8 захопливих фактів з біографії Йоганна Ґете

Йоганн Ґете — видатний німецький письменник, поет, мислитель, філософ, вчений і державний діяч. Передусім його ім’я асоціюється з трагедією "Фауст" — визнаним шедевром німецької та світової літератури. Але давайте дізнаємося більше фактів про цього різносторонньо обдарованого генія.

НАРОДИВСЯ В ЗАМОЖНІЙ РОДИНІ

Йоганн Вольфганг фон Ґете народився 28 серпня 1749 року в німецькому місті Франкфурт-на-Майні у забезпеченій сім’ї. Його батько, Каспар Ґете, був юристом та імперським радником. А мати, Катарина Елізабет, була дочкою верховного судді. Дитинство майбутнього письменника було дуже радісним і безтурботним. При цьому, хоча їх сім’я була дуже багатою, Йоганн не був розпещеною дитиною.

ВЕЛИКА БІБЛІОТЕКА ТА КРАЩІ ВИКЛАДАЧІ

У домашній бібліотеці Ґете налічувалося близько 2000 книг, тому Йоганн багато читав, з раннього дитинства відрізнявся допитливістю і розсудливістю. Вже у 10 років він складав вірші. В 1756 році хлопець пішов у школу, але провчившись всього 3 роки, перейшов на домашнє навчання. Батьки наймали для нього кращих викладачів, які тільки були на той час в Німеччині. Цікаво, що окрім традиційних предметів, Йоганн цікавився малюванням, навчався верховій їзді, освоїв фехтування, займався танцями, а також грою на віолончелі та фортепіано.

СЕРЙОЗНА НЕПРИЄМНІСТЬ

Досягнувши 16-річного віку, Ґете успішно складає іспити в престижний Лейпцизький університет на юридичний факультет. Його батько мріяв, щоб Йоганн став юристом. Проте юнак приділяв увагу філософії, природознавству та літературі. Він ходив на різні світські заходи і часто брав участь у дискусіях про мистецтво. У Ґете з’явилося багато друзів, оскільки він був відкритою товариською людиною. Однак саме тоді в його біографії трапляється серйозна неприємність: у нього виявляють туберкульоз, йому доводиться повернутися додому, і зробити довгу перерву в навчанні.

ЗАБОРОНЕНИЙ ТВІР

Був момент, коли Ґете шалено закохався в Шарлотту Був, яку він побачив на балу. Але дівчина не виявляла до нього жодного інтересу і юнак впав у глибоку депресію. Важкий душевний стан врешті решт вилився в чудовий роман "Страждання юного Вертера". Твір мав великий успіх, проте після його публікації в Німеччині було зафіксовано безліч випадків суїциду на ґрунті нерозділеного кохання. В деяких містах ця книга була заборонена через її негативний впливу на молодь.

"ФАУСТ"

У період з 1774 до 1832 року Йоганн Ґете писав свою безсмертну філософську драму "Фауст", що стала одним з найбільш відомих творів у його біографії і вважається вершиною німецької поезії. Над цим твором письменник скрупульозно працював майже 60 років, доводячи до досконалості кожну фразу.

ЛЮДИНА З ФОБІЙ

Ґете вів здоровий спосіб життя, але дуже багато речей у своєму оточенні він сприймав як перешкоди. Наприклад, не переносив запаху часнику, тютюнового диму, людей в окулярах, гавкучих собак і взагалі всякого галасу. А ще він хотів працювати виключно в закритих приміщеннях без доступу свіжого повітря. Можливо, тому в нього часто паморочилося в голові. А ще класик неймовірними зусиллями волі долав проблеми зі сном та патологічний страх висоти.

КОЛЕКЦІОНЕР

З юності Ґете ґрунтовно захоплювався мінералогією. Його "скарбниця" налічувала 18 тисяч мінералів — письменник збирав її понад півстоліття. Він навіть був почесним членом Мінералогічного товариства. Ім’ям літератора ще за його життя було названо різновид залізняку — ґетит. Ще однією пристрастю Ґете були фіалки. Письменник настільки любив ці запашні квіти, що з кожної своєї поїздки завжди привозив нові сорти та відтінки. Він вирощував їх не тільки у себе вдома, але розсіював їх усюди по ходу своїх прогулянок на околицях рідного Веймара.

ВИРІЗНЯВСЯ ВЕЛЕЛЮБНІСТЮ

Не вистачить аркуша паперу, щоб перерахувати імена сердечних захоплень великого класика. У палкій любові до жінок письменник черпав натхнення для створення своїх шедеврів. Об’єктами його обожнення ставали як жінки поважного віку, так і зовсім юні дівчата. Однак, незважаючи на це, його єдиною любов’ю стала модистка Крістіана Вульпіус, разом з якою він прожив 30 років.

Крістіана Вульпіус
Крістіана Вульпіус

Текст: Оксана Багрій

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.