Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

Що треба знати про Йоко Оно

18 лютого 2022

18 лютого виповнюється 89 років Йоко Оно — авангардній художниці й активістці, яка, проте, ввійшла в історію передусім як дружина Джона Леннона. Що потрібно знати про художницю, крім її любовної історії з легендарним учасником The Beatles, читайте в нашому матеріалі.

Йоко Оно і Джон Леннон
Родина

Йоко Оно народилася в Японії, але дитинство провела між Токіо й Сан-Франциско: її батько працював у Банку Японії в США, і Йоко з матір’ю то переїжджала до нього в Штати, то поверталася в Токіо. У двадцять років дівчина знову вирушила до Америки, де вирішила вивчати літературу й мистецтво. До знайомства з Джоном Ленноном у 1966 році Йоко Оно встигла двічі вийти заміж, а від другого чоловіка, Ентоні Кокса, у 1963 році народила доньку Кеко. До слова, з музикою в Йоко Оно завжди були особливі відносини: на скрипці грав її батько, музикантами були троє її чоловіків: японський композитор Тосі Ітіянагі, американський музикант Ентоні Кокс і, власне, Джон Леннон.

Йоко Оно
Мистецтво

В уявленні широкої аудиторії Йоко Оно — дружина й вдова Джона Леннона, або, як люблять називати її шанувальники Beatles, «жінка, що розвалила The Beatles», але для тих, хто цікавиться мистецтвом, Йоко Оно була і є важливою художницею-концептуалісткою, яка поряд з Мариною Абрамович стояла біля джерел такого жанру, як перформанс. Її перформанси ввійшли в історію сучасного мистецтва, їх вивчають в університетах, хоча заведено вважати, що її перші акції на початку 1960-х не мали великого успіху. Художниця-початківка співпрацювала з кращими з найкращих: наприкінці 1950-х вона взяла участь у перформансі композитора-мінімаліста Джона Кейджа. Йоко лежала на піаніно, а музикант грав на ньому за допомогою різних предметів. Уже тоді в цій акції художниця заявила один з ключових принципів своєї творчості — випробування себе.

Перформанс Йоко Оно «Утни шматок»

Один з найзнаменитіших перформансів Оно — «Утни шматок» (Cut Piece), який художниця виконувала з 1964 по 1966 роки, а потім повторила в Парижі у 2003 році. Під час акції Йоко Оно сиділа в галереї в ефектній сукні, поруч лежали ножиці. Вона пропонувала глядачам підходити до неї по черзі й відрізати шматок від сукні, і в підсумку залишалася оголеною наприкінці перформансу. «Я хотіла, щоб люди брали все, що вони захочуть, тому було дуже важливо сказати: відрізайте шматок будь-якого розміру й у будь-якому місці», — пізніше пояснить художниця. Як і Марина Абрамович, Йоко Оно однією з перших почала запрошувати глядачів взяти участь у власних перформансах, з одного боку, провокуючи публіку, з іншого — випробовуючи власні межі й своє тіло.

Перформанс «У ліжку за мир»

Саме завдяки мистецтву Йоко Оно познайомилася із Джоном Ленноном. Це сталося в листопаді 1966 року в лондонській галереї, де відкрилася виставка Оно — інсталяція з драбиною в центрі галереї. Піднявшись драбиною, глядач упирався в полотно, до якого була прикріплена лупа. Подивившись крізь неї, він бачив напис: «Так». Цей гуманістичний перформанс, за чутками, справив на Леннона сильне враження. Далі разом з Ленноном вони проведуть безліч спільних акцій, більша частина з них матиме громадянський характер. Наприклад, протест «У ліжку за мир», який розпочався 25 березня 1969 року в президентському люксі готелю Hilton в Амстердамі. Упевнені, що преса кишітиме новинами про їхній шлюб, Леннон і Йоко вирішили використати цю увагу, щоб висловити власну опозиційну думку про війну у В’єтнамі. Лежачи в ліжку, вони кілька днів давали інтерв’ю й позували для преси, і в такий спосіб започаткували низку антивоєнних перформансів.

Музика

У 1969 році Йоко Оно і Джон Леннон заснували гурт Plastic Ono Band, учасниками якого, крім них, у різний час були Ерік Клептон, Рінго Старр та інші зірки. Разом Оно і Леннон устигли записати вісім альбомів. Найвідомішим і найавангарднішим був перший — Unfinished Music No.1: Two Virgins, і навіть якщо ви його не чули, то напевне бачили його скандальну обкладинку, на якій музиканти були зображені оголеними.

Одна з найважливіших пісень для розуміння, хто така Йоко Оно — це «Sisters, O Sisters». Пісня вперше прозвучала в альбомі 1972 року Some Time in New York City. Феміністський гімн, лист до сестер — так називали пісню в 1970-ті. Вона й справді стала гімном сестринства й черговою політичною заявою Йоко Оно, що закликала жінок використовувати свою силу для поліпшення світу. Приклад ще однієї гострополітичної композиції — «Woman Is the Nigger of the World», що постала зі знаменитої фрази Йоко Оно «Жінки — темношкірі світу». Фразу, яку Йоко Оно придумала в інтерв’ю 1969 року, цитувалася на обкладинці журналу. Спершу радіостанції не брали трек у ротацію, але в підсумку він потрапив до сотні найпопулярніших пісень чарту Billboard, а The National Organization for Women нагородила Леннона й Оно за їхній внесок у розвиток фемінізму.

Стиль

Художниця дотепер зберегла своє неповторне відчуття стилю. На весілля з Джоном вона вдягла крепову мінісукню, гольфи, кросівки й капелюх від сонця. Під час перформансів у ліжку вона лежала в піжамі. Сьогодні її часто можна побачити у фірмовому капелюсі-дербі та байкерській куртці. Коли Йоко якось запитали про таємниці її стилю, вона відповіла: «Мій секрет краси... нічого! Я не п’ю занадто багато води. Я не дуже добре їм. Іноді я хитрую й беру шоколадку».

 Йоко Оно і Джон Леннон

Йоко Оно і Джон Леннон 

Йоко Оно 

Ще в розділі MUSIC

Популярне