RU UA

Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

Зробити зауваження: як маркетологи спекулюють на ЗСЖ

08 травня 2021

Краса в очах того, хто дивиться. А якщо у центрі уваги — здоров'я? Тут точно є до чого причепитися.

Фото: Weronika Kosinska

Косметологиня плескає мене по щоках, запечатуючи сироватку кремом, і милується результатами своєї роботи. «Може, ще губи?» раптом запитує вона. "В сенсі?" гублюся я. З'ясовується, що йдеться про ін'єкції гіалуронової кислоти, але «ні, що ви, це зовсім не філери». Тепер губи потроху підколюють навіть ті, кого цілком влаштовують їхні розмір і форма. Чарівні молекули призначені лише для того, щоб зволожувати, надаючи губам здорового вигляду. «На цю вудку вам мене не піймати», думаю я: будучи донькою лікаря, я готова до ін'єкцій лише за медичними показаннями.

А що з моїми губами? Чи достатньо уваги я їм приділяю? Зерно сумнівів кинули

Але зерно сумнівів закинуто. Вже дорогою додому починаю гуглити «до» і «після» зволожуючих ін’єкцій, потім пильно розглядаю рот у дзеркалі ліфта, а наступні кілька днів витріщаюся на губи випадкових перехожих і дівчат з білбордів. Хм, ці підколоті... А ці точно ні... Ці пересушені, ох. А що з моїми губами? Чи достатньо уваги я їм приділяю? А якими б вони були, маючи «здоровіший вигляд»? І наскільки нездоровий їхній вигляд зараз?

Мій світ бодіпозитиву похитнувся. Можна скільки завгодно зневажати швидку моду, іронізувати щодо beauty-трендів і переводити діалог про пропорції фігури в русло антропології. Але бути здоровим — цінність на всі часи.

Уже давно взяли це до уваги маркетологи: адже красу можна продати лише один раз. Людина, повіривши у власну привабливість (не має значення — завдяки операції, новому костюму чи після роботи з психотерапевтом), надовго випадає зі споживчої обойми. А ось здоров'я потребує систематичних інвестицій: здоровими мають бути харчування, режим, мікроклімат у квартирі, споживання інформації, постава в офісному кріслі і поза для сну. І навіть стосунки тепер прийнято заводити здорові, а не пристрасні або, не приведи господи, токсичні.

Здоровими мають бути харчування, режим, мікроклімат у квартирі, споживання інформації, постава в офісному кріслі і поза для сну

Облишивши рамки 90-60-90, ми обзавелися переліком докладніших налаштувань: як там пульс, активність, рівень цукру і холестерину? Який коефіцієнт забруднення повітря в місті? А вологість у спальні? І скільки годин глибокого сну у мене цього разу було? Тепер у стрічках лідерів думок — не нове вбрання чи казкові пейзажі, а детокс-боули, фітнес-трекери і поради, які саме БАДи варто пити в цьому сезоні. На журнальних столиках, як статусний декор, можна побачити вже не fashion-альбоми, а книги про здоров'я кишківника. І хвалитися тепер модно не сукнями і каблучками, а особистими консультаціями дієтологів і чекапами в дорогих клініках.

Здоров'я возводиться до статусу абсолюту, перетворюється на надцінність, з'являються його пророки, жерці і похмурі адепти.

Здавалося б, ну нарешті. Замість того, щоб гнатися за недосяжною красою, можна працювати над кращою версією себе самого. Абстрактне і мінливе поступилося місцем науковому і такому, що піддається вимірюванню. Але, схоже, не існує такої ідеї, яку людський мозок не може перетворити на релігійну. Здоров'я возводиться до статусу абсолюту, перетворюється на надцінність, з'являються його пророки, жерці і похмурі адепти.

Розмірковувати про здоров'я може кожен: нова релігія набирає обертів. А розмова про бога, як відомо, наближає до нього.

Суспільний договір передбачає: писати в коментарях, що хтось некрасивий, — моветон. Вступають «терапевти»: «Не завадило б перевірити щитовидку»; «Зайва вага — це не добре»; «Спагеті?! — вас же читають діти!» Прилітає всім: навіть Адель, кумир бодіпозитивного руху, після схуднення пережила хвилю критики щодо ендокринологічних моментів: мовляв, скинути 45 кг за такий термін — це жахливе навантаження на печінку /нирки/ волосся і т.і. І, звісно, це їй вирішувати, яку вагу мати, але такий стрибок ваги — це не добре. Розмірковувати про здоров'я може кожен: нова релігія набирає обертів. Адже невже знайдеться той, хто не хоче бути здоровим? А розмова про бога, як відомо, наближає до нього.

Краса завжди потребувала жертв, але поверхова природа її богинь дозволяла обходити незручні ситуації: іноді можна було відкупитися одноразовим кривавим підношенням, подеколи проскочити завдяки розуму і фантазії, а часом і зовсім отримати її в подарунок — за правом народження. Боги ж здоров'я компромісів не визнають. Їх не задобрити золотом і каяттям. Вони вимагають, щоб ви поклали на вівтар усю себе, і жорстоко карають за відступництво.

Їхня влада простягається за межі наших тіл і навіть за межі лінійного часу: бути здоровим тут і зараз не межа, треба дбати про здоров'я в майбутньому і про здоров'я гіпотетичного потомства. Заморозити яйцеклітини, якщо ще не народила, зберегти пуповинну кров якщо вже; провести ДНК-експертизу і, якщо вистачить грошей, спробувати запобігти хворобам, як Анджеліна Джолі, що замінила груди імплантами для профілактики раку.

Здоров'я монетизують і політизують, виводячи з приватного простору в публічний

Здоров'я монетизують і політизують, виводячи з приватного простору в публічний. У книгах з етикету аж до початку нового тисячоліття чітко вказувалося: не обговорювати теми самопочуття публічно. Під час епідемії рамки стали умовними: ось уже актриса і активістка UNICEF Алісса Мілано викладає відео про те, як її волосся випадає після COVID-19. Не сумнівайтеся, в коментарях їй уже порадили пити цинк, вітамін D і робити масаж для відновлення кровообігу.

Є у лікарів улюблена приказка про те, що здорових людей не буває, а є люди недообстежені. Постулат справедливий, але лікарям теж властиво помилятися: всього 70 років тому цигарки рекомендували як засіб від кашлю, а перспективною новинкою були креми з радіоактивними ізотопами, які мали робити шкіру сяючою і такою, що має здоровий (саме так) вигляд.

Мені з моїм абсолютно гуманітарним бекграундом так і не вдалося провести демаркаційну лінію між здоров'ям і його торговими представниками. А тому лінія моїх губ так і залишилося неторканою. Зрештою, «Довідник практичного лікаря» стверджує, що здоровим вважається той орган, який успішно виконує свої життєві функції. Буду більше цілуватися: вважай, лікар прописав.

Текст: Тамара Бабакова

здоров’я ·

Ще в розділі Б'юті-гід

Популярне