Зірка не нашого часу: що треба знати про Віру Холодну

Віра Холодна — видатна українська акторка німого кіно, ідеал своєї епохи. У часи, коли все могло докорінно змінитися за лічені дні, схоже, глядачам потрібні були надія і її виразні очі. Здається, очима Віри Холодної з кіноекрана дивилася сама доба. Доба, що обрала саме цю жінку на головну роль.

Віра Холодна
Віра Холодна

ДИТИНСТВО

Віра Левченко (дівоче прізвище) народилася 5 серпня 130 років тому в Полтаві, в родині гімназійного вчителя словесності. Окрім Віри, в сім'ї було ще двоє доньок — Надія та Софія. Цікаво, що ні батько, ні матір не вирізнялися особливою вродою, а от Віра змалечку привертала до себе увагу — темні кучері, величезні очі, тонкі риси обличчя. Коли Вірі виповнилося 2 роки, сім'я переїхала до бабусі в москву. А 1903 року дівчинка вступила до приватної жіночої гімназії, де шляхетні панянки отримували класичну освіту. Дівчатам викладали акторську майстерність, музику, танці, малювання, і все це Вірі подобалося. Вона чудово декламувала вірші, співала й акомпанувала собі на фортепіано. Також захоплювалась ковзанами й тенісом, брала участь в аматорських виставах, "живих картинах". З 11 років дівчинка відвідувала гурток молодих артистів художнього театру. Віра успішно склала іспит й була зарахована до балетного училища. І, судячи з усього, могла досягти вершин на балетній сцені: мала й здібності, й наполегливість.

Але не склалося: за рік дівчина покинула училище, бо бабуся вважала балет справою непристойною і неприпустимою для леді з аристократичної сім’ї. Віра завжди жалкувала, що не закінчила балетну школу. Тим паче, за іронією долі, балериною стала її молодша сестра. Все було б гаразд, але в 1905 році раптово помер батько, і сім’я опинилася в скрутному становищі.

ВІДТЕПЕР ХОЛОДНА

На випускному балу з нагоди закінчення гімназії у 1910 році Віра познайомилася з молодим юристом Володимиром Холодним. Юнак всерйоз цікавився автоспортом, брав участь у перегонах, видавав газету "Авто". Незважаючи на протест обох родин, Віра з Володимиром дуже швидко побралися. Уже 1912 року в них народилася донька Євгенія. Лікарі попередили подружжя, що більше Вірі народжувати не варто, це може бути небезпечно для життя. Згодом родина вдочерить іще одну дівчинку Нонну.

Подружжя вело активне світське життя, відвідувало артистичний клуб "Аларт", де вилася столична богема. Поволі з’являвся й інтерес до кінематографу. Віра була в захваті від данської кінозірки Асти Нільсен — вона не заламувала рук й не закочувала очей, а залишалась перед камерою природною. Вважається, що саме ця магічна чорнокоса данка й заманила Віру в світ великого кіно. Адже Холодна теж не прагнула грати — просто бути самою собою.

Усе змінила Перша світова. Володимира забрали на фронт. На Віриних руках залишилося двоє дітей, а ще — стара мати та молодші сестри.

КІНОПРОБИ

Щоб прогодувати родину, Віра й зважилася пройти кінопроби у режисера Володимира Гардіна. Він так описав зустріч із молодою статисткою: "Струнка й гнучка, вона сиділа переді мною, опустивши гарні вії на чарівні очі, й говорила про те, що хоче спробувати себе на екрані. Тоді Віра Холодна вміла лише повертати прекрасну голівку й поводити очима вліво, вправо та догори. Виходило це чудово, проте більше красуня нічого показати не зуміла". Проте режисер наважився запропонувати їй маленьку роль італійки-годувальниці. Та Віра його розчарувала, і він відправив "невдатну" актрису до свого конкурента, Євгена Бауера. А той, несподівано для всіх, дав Вірі головну роль у мелодрамі "Пісня переможної любові". Ранній дебют — і одразу ж гучний аншлаг! Дебютантку дуже скоро перевели з категорії "актриса, що подає надії" у "великий талант". Вже за рік вона знімалася у 13 фільмах — приблизно кожні три тижні виходила нова стрічка. Яку магічну силу пускала в хід Віра Холодна, щоб змусити глядачів у розпал Першої світової війни ходити в кінематограф на салонні мелодрами і збирати повні каси?

Але не все було так ідеально. Влітку 1915 року акторці вручили повідомлення: поручика Володимира Холодного важко поранено під Варшавою. І невідомо, чи він виживе. Покинувши знімання, сім’ю, доньок, вона помчала на західний фронт і не відходила від чоловіка, допоки йому не стало краще. Додому вони повернулись разом.

КОРОЛЕВА ЕКРАНУ

Стрічка "Життя за життя", у якій Віра зіграла головну роль, не сходила з екранів кінотеатрів два місяці. Кожен наступний фільм перевершував попередній і мав ще більший успіх. Можна сказати, що Холодна була в зеніті слави.

Стрічки з її участю стали популярними у Європі, Америці, Туреччині та Японії. Її наполегливо запрошували в Голлівуд. Але вона не їде. Чи то сама не хоче, чи то її не випускають. Чи то вже потроху втомлюється від успіху. Холодна дві години поспіль роздає автографи фанатам, а потім крадькома зізнається знайомим, що не розуміє, чого вони всі так божеволіють від неї.

У Харкові глядачі виламали двері й вибили вікна до кінотеатру "Ампір", щоб хоч краєчком ока глянути на екран, де закохувалася і страждала улюблена кінодіва. До слова, гонорар акторки за одну картину складав 25 тисяч рублів — приблизно річна зарплатня середнього театрального актора.

Окрім знімань у кіно, Віра Холодна багато виступала на естраді. Давала комерційні концерти, відвідувала благодійні вечори, збираючи кошти для своїх незаможних колег. Також кінозірка знімалася у дорогих журналах, де позувала в розкішних вбраннях. Свою справу зробили й демократичні листівки з її зображенням — вони друкувались величезними накладами й замінювали жінкам модний "глянець".

ОСТАННЯ РОЛЬ

8 лютого 1919 року Віра Холодна виступала на благодійному вечорі в театрі, і саме того дня в Одесі вдарили сильні морози. В театрі було холодно, глядачі сиділи в шубах, акторка ж була у відкритій концертній сукні. Притому що вже тоді почувалася погано, дуже кашляла. Через все це хвороба ускладнилася запаленням легень, і за дев’ять днів Віри не стало.

Смерть зірки стала приводом для численних чуток і породила ряд легенд. За однією з версій, її розстріляли як французьку шпигунку; за іншою — актриса задихнулася від запаху отруєних білих лілій, надісланих французьким консулом Енно; відповідно до третьої, Холодну задушив через ревнощі її коханець. Чутки посилилися після арешту і розстрілу чоловіка Холодної Володимира. Проте родина і близькі підтвердили офіційну версію смерті — іспанка.

Віра Холодна присвятила кіно тільки 4 роки. Вона знялася в 50 фільмах, за іншими даними — в 80, але до нашого часу збереглися тільки 5 картин. За такий короткий час їй, українці, вдалося стати чи не найяскравішою кінозіркою початку ХХ століття.

Текст: Оксана Багрій

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.