Рослинне харчування для початківців: 6 порад з чого почати і як продовжити
Британська блогерка Елла Міллс, більше відома як Deliciously Ella, веде веганський спосіб життя з 19 років і надихає на зміни свою двохмільйонну аудиторію в Instagram. Дівчина розповіла, чому перейшла на рослинне харчування, і поділилася порадами, як зробити це смачно і правильно.
У 2011 році 19-річній Еллі Міллс поставили діагноз — синдром постуральної ортостатичної тахікардії, який ставив під загрозу функціонування вегетативної нервової системи, обіцяв хронічну втому і проблеми з травленням. У пошуках альтернативи лікам, дівчина перейшла на рослинну дієту без глютену, м'яса, цукру і молочних продуктів. Надихнувшись результатами, через рік Міллс почала вести блог Deliciously Ella, де ділилася рецептами, привабливими і на вигляд, і на смак. Відтоді Елла має багатомільйонну аудиторію, кілька кулінарних книг і ресторан у Лондоні — і все це базується на науково обгрунтованих фактах, що потрібно їсти більше рослин і менше оброблених продуктів.
"На наш кишківник припадає близько 70% імунної системи, тому засвоєння вітамінів і мінералів з їжі має ключове значення для здоров'я інших органів, включаючи наш мозок, — пояснює вона. — Наша дієта потребує багато клітковини і різноманітних продуктів рослинного походження, щоб нагодувати всі мікроби, і саме тут в гру вступають фрукти і овочі, цільнозернові, горіхи і насіння, а також бобові".
Елла Міллс поділилася основними кроками для переходу на рослинне харчування, які зроблять їжу смачною і різноманітною.
"Заповніть вашу шафу або комору сухими інгредієнтами, щоб мати можливість швидко щось приготувати, повернувшись додому", — радить Міллс, яка розділяє сухі інгредієнти на чотири основні категорії: трави і спеції, олії і соуси, каші і пасту, консерви.
"Трави і спеції необхідні, щоб надати смаку будь-якому інгредієнту чи страві, даючи насичений аромат і підкреслюючи глибину смаку кожного шматочка", — пояснює вона. Тамарі, яблучний оцет, тахіні, горіхова, кунжутна, кокосова і хороша оливкова олія холодного віджиму є додатковими елементами для зміни смаку поживної їжі. Найчастіше основою (гарніром або закускою) сніданку, обіду і вечері Міллс стають зернові культури, а завершуючи страву, ви не помилитеся, додавши до неї квасолю, сочевицю або нут, які додадуть білка і зроблять трапезу ситнішою.
Кухонні комбайни та блендери допоможуть урізноманітнити звичну їжу, змінюючи її текстуру та надаючи незвичності. "Я використовую блендер для простих речей. Переважно для приготування смузі на сніданок і швидких супів, — пояснює Міллс. — А кухонний комбайн допомагає мені в приготуванні всього, від хумусу, песто і соусів до енергетичних кульок, бананового хліба і безлічі десертів".
Коли доходить до закупів фруктів і овочів, то локальні ринки і ярмарки — найкращий варіант. "Я думаю, що їжа смачніша, коли вона сезонна і місцева, тому краще купувати місцеві сезонні продукти, які принесуть більше користі нам і нашій планеті", — говорить Міллс. Навесні і влітку прекрасний сезон баклажанів, перцю, цукіні і червоної цибулі. Восени не можна пройти повз гарбуз, боби, шпинат, коренеплоди. "Це приголомшливо недорога їжа, яка завжди прекрасна і чудово піддається заморожуванню", — пояснює вона.
Маючи насичений графік роботи, Міллс робить заготовки їжі на вихідних. Наприклад, тушкує овочі, відварює гарніри, робить нарізку салатів. Упродовж тижня тільки залишається з уже готових інгредієнтів сформувати страву і насолоджуватися. Так, білкова частина може бути підготовлена заздалегідь і в будні залишиться лише приготувати гарнір. Такий конструктор допоможе дотримуватися свого раціону і не відчувати стрес через брак часу.
Міллс разом зі своїм чоловіком і діловим партнером Метью намагаються готувати вдома. І не тільки тому, що це економніше і сприяє здоровому способу життя, але й тому, що це є способом розвитку більш значимого ставлення до їжі, об'єднуючи людей. "Вечорами я віддаю перевагу теплим домашнім стравам, — каже Міллс. — Процес приготування їжі вдома справляє на мене ефект заземлення, і це такий хороший спосіб сісти і по-справжньому поспілкуватися з друзями та родиною".
"Я вірю в те, що для того, щоб щось було корисним, воно має приносити задоволення", — каже Міллс. Рослинне харчування вона пропонує розпочати з інгредієнтів і рецептів, які вам подобаються, не змушуючи себе їсти продукти тільки тому, що вони корисні. У цьому сенсі Інтернет — нескінченне джерело знань і рекомендацій. "Кожен повинен робити те, від чого краще особисто йому, — пояснює вона. — Потрібно проявляти гнучкість. Щоб щось приносило користь, воно має приносити задоволення. Це не обов'язково має бути все або нічого".
Текст: Lauren Valenti
За матеріалами vogue.com