Набратися мужності: все про тестостерон
Що стоїть за модою на контроль тестостерону та чи дійсно важливо відстежувати рівень цього гормону
Після того, як майже всі навчилися моніторити пульс, співвідношення жиру й м’язів в організмі та кількість зроблених за день кроків, відкрилася нова територія, де можна "мірятися показниками". Прихильники теорії змови вважають: пильна увага до тестостерону — сумнівний тренд із Кремнієвої долини, у якому кровно зацікавлені фармацевтичні компанії. І треба визнати, частка правди в цьому є. "Тестостерон з радістю купують адепти новомодних практик — наприклад, у вигляді гормональних пелет, що імплантуються під шкіру й повільно вивільняють гормон", — пояснює антиейдж-терапевт Євген Шагов, засновник клініки ReFuture. Підтримка рівня тестостерону — один з інструментів планомірного продовження життя. Чоловічий статевий гормон разом з ДГЕА, мелатоніном, кортизолом, гормонами росту й щитоподібної залози визначає реальний, а не паспортний вік.
Себастьян Лагре, розробник системи тренувань Lagree Fitness, зірковий тренер, серед клієнтів якого боксер Майк Лі й актор Девід Духовни, каже, що в бодибілдингу тема тестостерону завжди була на піку. "Цей гормон, який виробляється і в чоловіків, і в жінок, відіграє головну роль в утворенні м’язової маси. Фітнес-спільнота й професійні атлети з 20-х років XX століття досліджують, як рівень тестостерону впливає на спортивні результати". Рівень тестостерону, що відповідає нормі, — не тільки запорука оптимального співвідношення гладкої мускулатури й жирової тканини в організмі; гормон також відповідає за рівень енергії, лібідо й зовнішній вигляд. "Високий тестостерон відповідає за жирність шкіри й чорні цятки, — пояснює лікар-косметолог, фахівець з ін’єкцій Андрій Ваганов-Дашков. — До того ж волосяні цибулини на голові чутливі до дигідротестостерону, тому чоловіки з підвищеним рівнем гормону часто лисіють".
"Рівень тестостерону добре перевіряти двічі на рік, — каже Себастьян Лагре. — Якщо ви дивуєтеся, чому вам не вдаються вправи так, як хотілося б, поговоріть зі своїм лікарем". "Тестостерон — стероїдний гормон, — пояснює лікар-ендокринолог Талья Домбровська. — Він синтезується з холестерину під впливом лютенізувального гормону гіпофізу. Велика його частина в організмі міститься у зв’язаній формі з білком. Таке з’єднання називається ГЗСГ (глобулін, що зв’язує статеві гормони)". Тож що більше ГЗСГ, то менше "вільного", активного тестостерону. Щоб перевірити рівень останнього, доведеться здати загальний тестостерон і ГЗСГ, а вже потім — розраховувати індекс вільного тестостерону за нескладною формулою: загальний тестостерон / ГСПГ х 100.
Доктор Шагов радить у межах планового чекапу оцінити свій андрогенний профіль: зміст ДГЕА, загального / вільного тестостерону, андростендіолу, а також рівень естрогену й ГЗСГ. "Лише співвідношення тестостерону та інших найважливіших показників свідчитиме про достатність його рівня в організмі", — говорить він. Ваганов-Дашков додає, що в ідеалі у 25—30 років варто зробити "тестостероновий паспорт" — зафіксувати показники в ідеальному вигляді й орієнтуватися на них надалі.
"До речі, не варто забувати про партнерку, — нагадує Шагов, — достатній рівень чоловічого статевого гормону в жіночому організмі забезпечує здорове лібідо, прекрасну фігуру й відсутність целюліту". А Лагре нагадує, що жінкам важливий здоровий рівень тестостерону ще й для того, щоб успішно тренуватися, мати гарний вигляд і відчувати себе краще, тому що з ростом м’язової маси рівень жиру в організмі зменшуватиметься.
Тестостерон — головне джерело сили й сексуального потягу. А з погляду лікаря — ще й ключовий складник здоров’я загалом. Від рівня тестостерону залежить не тільки те, чи матиме його власник молоде обличчя, мужнє тіло й повноцінне сексуальне життя — цей гормон підтримує і міцність кісток, і оптимальний ліпідний баланс, і здоров’я серцево-судинної системи. "Три чверті смертей чоловіків в Україні, — каже Шагов, — настають унаслідок серцево-судинних захворювань. Провокатори інфарктів та інсультів — порушення жирового обміну й високий холестерин, причиною чого є знижений з віком тестостерон".
Запідозрити низький рівень тестостерону можна за зовнішніми ознаками: блідість шкіри, випадання волосків на внутрішній частині брови, глибокі зморшки, зміна форми підборіддя й нижньої щелепи. "Брови й фігура повідомляють про дефіцит тестостерону раніше, ніж це відіб’ється в аналізах, — розповідає Євген Кроків. — Синдром депутата — набір ваги за нестачі м’язової маси, великий живіт і тонкі ноги — яскравий маркер дефіцитного стану".
"Починаючи з 35 років, рівень гормону поступово знижується і з часом настає андропауза, — пояснює ендокринолог Домбровська. — Страждає ерекція, падає лібідо. Чоловік швидше втомлюється, дратується через дрібниці, скаржиться на перепади настрою. М’язи слабшають, витривалість знижується. Шкіра стає сухою й в’ялою, перерозподіляється жирова тканина". Фокус у тому, що специфічних симптомів немає, тому дуже важливо відрізняти дефіцит тестостерону від інших порушень. Лікарі одностайні: не варто чекати 60-річчя, щоб відновлювати гормональний фон; контролювати тестостерон потрібно вже з 30 років. Треба насторожитися, коли рівень гормону знижується дуже рано або дуже різко — але в будь-якому разі тлумачення результатів варто довірити фахівцеві.
Підвищений тестостерон забезпечує приємний бонус: секс з ним яскравіший і активніший. Але є й побічні ефекти: у молодості — акне, пізніше — ризик розвитку пухлин простати, облисіння. Також може спіткати безпліддя, збільшення розмірів простати й грудної залози (гінекомастія). "Підвищення тестостерону — це історія або про новоутворення, що синтезують гормон, або про його додаткове вживання без показань (привіт анаболічним стероїдам)", — пояснює ендокринолог Домбровська. Трапляється, що активний тестостерон перевищує ГЗСГ. Тоді чоловік імпульсивний, агресивний, схильний до частої зміни статевих партнерів. Якщо така поведінка з’явилася з віком, то відвідування лікаря з повноцінним обстеженням обов’язкове.
Рівень тестостерону залежить від безлічі чинників — способу життя, стресів, фізичної активності. Підвищити його допомагає спорт — тренування з обтяженням і противагами. Лагре радить додати в програму складні вправи: присідання, станову тягу і тягу до поясу. "Доведено, що 40-хвилинні силові тренування тричі на тиждень упродовж двох місяців у 90 % випадків підвищують рівень тестостерону в 60-річних чоловіків до норми 30-річних", — повідомляє Євген. Розправитися з жиром допомагають апаратні процедури — Zeltiq і UltraShape Power, додатково накачати м’язи — міостимуляція й EMSCULPT. Харчування теж доведеться коригувати: підвищити тестостерон допомагає мінімізація швидких вуглеводів (доданий цукор, каші, фрукти, оброблені промислові продукти), відмова від алкоголю, обмеження фруктози, нормалізація рівня вітаміну D (норма — 40–60 нг / мл). Головне — дотримувати балансу поживних речовин. В умовах їхнього дефіциту організм переходить у режим виживання. "Навіть якщо за відчуттями людина сита, організм "голодує" — і вмикає режим заощадження енергії, — пояснює Себастьєн Лагре. — За таких умов тестостерон не синтезується, тому що не потрібний для виживання, натомість адреналін може підвищуватися".
Доктор Шагов запевняє, що привести гормони до ладу за допомогою сучасних медикаментів досить легко. "Гормонально-замісна терапія — не новий тренд або небезпечні експерименти, — каже він. — Це доведена техніка, відома із середини XX століття. А біоідентичні гормони зробили її зручною, максимально безпечною й контрольованою. Медикаментозна корекція тестостерону — правильний шлях до мети, особливо якщо вона ґрунтується на міцному фундаменті здорових харчових звичок і регулярних фізичних навантажень". Серед пелет, ін’єкцій і кремів він радить вибирати останні: так простіше контролювати дозування. Гормони взагалі треба коригувати планомірно й акуратно. І звичайно ж, вибирати біоідентичні. Тримати під контролем тестостерон допомагають ортомолекулярні препарати — цинк, карнітин, трибулус, коензим Q10.
Домбровська нагадує, що важливо лікувати не абсолютні показники, а конкретну людину з її скаргами й анамнезом. "Якщо маєте зайву вагу, віддаєте перевагу нездоровій їжі й захоплюєтеся алкоголем, то починати потрібно не з тестостерону, а з корекції способу життя", — підсумовує лікарка.