Історія одного фото: початок Революції на граніті за українську незалежність

2 жовтня 1990 року у Києві почалася низка широкомасштабних акцій ненасильницької громадянської непокори, які потім увійшли в історію як Революція на граніті і стали важливим кроком у здобутті Україною незалежності.

Фото: "Студентська революція на граніті", видавництво "Смолоскип"

Рушійною силою Революції на граніті стали українські студенти, які не побоялися радянської влади та влаштували голодування просто на Майдані Незалежності, який на той час називався площею Жовтневої Революції. Більше за все було студентів із Києва, Львова та Дніпропетровська, що ще раз підтвердило єдність усієї країни в бажанні якнайшвидше звільнитися від радянських кайданів. Вони збудували повноцінне наметове містечко й вимагали важливі для кожного українського патріота речі:

– відмова від підписання нового союзного договору;
– проведення позачергових виборів парламенту на багатопартійній основі;
– відставка голови уряду Віталія Масола;
– повернення українців строкової служби на територію України;
– проведення націоналізації майна комуністичної партії.

Продовжувалась акція рівно два тижні. Ключовими стали її останні дні – 15 жовтня біля будівлі Верховної Ради пройшов багатотисячний мітинг, наступного дня там утворилося ще одне наметове містечко, до якого приєдналося багато киян. Підтримка мешканців міста стала важливим моментом цієї революції, яка допомогла запобігти репресіям протестувальників. Радянська влада розуміла, що це викличе ще більші заворушення в країні. В інших містах України також розпочалися мітинги. 17 жовтня Верховна Рада ухвалила постанову "Про розгляд вимог студентів, які проводять голодування в м. Києві з 2 жовтня 1990 року", ще за кілька днів влада почала здавати позиції – і це був важливий крок, який дав старт демократичним змінам у країні та прикладом для мільйонів українців, які виходили на майдани в своїх містах упродовж усіх цих років.

Не следуй за модой — ощущай её

Подписаться

Еще в разделе

Популярное на VOGUE

Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.