Зламати систему: як біохакінг змінює уявлення про догляд за шкірою
Гени визначають багато що, але не все, вважають вчені-генетики. Як це відкриття впливає на індустрію засобів для догляду за шкірою?
Текст: Сана Моро
"Генетичний джекпот", — думаю я, дивлячись на Кайю Гербер. Таке трапляється: збіг обставин, гарна спадковість — і в людини бездоганна зовнішність, видатний зріст і найменша схильність до повноти. Або ось Дженніфер Лопес: ідеальне тіло, рівна шкіра й овал обличчя, який не змінюється з віком. Просто пощастило.
Чи означає це, що іншим, не таким щасливим людям (будемо чесними, їх приблизно 99%) можна махнути на все рукою? Звісно, ні. І останнім часом доказів щодо цього дедалі більше. Мітки, які значаться в геномі людини від народження, — це не остаточні точки у запрограмованій природою тривалості життя, зовнішності чи вікових змінах, а певний пунктир. І зламати закладену в нас генетичну програму, а точніше, переналаштувати та оптимізувати її — абсолютно реальний план.
Завдання біохакінгу як підходу до здоров'я — максимально ефективно й тривало використовувати власні ресурси організму, взявши за основу позицію: кожен із нас потенційно досконалий. Логічно, що всі методи біохакінгу, зокрема косметологічного, так чи інакше спрямовані на управління віком. За допомогою біохакінгу вчені прагнуть "перевиховати" організм (шкіру, зрозуміло, теж) і налаштувати їх на тривалу молодість.
Біохакінг як підхід — складна схема з безліччю параметрів, які мають бути зведені в ідеально налаштовану, але живу і гнучку систему. До слова, саме тут і полягає його головна відмінність від ЗСЖ, принципи якого застосовуються без особливого врахування індивідуальних особливостей кожного із нас. Без загальних "цукор — це погано" або "голодування — це добре" біохакінг шукає ключі до окремо взятого організму. Власне, тому він і вважається одним із найдорожчих методів, адже ґрунтується на постійному аналізі індивідуальних фізіологічних маркерів — і безперервному коригуванні призначень. Тому життя затятих біохакерів схоже на участь у затяжному науковому експерименті.
Як правило, у фокусі уваги біохакерів одночасно є дев'ять напрямків: харчування, сон, фізична активність, гормональний статус, детоксикація, генетика, мозкова діяльність, стрес-менеджмент і, звісно, зовнішність. Остання якраз і перебуває у сфері інтересів косметогеноміки. На відміну від генетики, яка досліджує реакції генів на біологічні процеси, ця галузь вивчає, як процедури й активні інгредієнти косметичних засобів впливають на гени шкіри і процеси, що відбуваються в ній: старіння, підтримання рівня вологи, окислення, відновлення. Завдання косметогеноміки — поліпшувати активність генів шкіри, яка починає знижуватися вже з тридцяти років, та стимулювати її, починаючи саме з цього віку.
Розробники сучасної косметики навчаються управляти генами, перевиховуючи їх задля збереження молодості. "Нові відомості й дослідження змушують творців формул заходити на нові території, які поки що перебувають у компетенції інших сфер науки. Адже зараз ми усвідомлюємо: те, як ми зробимо крем чи шампунь, впливатиме на інформацію, яку прочитують ваші гени", — каже Юлія Гагаріна, хімік-технологиня, розробниця косметики.
Косметика вчиться перевиховувати гени шкіри. Мета нових досліджень — знаходити молекули, здатні нейтралізувати вплив ультрафіолету, емоційного стресу, харчування, токсинів, способу життя на шкіру. Такі молекули знайдено, до прикладу, у деяких видах водоростей, чий склад багато в чому ідентичний до складу плазми крові людини. Активні речовини кожного з різновидів водоростей здатні вирішувати конкретні косметологічні завдання, впливаючи на різні типи генів. Водорості роду хлорела підвищують вироблення колагену; зелені водорості, багаті на астаксантин, знімають запалення, які вважаються фактором старіння шкіри; деякі види водоростей пригнічують гіалуронідазу, що утилізує гіалуронову кислоту. Водорості здатні захищати шкіру від фотостаріння, освітлювати пігментацію і заспокоювати. На їхніх потужних властивостях збудовані бренди La Mer та Тhalgo.
У лабораторіях Algotherm глибоководні дослідження активних компонентів водоростей ведуть з кінця 60-х років минулого століття. На своїх екологічних плантаціях у морі Іруаз у Бретані вчені досліджували безліч комбінацій водоростей — і виявили синергію чотирьох із них: Undaria Pinnatifida, Alaria Esculenta, Ulva Lactuca та Dictyopteris Мembranacea. Їхня комбінація зупиняє запальне старіння, стимулює роботу антиоксидантної системи, "перекодовує" гени. Algotherm став першою компанією, що отримала косметогеномний патент, і продовжує свої наукові дослідження.
Французький бренд Novexpert запатентував власну розробку Novaxyline, де екстракти водоростей скомпонували з пребіотиком. Формула впливає на гени молодості SIRT1 і подовжує життя клітин. Простіше кажучи, Novaxyline робить усе, щоб нейтралізувати дію факторів, які сприяють старінню шкіри. Засоби з цим комплексом містить лінійка бренду Pro-Collagen.
У новому засобі Meder Circa-Night реалізовано принципи біохакінгу шкіри. Він імітує ефект восьмигодинного сну за рахунок втручання в експресію циркадних генів, синтезу високоенергетичних молекул АТФ і білків-шаперонів, які укладають волокна колагену у 3D-структури (саме вони відповідають за пружність шкіри).
У CHANEL з 2013 року випускають лінійку Le Lift — "розумні" засоби, які адаптуються під спосіб життя людини й потреби її шкіри. Головний інгредієнт формул — висококонцентрований екстракт люцерни органічного походження Alfalfa. Він впливає на шкіру як головна антиейдж-зірка косметології — ретинол, — підвищуючи синтез колагену I типу на рівні дерми й оновлюючи епідерміс, але працює м'якше.
Дослідження вчених тривають. Можливо, вже найближчим часом з'являться формули, що стирають наслідки недосипання, стресу, куріння, ультрафіолету, любові до вуглеводів та інших огріхів у способі життя. Жаль тільки, пуститися берега вже не вдасться: навик, схоже, буде втрачено безслідно.