Вітер змін: жінки, що долають гендерні стереотипи в професії. Вікторія Петрущак, збиральниця дронів
Нове весняне число Vogue Ukraine Edition No 9 вийшло з проєктом "Вітер змін". Він присвячений жінкам, які власним прикладом долають гендерні стереотипи у професійному середовищі: вперше в історії в зніманні Vogue Ukraine — машиністка метро, саперка-водолазка, збиральниця дронів, трактористка, операторка БПЛА та працівниця доменного цеху.
Вікторія Петрущак, збиральниця дронів, 29 років
Мініатюрна брюнетка зосереджено працює, схилившись над столом. Паяє плату, збирає раму, кріпить до неї камеру, мотори й пропелери, вдумливо налаштовує та синхронізує з пультом. Врешті задоволено відкидається на спинку крісла. Дрон майже готовий. За кілька днів він поїде на лінію фронту, виконувати розвідницькі або бойові завдання.
Спеціальність збиральниці дронів львів’янка Вікторія Петрущак опанувала після смерті чоловіка. Військовий-доброволець Павло загинув у березні 2023-го при виконанні бойового завдання під Бахмутом. Вони прожили разом вісім років.
Вікторія почала шукати роботу, щоб утримувати себе і сина, трирічного Давида. Художниця за освітою, до декрету вонв займалась технічним дизайном, працювала з фрезером і лазером. Пошуки затяглися, спроба вести власну справу з 3D-друку обернулася розчаруванням.
Півтора року тому побачила оголошення Львівського центру профтехосвіти про курси збирачів дронів, подала документи. Перевагу на конкурсі віддавали ветеранам, а до молодої жінки поставилися з упередженням: засипали запитаннями, сумнівалися, чи затримається надовго. "У цій професії є нюанси: наприклад, випари у процесі пайки чи роботи з оптоволокном у відкритому вигляді небезпечні для майбутніх мам", – пояснює Петрущак. Сподівалася, що бодай одне місце залишиться, – їй пощастило.
Збирання БПЛА вимагає уважності й зосередженості: "Паяти, підкручувати й припасовувати деталі треба акуратно, щоб не зіпсувати плату". Свою першу раму Вікторія зібрала за 11 хвилин: "Інструктор сказав, це класний результат", – з гордістю розповідає вона.
Після навчання Петрушак отримала постійну роботу на невеликому виробництві дронів. Її нове захоплення – програмування. "Для цього не обов’язково здобувати спеціальну освіту – чимало коптерів військові перепрошивають самостійно просто не місці".
Петрущак багато говорить про гендерну рівність у професійному середовищі: "Жінок мають поважати та визнавати, що вони можуть усе те саме, що й чоловіки. Можливо, трохи менше – через декретну відпустку. От тільки я б не називала це відпусткою. Здається, легше на роботу ходити". Розмірковує, що відповідальність жінок суттєво збільшилася за роки російського вторгнення: "У нас важлива місія – виховання наступного покоління тепер повністю залежить від нас, чоловіки через війну такої змоги не мають".
Фото: Vasylyna Vrublevska
Зачіски та макіяж: Ivanna Mamchuk
Текст: Ірина Славінська