VOGUE UA CONFERENCE
search Created with Sketch.

Девід Лінч про мистецтво, медитацію та задоволення від життя

20 листопада 2017

На прохання Vogue.ua український художник Володимир Манжос aka Waone Interesni Kazki зустрівся в Києві з режисером Девідом Лінчем, щоби поговорити про трансцендентальну медитацію та мистецтво.

Володимир Манжос і Девід Лінч

«Я не люблю графіті», - говорить Лінч відразу після того, як ми знайомимося. «Яким видом мистецтва ти займаєшся?» - уточнює він. Відповідаю, що мураліст, і графіті мені теж не дуже подобається.

Мене давно цікавить тема медитації: як розширити свої можливості в творчості, як постійно перебувати в потоці ідей, як стати більш продуктивним і перестати відчувати втому - медитація вчить знаходити відповіді на ці питання, в тому числі і трансцендентальна, яку проповідує Лінч. Щоб пояснити, як це працює, режисер почав малювати схему: «Я роблю цей малюнок щоразу, коли мені потрібно пояснити, що відбувається, коли ви починаєте медитувати. Ось ця лінія - це наше життя. По один її бік знаходиться матеріальний світ, а по інший - свідомість. Одного разу вчені замислилися над тим, що собою являє цей матеріальний світ? І вони знайшли клітини, молекули, атоми, субатомні частинки і так далі, аж до елементарних частинок. У 70-х вони почали говорити про те, що існує якесь єдине поле - єдність всіх частинок і сил. Однак давній ведичній науці завжди було відомо про це. Там це називається чиста свідомість, атман. Трансцендентна медитація - це ментальна техніка, яка дозволяє кожній людині вийти за межі свідомості, і відчути це єдине поле. Це великий скарб!»

Малюнок Лінча

Техніці трансцендентальної медитації кілька десятків років тому Девіда Лінча навчив Махаріші Махеш Йогі - той самий вчитель, від якого зі скандалом втекли «Бітлз». За курс навчання режисер заплатив нечувану суму в один мільйон доларів. З тих пір він медитує двічі на день, протягом 44 років, і ще жодного разу не пропустив практику. «Перед нашою зустріччю я медитував, - говорить Лінч, - Я медитую вранці, потім працюю, дуже багато працюю, медитую ввечері. Завжди можна виділити 20 хвилин на практику. Люди зазвичай втрачають за день набагато більше часу. Потрібно перестати перейматися і думати, а просто взяти і зробити це».

Вихід за межі свідомості живить творчу енергію, вважає Лінч. Для мене завжди було великим питанням: як можна займатися мистецтвом і разом з тим приділяти час цій практиці - аж надто великим є ризик втратити інтерес до повсякденних справ. Режисер стверджує зворотне: медитація дозволяє бути більш зібраним і працює як нескінченне джерело енергії. «Вона ніби живить твою креативність» - стверджує режисер, який крім 11 повнометражних фільмів, 3 серіалів, величезної кількості короткометражних робіт, завжди малював, а в останні роки захопився фотографією.

Трансцендентальну медитацію практикують багато голлівудських знаменитостей: Лів Тайлер, Камерон Діас, Наомі Воттс, Клінт Іствуд та багато інших зірок. Том Генкс, наприклад, медитує сам і допомагає впоратися з пост-травматичним синдромом військовим, котрі побували в Іраку. «Селебріті такі ж люди і вони не хочуть страждати», - пояснив він пізніше популярність медитації серед зірок.

Володимир Манжос і Девід Лінч

«Люди нині постійно відчувають утому, - каже режисер. - Якщо ви працюєте тільки заради грошей і відчуваєте радомті, життя просто проходить повз. Тільки коли ви насолоджуєтеся тим, що робите, ваше життя стає наповнене сенсом». Лінч стверджує, що один із способів досягти стану задоволення від роботи - це медитація. Заради неї не потрібно все кидати, не потрібно вступати в який-небудь клуб, це ніяк не пов'язано з релігією. «Негативні емоції і думки перекривають потік ідей, - пояснює Лінч. - Занурення на більш глибокі рівні інтелекту дає необмежену свободу».

Девід Лінч розглядає подарунок Володимира Манжоса

«Я дуже люблю мистецтво», - коли режисер говорить про арт, помітно окрилюється. Я дарую йому свою графічну роботу на папері, і, здається, вона подобається Девіду, який, уважно розглянувши її, просить віднести в свій сьют. Напередодні інтерв'ю я якраз розглядав спільні роботи Лінча з моїм знайомим художником JR: режисер створює чорно-білі малюнки, а JR робить з них принти.

Фото: Юрій Яцкуліч, Володимир Манжос

интервью ·

Ще в розділі Кіно

Популярне