Індія в моді: як багата культура здобуває популярність у світі

Злиття індійської та західної моди стало вельми популярною тенденцією: одяг, натхнений Боллівудом, носять на червоних доріжках і весіллях у всьому світі.

Жінки в традиційних помаранчевих сарі на весіллі в Удайпурі, Індія, 1972 рік
Жінки в традиційних помаранчевих сарі на весіллі в Удайпурі, Індія, 1972 рік

Багата історія Індії відображається в її одязі, який характеризується складними візерунками, вишивкою та розкішними тканинами. Від вишуканих лехенґ на Півночі до барвистих сарі на Півдні — кожен регіон країни має свій унікальний стиль одягу, який підкреслює місцеві традиції та звичаї. Індійська мода сягає своїм корінням у сиву давнину — одні з найперших записів про індійський одяг датуються цивілізацією долини Інду понад 5000 років тому. Відтоді національні вбрання постійно розвивалися і змінювалися. Кожна із речей має свої унікальні характеристики та історію, а сарі є одним із найстаріших і найуніверсальніших предметів одягу в індійській культурі. Сарі вирізняється елегантністю, витонченістю та пасує до всіх типів фігури — що робить його вічною класикою, яка ніколи не вийде з моди. Знавці зазначають, що існує понад 100 способів драпірування сарі, і кожен регіон і громада в Індії має свій унікальний стиль драпірування.

Кадр з серіалу
Кадр з серіалу "Джодха і Акбар"

В Індії Боллівуд став потужною силою у формуванні модних тенденцій. Локальні жителі шукають модного натхнення у кінозірок та часто наслідують їхній стиль. Багато фільмів показують традиційний індійський одяг, який набув популярності серед людей з різних культур і різного походження. Саме тому дизайнери часто надихаються боллівудськими фільмами та створюють колекції на основі вбрання акторів.

Боллівуд також відіграв значну роль у просуванні індійської моди у світовому масштабі. Багато людей поза межами Індії зацікавилися індійською модою та культурою саме через фільми, барвисте та яскраве вбрання в яких полюбилося шанувальникам моди в усьому світі. Настільки, що навіть іноземні фільми та шоу додають індійський одяг у деякі зі своїх сцен. Наприклад, Дженніфер Еністон, одягнена в дизайнерську лехенґу, з'явилася у фільмі "Таємниче вбивство 2".

Dior осінь-зима 2023/2024
Dior осінь-зима 2023/2024

У березні 2023 року Dior продемонстрував колекцію Cruise 2023 в Мумбаї — це шоу було названо "переломним" моментом для визнання індійської моди. Зрештою, європейські бренди працювали з тамтешніми майстрами протягом десятиліть, але мало хто безпосередньо додавав культурну спадщину країни у свої колекції. У будь-якому розумінні Dior пролив світло на дорогоцінний, багатий і різноманітний досвід минулого, майбутнього та сьогодення Індії.

Джіджі Гадід на відкритті Культурного центру Ніти Мукеш Амбані та виставки
Джіджі Гадід на відкритті Культурного центру Ніти Мукеш Амбані та виставки "Індія в моді"

Лише через кілька днів після того, як Dior влаштував у Мумбаї своє шоу, знаменитості з усього світу зібралися в цьому колоритному місті на урочисте відкриття Культурного центру Ніти Мукеш Амбані та виставки "Індія в моді". В цій експозиції відомий куратор Хеміш Боулз висвітлює вплив індійської моди, починаючи з XVIII століття. Природно, гості одяглися в ефектні образи, які віддавали данину багатій історії країни, багато хто обрав вбрання від індійських дизайнерів. Зендея, Лоу Роуч і Пурна Джаганнатан вибрали вишукані ансамблі від Рахула Мішри. Аміт Аггарвал створив сукню для Пріянки Чопри з тканини з вінтажного парчового сарі, а Абу Джані і Сандіп Хосла розробили ансамбль для Джіджі Гадід, натхнений ювелірними прикрасами південноіндійського храму.

Діпіка Падуконе на червоній доріжці церемонії закриття 75-го щорічного Каннського кінофестивалю, 28 травня 2022 року
Діпіка Падуконе на червоній доріжці церемонії закриття 75-го щорічного Каннського кінофестивалю, 28 травня 2022 року

Зважаючи на зіркову аудиторію, що дедалі частіше обирає індійські вбрання для урочистих подій, можна дійти очевидного висновку, що мода Бгарату стає глобальною й універсальною. Якщо сарі, яке вже було гламурним у 2022 році, носили на червоних доріжках у Каннах і Met Gala акторка Діпіка Падуконе та світська левиця Наташа Пунвалла, то тепер його носять відомі особи, які не належать до індійської діаспори.

У той час, коли культурна апропріація багатьма розглядається як акт неповаги (наприклад, невідповідання культурі чи нав’язування стереотипів), популяризація індійської моди стала чимось іншим — вдячністю, спільним святкуванням і вшануванням багатої культури та спадщини.

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.