КУПИТИ КВИТКИ

Як створювався один із найвідоміших віршів Павла Тичини — "О панно Інно…"

23 січня 1891 року народився Павло Тичина вишуканий поет-модерніст, публіцист, політик, автор блискучої збірки поезії "Сонячні кларнети", якою захоплювався Василь Стус. Один із найвідоміших віршів цієї збірки й у творчості Тичини загалом інтимна лірика "О панно Інно, панно Інно!.. ", яку нещодавно поклав на музику артист Артем Пивоваров. Розповідаємо історію її створення.

Павло Тичина

О панно Інно, панно Інно!
Я — сам. Вікно. Сніги...
Сестру я Вашу так любив —
Дитинно, злотоцінно.

Реклама.

Поезію "О панно Інно, панно Інно!.. " Павло Тичина написав в 24 роки. На дворі був 1915-й, Тичина навчався у Київському комерційному інституті, паралельно працював у редакціях газет "Рада" і "Світло" та читав поезію на богемних мистецьких вечорах. У кожному рядку "О панно Інно, панно Інно!.." відчувається, що це написана молодою, чуттєвою людиною, яка переживає розрив з коханою та згадує про нього вже ретроспективно.

Вірш автобіографічний. У ньому Тичина згадує події 1913 року: він був закоханий в доньку чернігівського поета Івана Коновалова Поліну. Пара була разом короткий час, потім розійшлися, згодом дівчина вийшла заміж за іншого. У Поліни була молодша сестра Ганна, яку за тодішньою модою називали Інна. Дівчина була закохана у Тичину і навіть зізналася йому у коханні, сподіваючись, що той забуде сестру. У вірші Тичина ніжно й тепло звертається саме до Інни: Я Вам чужий — я знаю // А хтось кричить: "Ти рідну стрів!".

Збірка "Сонячні кларнети"

Тичина написав вірш у 1915 році, а 1920-го включив до другого видання своєї збірки "Сонячні кларнети". До сьогодні "Сонячні кларнети", які стали першою збіркою молодого поета, вважається взірцем лірики Тичини, написаної у його так звані золоті роки. "Сонячні кларнети" швидко здобули визнання читачів, критиків та колег, збірку високо оцінював Микола Зеров, а вже пізніше, у 60-ті, особливо важливою для себе поетичною збіркою називав Василь Стус.

Сьогодні поезія "О панно Інно, панно Інно!.. " часто надихає сучасних українських артистів: зокрема, минулого року Тичину поклав на музику Артем Пивоваров у межах свого проєкту "Твої вірші, мої ноти". Пропонуємо послухати:

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.