Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

5 фактів про легендарний український театр «Березіль»

31 березня 2022

Сто років тому — 31 березня 1922 року — у Києві режисер і драматург Лесь Курбас створив студію-театр «Березіль» і розпочав одну з найславетніших сторінок в історії української культури. «Березіль» став флагманом незалежності, новаторства й модернізму в українському театральному мистецтві та епіцентром сміливого й експериментального творчого процесу.

Амвросій Бучма у постановці Леся Курбаса «Макбет у Березілі», 1924Амвросій Бучма у постанові Леся Курбаса «Макбет у Березолі», 1924Фото надані Internet Encyclopedia of Ukraine

1. «Березіль» виник як мистецьке об’єднання (МОБ) акторів «Молодого театру». Чотири роки «Березіль» працював у Києві, здобув статус найкращого театру УРСР й у 1926 році переїхав до Харкова — тодішньої столиці України. 

Сцена з постановки Леся Курбаса Миколи Куліша «Мина Мазайло» в театрі «Березіль», 1929Сцена з постанови Леся Курбаса Миколи Куліша «Мина Мазайло» в театрі «Березіль», 1929Фото надані Internet Encyclopedia of Ukraine

2. Заведено вважати, що назва театру походить від назви першого весняного місяця — березня. Однак, є й інші припущення щодо виникнення назви. З погляду етимології «березіль» — походить від сполуки слів «березова зола» (у давнину в перший місяць весни палили березову кору), або ж від «злий до беріз», бо в березні точили сік із цих дерев.

Сцена з постановки «Пролог», 1927Сцена з постанови «Пролог», 1927Фото надані Internet Encyclopedia of Ukraine

3. Як найкращий театр свого часу «Березіль» мав 6 акторських студій у Києві, Білій Церкві, Умані та Одесі, так звану режисерську лабораторію, мюзик-хол та десять комітетів, серед яких був і «психологічно-технічний» комітет, який застосовував прикладну психологію для розроблення нових методів навчання акторів та режисерів. А працювало в «Березолі» близько 400 акторів.

Сцена з постановки «Березіль» Майка Йогансена, Миколи Хвильового, Остапа Вишні «Алло на хвилі 477»Сцена з постанови «Березіль» Майка Йогансена, Миколи Хвильового, Остапа Вишні «Алло на хвилі 477»Фото надані Internet Encyclopedia of Ukraine

4. Лесь Курбас вважав, що театр має показувати не повсякденне життя, а формувати фундаментальні життєві принципи. Саме тому «Березіль» завжди шукав нові та прогресивні сценічні засоби, розвивався у бік авангардизму, експресіоністичності, конструктивізму та необарокового символізму. Команда театру фокусувалася на простих декораціях, освіченості акторів, прозорій мізансцені.

Актори театру «Березіль» з Лесем Курбасом, 1933Актори театру «Березіль» з Лесем Курбасом, 1933Фото надані Internet Encyclopedia of Ukraine

5. У 1933 році Леся Курбаса усунули з посади художнього керівника театру, заарештували як небезпечного злочинця, а «Березіль» закрили. У 1935 році «Березіль» був перейменований у Харківський державний драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка, який працює й донині.

Ми з України ·

Ще в розділі THEATRE

Популярне