RU UA

Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

10 знакових робіт Мікеланджело

06 березня 2020

Художник, скульптор, архітектор і просто геній – Мікеланджело Буонарроті вважають одним з найбільших людей в історії мистецтва. У день народження генія Vogue UA розповідає про його 10 знакових робіт.
 

Мікеланджело на портреті Даніеле да Вольтерра (близько 1544 року)
Тондо «Мадонна Доні»
«Мадонна Доні», близько 1507 року

Тондо «Мадонна Доні» – єдина збережена до наших днів картина Мікеланджело. Вона написана на замовлення флорентійського банкіра Аньоло Доні, в честь його шлюбу з представницею знаменитого тосканського дворянського роду – Маддаленою Строцці. До сих пір розміщена у своїй оригінальній рамі, створеній самим Мікеланджело. Робота перебуває в флорентійській галереї Уффіци з 1635 року. Існує думка, що переливчасті відтінки «Тондо Доні» і хитромудре зображення її «героїв» – в основі художнього стилю маньєризм.

Скульптура «Давид» 
Скульптура «Давид», 1501-1504

Мабуть, найвідоміша у світі п'ятиметрова скульптура, «Давид» була створена художником всього протягом трьох років. Історія Давида і Голіафа – один з найбільш часто інтерпретованих епізодів Біблії в мистецтві. Особливість роботи Мікеланджело в тому, що він став першим художником, який зобразив не переможного Давида після битви з Голіафом, а показав його в напрузі перед легендарною битвою. «Давид» перебував на площі Синьйорії у Флоренції більше 300 років, поки 1873 року не був перенесений в Академію красних мистецтв, де є і сьогодні. Скульптура виставлена ​​під світловим люком, який для неї спеціально розробив італійський архітектор XIX століття Еміліо де Фабріс. Завдяки своїй неймовірній популярності існує величезна кількість копій і зліпків. Найвідоміші з них: на площі Синьйорії, в італійському дворику Пушкінського музею і в Музеї Альберта і Вікторії.

Перська сивіла
Стеля Сікстинської капели, 1508-1512

Легендарна Перська сивіла – чудова фреска Мікеланджело, намальована на стелі Сікстинської капели. Виконана на замовлення папи Юлія II. Ця робота зображує дев'ять історій з Книги Буття і визнана однією з найбільших робіт Високого Відродження. Кажуть, що Мікеланджело взявся за проект без особливого ентузіазму. Проте художник впорався з роботою настільки чудово, що вона до сих викликає захват щороку 5 мільйонів людей, які відвідують Ватикан, щоб побачити цей шедевр.

Фреска «Створення Адама»
Фреска «Створення Адама», близько 1511 року

Робота, виконана Мікеланджело на стелі Сікстинської капели, особливо важлива для мистецтва епохи Відродження, а «Створення Адама» – найвідоміша фреска цього шедевра. За популярністю твір поступається тільки «Мона Лізі», і поряд з «Таємною Вечерею» да Вінчі це найбільш тиражований релігійний живопис всіх часів. Образ майже дотичних рук Бога і Адама інтерпретували, імітували і пародіювали нескінченну кількість разів.

Фреска «Страшний суд»
Фреска «Страшний суд», 1537-1542

«Страшний суд» з'явився на вівтарній стіні Сікстинської капели лише через 25 років після того, як художник закінчив Перську сивілу. Фреска «Страшний суд» вважається одним з найскладніших творів художника. Робота зображує останній суд, який чинить Бог над людством і спочатку її сприйняли спірно через оголені тіла. Фактично Тридентський собор засудив фреску і наказав приховати частини, які вважали непристойними.
 

Базиліка Святого Петра
Базиліка Святого Петра

Базиліка Святого Петра, розташована в Ватикані, є найвідомішим твором архітектури епохи Відродження і однією з двох найбільших церков у світі. У віці 74 років Мікеланджело змінив Антоніо да Сангалло Молодшого на посаді головного архітектора будівлі. Його вважають головним проектувальником великої частини базиліки, і хоча він помер до завершення проекту, саме Мікеланджело довів будівництво до ідеалу.
 

Скульптура «Раб, що помирає»
«Раб, що помирає»

«Раб, що помирає» – одна з шести фігур рабів, яких Мікеланджело створив за кілька років для папи Юлія II, який ефектно спустошував папську казну, щоб створити для себе ідеальне місце для загробного життя. Але проект так і не був повністю реалізований, на превеликий жаль художника, особливо після того, як він особисто витратив майже рік на пошуки кам'яних плит у кар'єрах.

Бібліотека Лауренціана
Бібліотека Лауренціана

1524 року папа Климент VII доручив Мікеланджело спроектувати бібліотеку для базиліки Святого Лаврентія у Флоренції. Мікеланджело спроектував як інтер'єр самої бібліотеки, так і її передпокій. Він став піонером стилю маньєризм у своєму дизайні бібліотеки, яка стала відомою завдяки її архітектурі. Лауренціана – один з найбільш важливих архітектурних досягнень Мікеланджело. Його інновації та використання простору в цьому проекті вважають революційними.

Картина «Муки Святого Антонія»
«Муки Святого Антонія» 
«Муки Святого Антонія» – перша відома картина Мікеланджело, яку, як вважають, він намалював у віці всього 12 або 13 років. В основі «Муки» – гравюра Мартіна Шонгауера, німецького художника XV століття. Художники і письменники Джорджіо Вазарі і Асканіо Кондіві, за сумісництвом біографи Мікеланджело, зазначають «Муки Святого Антонія» як особливо досконалий витвір.
Скульптура «П'єта»
«П'єта»

«П'єта», як і «Давид», визнана однією з найбільших скульптур Мікеланджело. Спочатку створена для похоронної гробниці французького кардинала Жана Білера, ця скульптура зображує Діву Марію, яка тримає тіло Христа після того, як його розіп'яли. В Італії в епоху Відродження цей сюжет часто використовували для створення похоронних пам'ятників. У VXIII столітті «П'єта» «переїхала» в базиліку Святого Петра. Одна з найбільш примітних характеристик скульптури в тому, що вона є єдиною роботою, яку підписав художник. За всі роки існування їй завдали значної шкоди. Один з найгучніших випадків, пов'язаних зі скульптурою, трапився 1972 року, коли австралійський геолог-психопат Ласло Тот, який уявив себе Христом, накинувся на неї зі скельним молотком. Сьогодні відреставрована «П'єта» зберігається за куленепробивним склом.

искусство · предметы искусства ·

Ще в розділі Арт

Популярне