RU UA

Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

«Війна грибів» — казка для дорослих, яку переосмислили Андрій Курков і Нікіта Кравцов

23 грудня 2021

Казка для дорослих «Війна грибів» народилася минулого літа. Команда видавничого дому «Родовід» і Центру Анни Київської щосили готувалася до презентації книги «Образний світ Георгія Нарбута і творення українського бренду» Мирослави Мудрак і виставок плакатів у Франції. І ось із розпеченого серпневим сонцем Києва від Наталії Гузенко-Будьє до прохолодного відпускного Парижа летить імейл Нікіті Кравцову: «Готуємо проєкт, присвячений Георгію Нарбуту. Дуже хотілося б, щоб у ньому взяли участь українські художники, які живуть у Франції. На що тебе надихає Нарбут?».

Никита КравцовНікіта КравцовФото: Manuel Obadia-Wills

Нікіта Кравцов, узявши паузу, відповідає, що хоче переосмислити для французьких читачів казку «Війна грибів», яку Нарбут проілюстрував у 1909 році. У той час глухівчанин Нарбут жив у Санкт-Петербурзі. Він — успішний ілюстратор, учасник художнього об’єднання «Світ мистецтва», друг Івана Білібіна. Наприкінці 1917-го Нарбут повернувся додому й за три роки створив графічну ідентичність незалежної держави Україна.

«Нарбут синтезував сотні джерел (від середньовічних рукописів XI століття до гравюр, вишуканих ювелірних виробів, розкішних тканин і архітектури XVII—XVIII століть) в єдину візуальну форму, що сприяла національному пробудженню, і не тільки в його час, а й у наступні десятиліття. Те, що його досягнення пережили дві світові війни й тоталітарний режим, лише підтверджує їхню цінність. Нині вже нове покоління українських художників і дизайнерів розробляє бренд для пострадянської, постмайданної України», — пише Мирослава Мудрак у своїй монографії «Образний світ Георгія Нарбута і творення українського бренду» (видавництво «Родовід», 2021).

«Война грибов», иллюстрация Никиты Кравцова«Війна грибів», ілюстрація Нікіти Кравцова

Якщо вже й переосмислювати художній складник «Війни грибів», то треба переказати на новий лад і текст. Видавництво зважилося запросити до співпраці найпопулярнішого у Франції українського письменника Андрія Куркова. Сюжет його переказу відрізняється від оригіналу: на гриби нападає Цар Квасоль і його зелені чоловічки-горошки. Попри небезпеку, деякі гриби мають важливіші справи: то розваги (у Нікіти це алюзія на українських виконавців, які й далі дають концерти в Росії), то бізнес. Хтось завжди боронитиме свою територію, а комусь байдуже, хто в домі господар.

«Гриби вистрілили у відповідь і показали свою готовність до оборони й опору, загарбники з переляку повтікали, покидавши гармати. І все ж на останній ілюстрації я показую відірвані кінцівки. Показую, що втрати є зусебіч. І судячи з останніх подій, час цього пострілу вже наближається», — говорить Нікіта Кравцов, маючи на увазі скупчення російських військ біля кордонів України.

«Война грибов», иллюстрация Никиты Кравцова«Війна грибів», ілюстрація Нікіти Кравцова

Про важливість появи «Війни грибів» сьогодні каже й Андрій Курков: «Ця забута казка насправді анітрохи не втратила своєї життєвості. Прочитавши кілька варіантів тексту, записаних сто років тому, я зрозумів, що важливо актуалізувати цю казку. По суті, людська природа не змінилася за сто років, і паралелі між різними видами грибів і типами людей чітко й легко простежуються.

Французькі читачі дуже проникливі й люблять інтелектуальну літературну гру. У моєму варіанті цієї казки прочитується як сьогоднішня ситуація в Україні і війна з Росією, так і ситуація, можлива в будь-якій точці земної кулі в разі війни».

«Війну грибів», що побачила світ завдяки підтримці Посольства України у Франції, представлять у Парижі на початку 2022 року.. Сподіватимемося, що ті французькі лідери думок, яким пощастить отримати 300 примірників «Війни грибів» (перший тираж не надійде в продаж), оцінять творчий діалог Нікіти Кравцова й Андрія Куркова з Георгієм Нарбутом, а також підтримають прагнення України, як і будь-якої суверенної держави, захищати свої кордони.

книги ·

Ще в розділі Книги

Популярне