RU UA

Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

5 культових фільмів Тіма Бертона

25 серпня 2021

Похмурий, химерний стиль, який Тім Бертон виробив за свою кар’єру, упізнаваний відразу. Те, що Бертон може перетворити невинну дитячу історію на похмурий, страшний фільм, який обожнюють люди різного віку, робить його одним з найвидатніших режисерів і продюсерів свого часу. Одні з найкращих його робіт згадуємо в матеріалі vogue.ua.

«Велика пригода Пі-Ві», 1985
Пол Рубенс в фильме «Большое приключение Пи-Ви», 1985Пол Рубенс у фільмі «Велика пригода Пі-Ві», 1985

Фільм «Велика пригода Пі-Ві» досить незвична робота Бертона. Ця стрічка знаменує собою дебют режисера в художньому кіно, коли в нього ще не було повної свободи вибирати проєкти, які йому подобаються, і коли ніхто не знав, що таке типовий фільм Тіма Бертона. Проте, ця картина — прекрасна демонстрація винахідливого творення світу, яким уславився кінематографіст. Зосередившись на персонажі актора-коміка Пола Рубенса, неперевершеному чоловікові-дитині Пі-Ві Германі, Бертон взявся за перетворення цього химерного альтер его на повноцінну історію повнометражного фільму. І, попри всі суперечності, що супроводжували створення стрічки, Бертонові вдалося зняти картину, яка через десятиліття є однією з улюблених його робіт для багатьох шанувальників кіно.

«Бітлджус», 1988
Майкл Китон и Вайнона Райдер в фильме «Битлджус», 1988Майкл Кітон і Вайнона Райдер у фільмі «Бітлджус», 1988

Другий повнометражний фільм Бертона в його послужному списку. Із цією стрічкою режисер вперше зміг дозволити своєму внутрішньому фантазеру прорватися на великий екран. По суті, це найпекельніша історія про привидів з коли-небудь розказаних, з Алеком Болдвіном і Джиною Девіс у ролях недавно померлої пари, яка ніжно переслідує сім’ю, яка переїхала в їхній колишній будинок, і Майклом Кітоном в образі примари шоумена-людожера на прізвисько Бітлджус. Хоча ця антична комедія зі спецефектами далеко не найглибша робота Бертона, вона все ж слугує свідченням божевілля його уяви.

«Бетмен», 1989
Майкл Китон и Джек Николсон в фильме «Бэтмен», 1989Майкл Кітон і Джек Ніколсон у фільмі «Бетмен», 1989

Перший сучасний фільм про супергероїв, який створив шаблон того, як Голлівуд зніматиме блокбастери за мотивами коміксів. Неймовірна партитура композитора Денні Ельфмана і пам’ятні пісні Принца, готичний дизайн Антона Ферста й пихате виконання Джека Ніколсона — цей «Бетмен» сміливий і запаморочливий проєкт. Фільми про супергероїв у кінцевому підсумку завоювали Голлівуд, але небагато які з них видаються такими епохальними й важливими, як цей. Сиквел фільму «Бетмен повертається» (1992) багато хто вважає одним з найкращих у кар’єрі Бертона.

«Едвард Руки-ножиці», 1990
Джонни Депп в фильме «Эдвард Руки-ножницы»,1990Джонні Депп у фільмі «Едвард Руки-ножиці», 1990

Стрічка «Едвард Руки-ножиці» ознаменував собою початок прекрасної дружби між Бертоном і Джонні Деппом, з яким він за свою кар’єру зняв вісім фільмів. Депп грає глибоко ушкодженого потойбічного хлопчика з блідим обличчям, укритим шрамами, неохайним і скуйовдженим волоссям, у шкіряному вбранні з пряжками та набором ножиць замість долонь і пальців. Депп проєктує поетичну якість втрати й роз’єднаності. І все ж Едвард — не просто делікатний кошикар — він скульптор, який перетворює свою ненормальність на святе, зухвале мистецтво. «Едвард руки-ножиці» — сентиментальна і їдка, солодка й пам’ятка казка в стилі панк.

«Ед Вуд», 1994
Джонни Депп в фильме «Эд Вуд», 1994Джонні Депп у фільмі «Ед Вуд», 1994

Це найвидатніший фільм Бертона з багатьох причин, але передусім тому, що «Ед Вуд», безумовно, його дуже особиста робота. Це первісна історія кіновиробництва з усіма його дивами й бездоганною логістикою. Стрічка також славиться натхненним виступом Джонні Деппа в ролі Едварда Девіса Вуда-молодшого, якого називають найгіршим режисером усіх часів. У чудовому потоці людяності й чорно-білому блиску режисерського стилю Бертона головний герой через простоту своєї некомпетентності показаний як один з найпалкіших режисерів, які коли-небудь жили.

кино ·

Ще в розділі Кіно

Популярне