Прибирання по-японськи: що це і як воно змінює побут?
Як прибирання по-японськи стимулює очищення від старого й підтримує ухвалення нових рішень? Розповідаємо все про цей вид прибирання та як він змінює життя.
Якщо потрохи не підтримувати порядок та не розв'язувати незначні організаційні проблем, вони виходять з-під контролю і спричиняють додатковий клопіт і стрес. Те, що можна виправити за дві хвилини, накопичується і спричиняє необхідність присвятити прибиранню цілий день. Знайомий сценарій?
Ось чому цікаво поговорити про японський метод прибирання Осодзі, який зазвичай практикують наприкінці року або на початку нового. Він не лише про фізичне наведення чистоти. Проведення "великого прибирання" символічно означає зміни, відокремлення старого року від нового та створення порядку для можливості почати реалізацію своїх цілей на рік.
Чому генеральне прибирання на початку року корисне для психічного здоров'я?
Хоча в Японії Осодзі традиційно виконують наприкінці року, насправді цей метод прибирання можна застосувати будь-коли, коли є потреба в оновленні. Психолог Пілар Гуерра пояснює сезонні прагнення чистоти так: "Вони надихають нас впроваджувати позитивні зміни в життя. Прихід нового означає свіжий початок і спонукає позбутися старого та оновити середовище. Так ми звільняємо фізичний та психічний простори для нових вражень та можливостей". І хоча ті, хто не любить прибирати, можуть не помічати зв'язку між фізичним та психічним порядком, психолог Лаура Паломарес пояснює, що "позбавлення від непотрібного та наведення порядку стимулює позитивні відчуття самоконтролю, дисциплінованість та працездатність. Чистий простір з меншою кількістю речей-тригерів сприяє спокою та концентрації. Рішення відпустити й позбутися непотрібного зрештою дає відчуття свободи, контролю та психічного порядку".
У книзі "Атомні звички" Джеймс Клір пояснює: щоб опанувати нові звички, слід робити все легким і приємним — цьому теж допомагає впорядковане середовище. Для японців це цілий ритуал, який дозволяє поглянути на себе збоку: "Справа не лише у прибирані житла, а у внутрішньому світі, адже стосунки зі світом зовнішнім віддзеркалюють наше его, — пояснює буддистський чернець Шоукей Мацумото. — Це спосіб звільнити свій розум від усього бруду, який накопичився протягом року".
Важливо визнати психологічну природу цього методу, який японці вважають ритуалом внутрішнього очищення та способом заспокоїти думки. Дітей у Японії залучають до цієї практики з раннього віку. Мацумото також зауважує, що важливо перетворити прибирання на процес, що розслаблює, зробити з нього подобу медитації. В цьому може допомогти інструментальна музика на фоні.
Як практикувати Осодзі?
- Спочатку провітріть дім. Це дає відчуття зв'язку з природою, до того ж свіже повітря позитивно впливає на емоційний фон.
- Оскільки ми говоримо про генеральне прибирання, варто спорожнити всі меблі, шафи та ящики — вийняти все і вибрати непотрібне. Для японців важливо починати з верхніх ящиків й закінчувати нижніми, а ще — рухатися кімнатою за годинниковою стрілкою, щоб охопити всі ділянки уявного кола, не поширюючи бруд. На психологічному рівні таким чином також відбувається символічне "замкнення кола".
- Починати треба з дальніх кімнат, працюючи зсередини назовні, залишивши вхідну зону на кінець. Цей метод, окрім запобігання поширенню пилу на вже прибрані ділянки, також відправляє сигнал у мозок про послідовний підхід та порядок.
- Позбудьтеся усіх непотрібних речей. Це фінальний крок, коли варто викинути або подарувати усе, що було вибране як непотрібне.
За матеріалами vogue.it