3 культові романи письменника Кормака Маккарті

У США на 90-му році життя помер легендарний письменник Кормак Маккарті — лауреат Пулітцерівської премії, автор романів "Старим тут не місце" та "Кривавий Меридіан" і один з найулюбленіших письменників Стівена Кінга. Розповідаємо про культові романи Маккарті, які варто прочитати

Кормак Маккарті (Фото Vanity Fair)
Кормак Маккарті (Фото Vanity Fair)

"Кормак Маккарті, можливо, найвидатніший американський письменник свого часу, помер у віці 89 років. Він був сповнений років і створив чудову роботу, але я все ще оплакую його смерть", — такі величні слова на смерть Кормака Маккарті написав у своєму Твіттері інший легендарний письменник, Стівен Кінг.

Дійсно, Маккарті був одним з найважливіших імен літератури другої половини ХХ століття. Виходець з Теннессі, він почав писати наприкінці 50-х років, відслуживши кілька років у Повітряних силах США. Найвідоміші його твори написані в жанрі вестерна і є справжніми національними бестселерами у США: зокрема, це стосується роману "Кривавий меридіан" про бандитів-мисливців за скальпами, який приніс йому світову славу та посів друге місце у списку найбільших американських романів останньої чверті XX століття, потрапивши до того ж у "100 найкращих книг англійською мовою, виданих у період з 1923 по 2005 рік" за версією журналу Time.

Маккарті обожнювали не тільки читачі й критики, але й кінематографісти, адже його тексти, жорстокі, пристрасні, самобутні, буквально були створені для великого екрану. Так, у 2005 році брати Коен екранізували його роман "Старим тут не місце", фільм здобув чотири "Оскари" та прославив на увесь світ, зокрема, актора Хав'єра Бардема. 2007 року Маккарті отримав Пулітцерівську премію за постапокаліптичний роман "Дорога" — в однойменній екранізації головну роль зіграв актор Віго Мортенсен.

"Кривавий меридіан", 1985

Кормак Маккарті працював над епічним романом "Кривавий меридіан" пристрасно і захоплено: робота зайняла більше 10 років, а для того, щоб зануритись у життя Дикого Заходу, письменник навіть переїхав з рідного Теннесі в Ель-Пасо і не раз подорожував саме тим шляхом через Мексику, яким їздили його герої, банда Глентона. Роман заснований на історичних подіях, що відбулися на кордоні Техасу та Мексики в 1850-х роках: він малює долю юнака на прізвище Малюк, юного мешканця Теннессі, який потрапляє в кошмарний світ, де індіанців вбивають, а ринок полювання на їхні скальпи тим часом квітне.

Сили, які Маккарті поклав на створення цього масштабного, проникливого й жорсткого тексту, оцінили гідно: критики назвали "Кривавий Меридіан" великим американським романом, що передає суть національного характеру. Роман Маккарті навіть порівнювали з культовим текстом його улюбленого письменника — "Мобі Діком" Мелвілла, проте читати його непросто, адже Маккарті — автор, який зображує людську жорстокість без евфемізмів.

"Старим тут не місце", 1992

У романі "Старим тут не місце" автор знов переносить нас на кордон між Мексикою та Сполученими Штатами, проте тепер у сьогодення — події відбуваються в 1980 році. Маккарті зображує долі трьох героїв (Льюеллін Мосс, Антон Чигур и Ед Том Белл), які стають учасниками невдалої угоди з наркотиками. Як і попередні романи Маккарті, "Старим тут не місце" швидко здобув славу, протримавшись кілька місяців у топ-10 бестселерів за версією The New York Times. Критики писали, що це "гаряча історія, яка буквально обпалює читача", адже, як завжди, автор малює своїх героїв — бандита, місцевого шерифа та ветерана війни — такими, які вони є, з усіма недоліками.

2007 року брати Коен зняли блискучий фільм на основі книжки — з Томмі лі Джонсоном, Хавьєром Бардемом та Джошом Броліном у головних ролях. Прем'єра стрічки відбулася на Каннському кінофестивалі, вона отримала чотири "Оскари" та увійшла в список 250 найкращих фільмів усіх часів за версією IMDB.

"Дорога", 2006

Cамотні батько з сином йдуть через спалену Америку, уражену невідомою катастрофою. Навкруги холодно, сіро, темно. Вони рухаються до узбережжя, адже сподіваються віднайти там краще життя. У них немає нічого, окрім пістолета — та любові один до одного.

У романі "Дорога" Кормак Маккарті звертається до абсолютно нового для себе жанру — постапокаліптичного роману. Проте це насамперед захоплива пригодницька історія, дуже емоційна та зворушлива. В інтерв’ю Опрі Вінфрі Маккарті сказав, що натхнення для книги прийшло під час візиту в Ель-Пасо, у 2003 році, з його маленьким сином. Уявляючи, який вигляд могло би мати місто через п'ятдесят-сто років у майбутньому, він думав про "вогні на горі" і свого сина. Роман присвячено синові письменника Джону Маккарті.

2007 року Маккарті отримав за цей видатний текст Пулітцерівську премію, а 2009-го "Дорога" була екранізована — з Вігго Мортенсен у ролі батька та Коді Сміт-Макфі в ролі сина.

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.