Історія одного фото: 22 січня — День Соборності України
22 січня 1919 року — одна з найважливіших дат в історії України. Саме в цей день було підписано Акт Злуки між УНР та ЗУНР, а з 1999-го країна відзначає День Соборності. Ця подія стала важливою цеглиною в процесі державотворення України, символізуючи єдність її земель.
"Одна, єдина, нероздільна Україна від гір Карпатських аж по Кавказ" — ця думка стала ключовою в політичних трактатах кінця ХІХ століття таких українських діячів, як Юліан Бачинський та Микола Міхновський. Втілити ідею об'єднання обох частин української нації, розділеної кордоном Російської та Австро-Угорської імперій вдалося лише після Першої світової війни, коли на їхніх руїнах постали Українська Народна Республіка та Західно-Українська Народна Республіка відповідно. Обидві молоді держави перебували в складному становищі — війни з сусідами, державні перевороти, обмежене міжнародне визнання, тому об'єднання було для усіх сторін необхідним кроком. Перші контакти галичан з наддніпрянцями відбулись 6 листопада 1918 року, після цього тривали перемовини, іноді навіть з ультимативними заявами, але все ж таки історична подія об'єднання українців відбулася 22 січня 1919-го — в самому серці України, на Софійській площі.
"...Однині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини Єдиної України — ЗУНР (Галичина, Буковина, Закарпаття) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна УНР. Однині Народ України, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднаними дружніми зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну самостійну державу українську на благо і щастя всього її трудового люду" — Акт Злуки, задекларований у той день, оголошували читці зі спеціально споруджених трибун на чотирьох кутках площі.
Фото: Український інститут національної пам'яті