Неприємні симптоми циститу хоча би раз у житті відчували більшість жінок. Зазвичай хвороба починається раптово і може вибити з нормального життя на декілька діб. Ось що треба знати про цистит, аби, наскільки це можливо, уникати його.
Цистит зустрічається набагато частіше у жінок, ніж у чоловіків. Це пов’язано з анатомічними особливостями. "За статистикою, кожна друга жінка хоча б раз у житті стикається з епізодом гострого циститу", — каже лікарка гінекологиня-ендокринологиня, лікарка ультразвукової діагностики Віта Ячник.
Які симптоми циститу?
"Клінічні прояви захворювання — це позиви до частого сечовипускання, часті походи до вбиральні, печія, болі, іноді каламутна сеча та рідко кров, — пояснює Ячник. — Гострий цистит може супроводжуватися навіть температурою. Причини можуть бути різними, — це залежить від статі, віку і способу життя".
Чому виникає цистит?
Найпоширенішою причиною циститу є бактеріальна інфекція. Але, пояснює Людмила Шупенюк, акушерка-гінекологиня, засновниця клініки Shupeniuk medical club, пояснює, що спровокувати хворобу можуть безліч факторів.
Так, жіночий цистит може виникнути внаслідок запальних процесів — наприклад, кольпітів. "Цистит може бути викликаний і кандидозом ("молочницею"), хворобами, що передаються статевим шляхом. Він може виникнути внаслідок гормонального дефіциту — так, жінки у період клімаксу особливо вразливі. Номер один серед факторів, що провокують хворобу, — кишкова паличка. Неправильна гігієна (потрапляння кишкової палички в уретру) і реакції на прокладки та мило часто призводять до хвороби. Існують також і небактеріальні цистити, які можуть виникнути внаслідок неправильного харчування. Вживання гострої їжі, алкоголю, газованих напоїв, забагато м'яса, або навіть виноградного соку може призвести до загострення", — додає Шупенюк.
Буває і так, що цистит виникає після сексуальних контактів. "Його ще називають "циститом медового місяця, — каже Ячник. — Він трапляється через анатомічні особливості жінок — коротку уретру та її близькість до статевих органів".
"Ще одною суттєвою причиною можна назвати дефіцит естрогенів, який виникає при вікових змінах, а також після пологів. До речі, саме нестача естрогенів часто стає причиною посткоїтальних циститів, особливо у жінок старшого віку в період менопаузи. Це має назву генітоуринарний синдром, він підкреслює уринарний синдром. Трапляється, жінка ходить між гінекологами та урологами — і лікарі не можуть вирішити, що ж із цим робити. А проблема виявляється в дефіциті естрогенів", — розповідає Шупенюк.
Ризик посткоїтального циститу підвищується:
- при використанні сперміцидів,
- після сексу на повний сечовий міхур,
- при частій зміні партнерів,
- певних сексуальних практиках, що сприяють потраплянню бактерій у сечовивідні шляхи.
Чи виникає цистит після стресу?
"Якщо є інфекція сечових шляхів або жіночої сфери, то зниження імунітету, до якого може призводити і стрес, може бути "провідником" циститу. Зниження імунітету при стресі здатне загострювати всі запальні процеси, особливо хвороби аутоімунного походження. А останні можуть бути поштовхом для циститу", — вважає Людмила Шупенюк.
"Підвищений рівень кортизолу та адреналіну робить організм більш вразливим до інфекцій, послаблюючи здатність регулювати запальні процеси. Це може стосуватися не лише сечової системи, а й загального стану здоров’я. Дослідження також вказують, що хронічний стрес може спричиняти дисфункцію м’язів тазового дна, викликаючи симптоми, схожі на цистит. Деякі наукові роботи навіть досліджують кореляцію між рівнем стресу та вираженістю симптомів циститу", — погоджується Віта Ячник.
Чи може виникнути цистит при переохолодженні?
"Це радше міф, ніж правда. Бо майже завжди причиною циститу є бактерія. Але переохолодження може створити сприятливі умови для розвитку інфекції. Тобто напряму переохолодження цистит не викликає, але може підвищувати ризик його виникнення, особливо у жінок з хронічним циститом, — каже Ячник. — Переохолодження при нормальному стані здоровʼя не проблема, а ось якщо імунітет слабкий, то ризики хвороби підвищуються. Спазм судин, рідше сечовипускання тощо — це ґрунт для розвитку запального процесу".
"Якщо перебіг циститу безсимптомний, тобто в сечі є кишкова паличка, а клінічної картини немає, то при переохолодженні може виникнути загострення циститу або його появу", – зазначає Людмила Шупенюк.
Що таке хронічний цистит?
Хронічним циститом можна вважати ситуацію, коли запалення сечового міхура виникає мінімум тричі на рік або повторюється протягом півроку. Лікування хронічного циститу має бути комплексним: зміна способу життя (вживання 2 літрів води на добу), сечовипускання після сексу, вакцинацію та антибактеріальну терапію (призначену лікарем). Доведеться уникати переохолодження.
Як запобігти циститу?
Профілактика циститу містить кілька простих, але ефективних правил:
1. Вживання достатньої кількості води. Це сприяє швидкому виведенню бактерій із сечовидільної системи.
2. Безпечний секс. Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), можуть підвищувати ризик розвитку циститу.
3. Сечовипускання до і після статевого акту допомагає зменшити ризик потрапляння бактерій у сечовий міхур.
4. Дотримання правил інтимної гігієни: підмивання спереду назад, душ до і після сексу.
5. Вакцинація. В Україні відносно нещодавно з’явилася вакцина UROMUNE (MV140), яка має високу ефективність. Це спрей під язик зі смаком ананасу, що працює як будь-яка інша вакцина — стимулює вироблення антитіл до бактерій, які найчастіше викликають цистит.
Як лікувати цистит
"Лікування має декілька складників. Перший — це дієта. Другий — дотримання питного режиму. Варто пити воду, трав'яні напої (відвари з шипшини, журавлини, чорної та червоної смородини тощо). Якщо ми говоримо про гострий цистит бактеріального походження, то в такому випадку обов'язково підключають терапію антибіотиками. Але важливо з'ясувати тип бактерій, щоб правильно призначити антибіотик. Також додаються спазмолітики та знеболювальні препарати, якщо це супроводжується болями. Якщо ми говоримо про жінок старшого віку з естрогенодефіцитом, то в таких випадках використовують гормонотерапію (у вигляді пігулок або свічок і кремів). При посткоїтальних циститах рекомендації наступні: дотримання правил гігієни, випорожнення сечового міхура після сексу (що промити уретру), питний режим, місцеве зволоження (лубриканти та змазки). Іноді показані фізіотерапія, процедури лазером, а також використання філерів гіалуронової кислоти", — зазначає Людмила Шупенюк. І наголошує, що не можна займатися самолікуванням.