може спричинити проблеми. "На гормони безпосередньо впливає їжа, яку ми їмо, фізичні вправи, які ми робимо або ні, кількість сну, рівень стресу та вплив токсинів з навколишнього середовища". Це означає, що якщо ви нехтуєте основними потребами свого організму, баланс гормонів може вийти з ладу й спричинити проблеми, як-от нерегулярні менструації, синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), розлади щитоподібної залози, акне, хронічну втому, проблеми з вагою, фертильністю, ендометріоз та передменструальний дисфоричний розлад (ПМДР).
Нутриціологині подобається метафора "внутрішнього оркестру": "Мені імпонує ідея про те, що наші гормони (як і наша ендокринна система, яка є складною мережею залоз та органів, що використовують гормони для контролю та координації наших тілесних функцій) є схожими на оркестр, який грає симфонію, — каже вона. — Коли кожен інструмент грає співзвучну мелодію, ми чуємо гарну музику. Коли ж гармонії немає, настає хаос". Те ж саме стосується гормонів — коли один втрачає баланс, це впливає на інші.
5 кроків, щоб налагодити гормональний фон
Проаналізуйте своє життя
"Протягом тижня ведіть запис усього, що та коли ви їсте, як почуваєтеся після, на якому етапі циклу знаходитеся та які у вас згідно з цим виникають симптоми. Розуміння реакцій вашого організму та їх аналіз є неоціненним здобутком, оскільки отримана інформація дасть вам ясність щодо вашого актуального стану здоров'я та де потрібно внести зміни".
Відчувайте власне тіло та довіряйте інтуїції
"Цей крок допоможе почати по-справжньому відчувати своє тіло та його потреби й зробити своєю довічною звичкою аналізувати реакції тіла на будь-що. До, під час та після їди запитуйте себе, як вам страва, який вона має запах та вигляд. Їжте повільно, відчувайте смаки та поступове насичення. Ця практика допоможе зрозуміти, на яку їжу та як реагує ваш організм, усвідомити, чого справді ви потребуєте. У результаті ви просуватиметеся назустріч своєму здоров'ю".
Подумайте, що можна додати у свій раціон
"Це потрібно для збільшення кількості поживних речовин у меню. Ставтеся до сніданків, обідів та вечері як до трьох щоденних можливостей підтримати гормони. На цьому кроці ви вже знаєте, як і на що реагує ваше тіло, тепер час давати йому ті продукти, які принесуть користь. Мені подобається складати щоденний план, у якому я прописую зобов'язання з'їсти три страви з високим вмістом білка та клітковини, які гарно підтримують здоров'я кишківника, печінки та нейроендокринної системи".
Їжте насіння та використовуйте продукти як ліки
"Є така натуропатична практика, коли під час фолікулярної та лютеїнової фаз менструального циклу варто вживати певне насіння— це сприяє балансу естрогену та прогестерону, двох основних статевих гормонів жіночого організму. Це чудова практика, якщо ваші гормони знаходяться в дисбалансі, ви перебуваєте в пери- або постменопаузі, маєте нерегулярний, важкий або легкий цикл, чи хочете оптимізувати свою фертильність, чи покращити ПМС. Базова порада: вживайте одну столову ложку меленого лляного насіння та одну столову ложку гарбузового насіння з першого до 15 день циклу, а потім вживайте одну столову ложку насіння кунжуту та одну столову ложку насіння соняшника з 16 до 28 дня циклу".
Щодня робіть щось заспокійливе для нервової системи
"Робіть це для внутрішнього балансу. Для цього важливо достатньо спати та щодня отримувати порцію денного світла. Сон життєво важливий, тому що під час нього організм виконує відновлювальну роботу, необхідну для виробництва та регуляції гормонів. Вранці варто отримати порцію сонячного світла, поглинаючи його очима (без протисонцевих окулярів) — це допомагає перезавантажити внутрішній біологічний годинник для підтримки циклу сну та бадьорості й для збільшення вироблення організмом гормону серотоніну, який сприяє гарному настрою. Це як природна кава".
За матеріалами vogue.co.uk