Катерина Кузьменко — про правила гри для тих, хто прагне бути здоровим та красивим

Щодня ми перебуваємо у вирі подій та завдань, турбуємося про близьких та коханих. Ми рухаємося вперед, інколи забуваючи про себе. Як не втратити свій життєвий баланс, правильно турбуватися про своє тіло та цінувати життя, розповідає співзасновниця Smartass Катерина Кузьменко.

Як вести здоровий спосіб життя та ні в чому себе не обмежувати?

Найбільша помилка, за якою я спостерігаю, коли люди намагаються перейти "на світлу сторону" здорового способу життя — це інтенція загнати себе у рамки, які їм не властиві. Наприклад, "з понеділка" вставати о шостій, щодня займатися спортом та рахувати кожну калорію. З власного досвіду знаю, що будь-які насильницькі дії та обмеження призводять до зривів та читінгу. Важливо ставити перед собою адекватні цілі та поступово інтегрувати їх у свої звички. Про це, до речі, є чудова книжка "Кайдзен" Сари Харві, де описаний шлях до покращення своїх звичок.

Надзвичайно важливо, щоб нові звички резонували з ритмом життя та оточенням. Саме тому їх потрібно вводити поступово. Є ще одна чудова книжка "Дикий гормон" Джейсона Фанга, в якій розповідається, як організм реагує на різкі зміни у харчуванні чи у ритмі життя. Якщо коротко, то не дуже добре реагує.

Мій особистий досвід доводить, що найбільш надійний спосіб ні в чому собі не відмовляти — це пошук балансу. Коли ти постійно перебуваєш у русі та інтегруєш регулярні тренування у своє життя, то питання десерту, випічки або жирного відпадає. Все можна у невеликих кількостях. Тим більше, якщо у вас здоровий гормональний фон. А завдяки правильному харчуванню, скоріш за все, він таким і буде (за винятком патологій). Ваш організм буде більш стриманим у бажанні солоденького або шкідливого.

Моя особиста дієва формула звучить як "всього потрошку". Хочеться з коханим з’їсти за кавою фісташковий равлик — будь ласка, але не кожного дня. Хочеться з друзями випити вина — будь ласка, але не до інтоксикації та неадекватної поведінки. Хочеться сьогодні полежати на дивані — будь ласка, але завтра сходи на прогулянку або на тренування.

Як поставити ціль та не втратити мотивацію?

Для підтримки мотивації потрібні дві речі: видимий результат та легкість виконання. Наприклад, якщо ви поставили собі мету почати ходити у фітнес-клуб, але він розташований далеко, то довго на морально-вольових ви не протримається. У якийсь момент ви почнете знаходити вагомі аргументи, чому вкотре не доїхали до тренування. Особисто мені ніколи не вдається довго мотивувати себе, якщо я роблю щось неприємне чи протиприродне. Якщо процес мені не подобається, то, скоріш за все, до цілі я не дійду. Так було зі мною раніше у контексті тренувань: я ненавиджу тренажерні зали. Мені там нудно та нецікаво. Ніщо не могло змусити мене довгостроково їх відвідувати. Я постійно шукала якісь альтернативи фізичного навантаження. Думаю, що саме тому народився Smartass. Мені здається, що ми з партнерами знайшли чарівну формулу, яка закохує людей у здоровий спосіб життя та допомагає почати дотримуватися його.

Що вас привело до здорового харчування і вивчення дієтології?

Я не зустрічала жодної людини, яка б починала здорове харчування або цікавилася дієтологією, якщо вона здорова. Я не виняток. Мене завжди щось непокоїло в плані самопочуття. Тому з раннього віку я замислювалася над тим, яка їжа потрапляє всередину мене та який ефект я матиму від неї.

Пройшовши всі етапи виснажливих дієт та знущань над собою, я прийшла до того розуміння, яке сьогодні маю:

1. Тарілка повинна бути збалансована та містити як білки, так і жири з вуглеводами. Пропорція для кожного індивідуальна.

2. Будь-які перекоси та повна відмова від якоїсь групи продуктів — зло.

3. Будь-які довгострокові дієти шкідливі, бо довго в аскезі ви існувати не зможете і лише викличете гормональний дисбаланс та ефект йо-йо.

4. Аналізуйте все, що потрапляє всередину вас. Не вірте яскравим фразам "без цукру", "здоровий" тощо. Завжди читайте склад продуктів.

5. Регулярно здавайте аналізи, консультуйтеся з ендокринологом та слідкуйте за станом гормонів. У залежності від результатів та рекомендацій лікаря пийте правильні дозування вітамінів.

Як працює принцип "SОЖ"?

З початком повномасштабної війни ми перейменували "SОЖ" (Smartass Спосіб Життя) на Smartass Lifestyle.

Smartass Lifestyle — це філософія балансу, завдяки якому не потрібно від чогось відмовлятися. Якщо фітнес та рух — то тільки із задоволенням, а не з-під палки. Якщо вечірка з друзями — то чому б не вино (помірно). Якщо їжа – то обов’язково смачна та корисна, а не дієтична або та, що викликає відразу. Це такий собі вид гедонізму, який допомагає продуктивності та активному життю. Коли ми створювали Smartass, то хотіли дати людям робочі інструменти, аби вони могли легко інтегрувати такий спосіб життя. Наприклад, у ресторані ми готуємо збалансовану їжу з думкою про різні дієтичні потреби людей, а на тренуваннях, завдяки науковому поєднанню музики, світла та роботи тренера, намагаємось закохати людей уфітнес.

З чого складається ця константа і ваш особистий раціон?

Мій раціон складається зі збалансованого харчування. Я намагаюся слідкувати за тим, щоб завжди їсти досить білку та не зловживати алкоголем. Обов’язковим є прийом вітамінно-мінеральних комплексів. Та найголовніше, за чим я стежу, — це сон. Бо саме він впливає на так звані "cravings" та бажання з’їсти щось солодке чи жирне.

Які тренування дають швидкий ефект і не вбивають бажання займатися спортом?

Я не вірю у швидкий ефект від чого завгодно. Мучити себе дієтами та виснажливими тренуваннями для фото у бікіні, щоб потім їсти все, що трапляється на очі? Якщо вам потрібно "швидко привести себе у форму до літа", то нам не по дорозі. Ефект дають тренування, які ви будете відвідувати регулярно. Тільки тоді буде результат. Що саме це будуть за тренування, залежить від людини та її цілей.

Наприклад, якщо ви хочете знизити вагу, то зверніть увагу на комбінацію силових та кардіо тренувань (у Smartass — це Games, Climb, Boxing, Cycle, Power). Якщо мета зробити гарний рельєф, то я б рекомендувала низькоамплітудні тренування типу Barre та функціонально-силові, типу Games, Power, Climb. Якщо ви новачок у світі фітнесу, можна спробувати різні тренування та знайти саме свій тип. А потім скласти такий графік, якого реалістично можна дотримуватися. Нехай спочатку це буде два рази на тиждень. Потім можна потроху збільшувати інтенсивність та кількість. Обов’язково додавати Stretching та Recovery для відновлення м’язів та швидкого результату.

Як і що їсти до та після тренування?

Загалом на цю тему є багато думок та досліджень, які заперечують одне одне. Наші тренери радять їсти перед тренуваннями, бо більшість класів у нас інтенсивні, і у людей з низьким тиском або проблемами з цукром, можуть бути запаморочення. Особисто я ніколи цього правила не дотримуюсь. Але я і не ставлю перед собою якихось цілей на результат, і фітнес у моєму житті існує у фоновому режимі.

Зазвичай тренери радять їсти легку вуглеводну їжу не менше ніж за годину до тренування для більшої енергії. А після тренування випити протеїновий коктейль або з’їсти повноцінну білкову страву. Яйця — найкрутіший продукт для відновлення та будівництва м’язів.

Яким має бути правильне харчування?

Правильне харчування для кожного є індивідуальним. Багато чого залежить від активності людини та її цілей. Важливо знайти баланс між трьома основними складовими здорової людини: сон, їжа та спорт.

Догляд за собою — це не лише про косметику та доглядові засоби. Окрім правильного харчування та занять спортом, які добавки ви використовуєте?

Я завжди дуже пильно стежу за рівнем вітаміну D, магнію та заліза. У мене є проблеми із синтезом білків, тому регулярно п’ю курсом ці вітаміни. Окрім того, я не їм червоне м’ясо та деякі продукти, тому маю слідкувати, щоб відсутність цих комплексних амінокислот чимось замінялася.

Коментар Orthomol

Гарний метаболізм та енергетичний обмін — процеси, необхідні для розвитку і життєдіяльності кожної клітини, а отже і всього тіла. Збалансований енергетичний обмін — запорука сприятливих умов для організму, тому варто звернути увагу на німецький вітамінно-мінеральний комплекс Orthomol Aurinor.

Навіть повністю збалансоване харчування не дає можливості організму отримати всі корисні речовини для оптимізації метаболізму. Orthomol Aurinor забезпечує організм L-карнітином, лютеїном, які сприяють захисту клітин від окисного стресу і вільних радикалів. Екстракт гінкго білоба у складі вітамінного комплексу покращує стан серцево-судинної та центральної нервової системи, кровообігу. А це надважливо, коли займаєшся активними фізичними вправами.

А головне, Orthomol Aurinor містить Коензим Q10 — він бере участь у синтезі АТФ — головного джерела енергії для клітин організму.

Чим керуєтеся під час вибору вітамінно-мінеральних комплексів?

Спочатку здаю аналізи та консультуюся з лікарем з приводу доз. Після цього підшукую вітаміни та після особистого дослідження по відгуках у мережі та вивчення складу, ухвалюю рішення щодо комплексів.

Одяг: spazio.ua
Фото: CapOlya

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.