
51 рік тому було знайдено Скіфську пектораль – головний археологічний скарб України
21 червня 1971 року, рівно 51 рік тому, археолог Борис Мозолевський віднайшов у кургані Товста Могила в Дніпропетровській області золоту пектораль, яку сьогодні називають не тільки головним скарбом України, а й однією з найважливіших знахідок XX століття.

Золота пектораль – прикраса скіфського аристократа, яку було поховано разом з ним у 4 ст. до н. е. На сьогодні це одна з візитівок України у світі, зазначають у Скарбниці Національного музею історії України, де зберігається експонат. У 1971 році розкопки тривали більш як чотири місяці й були ускладнені загрозою руйнування насипу. Їхнім головним досягненням стало віднайдення пекторалі. Це неймовірної краси та вишуканості прикраса із золота 958 проби, що має дуже оригінальний, насичений жовто-золотий колір. Пектораль важить 1148 грамів і має 30 сантиметрів у діаметрі. ЇЇ оздоблення вражає багатством та витонченістю деталей.
Ось як писав про пектораль сам Борис Мозолевський у своєму щоденнику 21 червня 1971 року. "... Наприкінці дромоса тут же біля південної його стіни був знайдений великий круглий золотий предмет, який виявився пектораллю. Це сталося о 14.30... Всі відразу зойкнули та почали цілуватися... Річ настільки дивовижна, що опис її займе багато сторінок, тому сьогодні годі й мріяти про це". (Б. Мозолевський, "Польовий щоденник").

Цікаво, що пектораль виготовлена в дуже складній ювелірній техніці, яка поєднує в собі гравіювання, філігрань, паяння та інкрустацію коштовним камінням. Витвір належить авторству грецьких ювелірів та слугує взірцем елліно-скіфського мистецтва. Пектораль зберігається в Скарбниці Національного музею історії України. Сцени, зображені на пекторалі, символізують рух життя – від народження до смерті.

Нещодавно музей оголосив 21 червня Днем пекторалі, який щорічно відзначатиме культурними подіями. Так, у 2021 році в музеї відбулася виставка «Пектораль. Знахідка століття», де вперше з 2014 року кожен міг побачити на власні очі коштовність та інші унікальні артефакти з кургану Товста Могила. "Ми планували показати пектораль і цього року, але через новий етап війни росії проти України це неможливо", – кажуть у музеї. Натомість Національний музей історії України підготував цікаву онлайн-програму, доступну для всіх охочих у будь-якому куточку світу.
На сайті музею можна "відвідати" онлайн-виставку «Золота пектораль». "У межах цього просвітницького проєкту кожен може поринути в атмосферу археологічних розкопок завдяки численним архівним фото й цитатам з польового щоденника Бориса Мозолевського. Також можна роздивитися витончену роботу грецьких ювелірів завдяки деталізованим світлинам артефактів", – кажуть у музеї. На сторінці проєкту ви знайдете кураторські екскурсії за основними розділами виставки, один з яких присвятили золотій пекторалі.

Також музей випустив колекцію хустинок з елементами легендарної пекторалі – це спільний проєкт Національного музею історії України та українського бренду Hélène Litorelle. Хустки виготовлені обмеженим накладом у межах благодійного проєкту. На сайті Національного музею історії України можна знайти реквізити, щоб підтримати інституцію, яка сьогодні, в умовах війни, опікується надзвичайно важливою справою – захистом нашої культурної спадщини.
Фото: Скарбниця Національного музею історії України
Ще в розділі LIFE
Популярне

Хто такі орки: відповіді з першоджерел

11 цікавих фактів про Ілона Маска

Як Віра Вонг відсвяткувала 73-річчя

5 фільмів та серіалів Netflix, які варто подивитися в липні

10 простих правил, які допоможуть вижити під час війни

Ти шо, звар'ював?! – гуцульські вислови, які стали частиною мистецтва

5 найкращих фільмів для перегляду в кінотеатрах у липні

Королева-мати: що треба знати про Олену Пчілку – матір Лесі Українки

Портрет нації: українські сім’ї сто років тому

Не можете заснути в спеку? Ось 8 порад у поміч

Найкращі фільми і серіали про принцесу Діану

Голлівудський актор та режисер Шон Пенн відвідав Бучу та Ірпінь
Не слідуйте за модою
- відчувайте її
Дякуємо!
На вказану вами адресу було відправлено листа.
Підтвердіть, будь ласка, свою підписку.