Що таке EMDR-терапія, від якої у захваті Майлі Сайрус і принц Гаррі?

В інтерв'ю для британського Vogue Майлі Сайрус зізналася, що мала травматичні спогади, від яких їй допомогла зцілитися EMDR-терапія. Рік сеансів для зірки виявився дуже корисним. Щоб зрозуміти, як працює ця відносно нова, але вже досить популярна методика, Vogue звернувся до всесвітньо відомої психотерапевтки Саньї Оуклі. У документальному фільмі від Apple TV "Моє невидиме я" (The Me You Can't See), вона показала, як працює така терапія, на прикладі принца Гаррі.


Що таке EMDR-терапія і як вона працює?

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) — це усунення чутливості та опрацювання травми рухом очей, "потужний, науково обґрунтований метод у психотерапії, який допомагає людям відновитися після тривожних подій у їхньому житті", — пояснює Санья Оуклі. Іноді мозок перевантажений негативними подіями, гальмує, бо не в змозі обробити враження, — саме тому емоції, пов'язані з такими спогадами, залишаються інтенсивними.

Двостороння стимуляція EMDR (за допомогою рухів очей або постукування під час розповіді про пережитий досвід) запускає систему обробки інформації, яка "дає мозку другий шанс на те, щоб перетравити спогад так, щоб він не був таким інтенсивним", — пояснює вона. Зняття емоційної напруги означає, що "схожа життєва ситуація вже не виведе людину з рівноваги так легко".

Санья Оуклі вважає, що цей метод може прискорити процес одужання. До того ж на відміну від традиційних форм терапії, ця потребує менше розмов. "Якщо ви не хочете про щось говорити, є спосіб опрацювати це за допомогою EMDR, — пояснює лікарка. — Однак це не форма гіпнозу, оскільки клієнт весь час повністю присутній на сесії".

Чи можна практикувати EMDR самостійно?

Хоча існує інформація, що у деяких випадках самостійне застосування EMDR може бути корисним, більшість клініцистів не рекомендують цього робити. "EMDR може завести вас туди, де вам не належить бути, — каже Оуклі. — Ви можете почати з відносно незначної проблеми та перетворити її на значну. Роль терапевта полягає в тому, щоб створити безпечний простір для опрацювання переживань, які виникають".

Кому рекомендовано EMDR?

За словами Оуклі, EMDR-терапію на цей час не практикують з людьми, які переживають загострену форму психозу — це питання ще досліджується, але "з'являється все більше доказів того, що вона працює, — каже лікарка. — З іншого боку, EMDR-метод може бути особливо ефективним "для пацієнтів з черепно-мозковими травмами, розладами нервової системи або із дисоціацією (захисним механізмом психіки, в результаті дії якого людина сприймає те, що відбувається з нею так, ніби воно відбувається з кимось іншим)".

Чи допомагає EMDR подолати тривогу?

Коротка відповідь — так. Тривога є симптомом багатьох станів (фобій, панічних розладів, ПТСР, комплексного ПТСР і травми прив'язаності), які успішно лікуються за допомогою EMDR. Завдяки впливу на спогади, з якими пов'язані травми, EMDR-терапія може "нейтралізувати ці події та зменшити тривогу", — каже Оуклі.


Що вважається травмою в контексті EMDR?


"Психологи говорять про травми з великої "Т" і з маленької "т"", — каже Оуклі. До перших відносять травми, спричинені "стихійними лихами, терористичними атаками, зґвалтуваннями, вбивством близької людини", тоді як другі можуть бути викликані "доганою на роботі, життям з депресивними батьками або довготривалий досвід приниження гідності. Це все, що нас пригнічує і застряє в пам'яті".


Ефективність EMDR-терапії


За словами Оуклі, деякі фахівці з психічного здоров'я ще не до кінця розуміють, як цей метод працює. Але вона додає: "Його ефективність у лікуванні травми була доведена в понад 40 клінічних рандомізованих дослідженнях, і він рекомендований провідними організаціями, як-от Всесвітня організація охорони здоров'я та Національна служба охорони здоров'я".

Текст: Amel Mukhtar
За матеріалами vogue.co.uk

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.