Якщо на початку ХХ століття жінки мріяли звільнити себе від корсета, то через 100 років вони ж добровільно повертають його у свої гардероби. Vogue.ua простежив, як змінювалося ставлення до цієї речі зі складною історією.
Цей предмет жіночого гардеробу має багатовікову історію, і до ХХ століття в якомусь сенсі "відпочинок" від нього траплявся вкрай рідко. У XVII столітті Велика французька революція буквально "забанила" корсети: оголосила їх аристократичними пережитками. Свобода тривала недовго і вже до початку XVIII століття корсети повернулися в новому вигляді – ампір диктував завищену талію, груди при цьому притримував жорсткий ліф.
Взагалі, першими корсетами можна назвати широкі пояси, які носили на острові Крит в античні часи і жінки, і чоловіки. В готичні часи з'явилися складні металеві і дерев'яні конструкції, які вшивали в сукню, кріпили за допомогою болтів і приносили їхнім власницям певні муки. У XV столітті на вимогу католицької церкви жінки повинні були буквально розплющувати собі груди, щоб не наводити туман на чоловічі уми. Корсети ж слугували також певними "антикрадіжними" засобами для не надто вірних дружин, оскільки зняти його самостійно або навіть з допомогою коханця – можливості не було. Крім того, чоловіки вигадували свої "коди" для корсетів, за якими потім можна було легко визначити, чи знімали цей предмет гардероба.
Носити корсети дівчатка починали з раннього віку і, звичайно, кожна епоха диктувала свої канони краси. Наприклад, при Катерині Медичі об'єм стягненої талії мав становити 33 сантиметри, що, звичайно, не могло не впливати на здоров'я жінок і стан їх внутрішніх органів. У період Бароко настали ледь помітні послаблення – на зміну надзвичайно жорстким конструкціям з'явились моделі з китового вуса, який обшивали мереживами і шовком.
Останній напад корсетної лихоманки трапився на початку ХХ століття, і якщо в "нульові" його силует більше нагадував букву S, то в "десяті" благополучно "сповз" на стегна, щоб в 1920-х роках повністю розчинитися в джазовій танцювальній епосі. Не останню роль у похоронах корсетів, звичайно ж, відіграла Перша світова війна з усіма похідними нестачами, а також і те, що ще 1905 року знаменитий паризький модельєр Пуаре запропонував жіночу сукню без корсета.
Друга світова війна навпаки допомогла відновити тягу до жіночних силуетів і пропорцій. Змучені війною дами втомилися від широких плечей, вузьких спідниць, туфель на корковій платформі і тюрбанів, які доводилося крутити з усього, що попадеться під руку. Тому колекція Крістіана Діора і його сукні New Look з тонкими осиними таліями 1947 року виявилися настільки своєчасними, що ці образи з задоволенням створювали ще не одне десятиліття.
Найбільш знаковими корсетами 1990-х стали ті, що створив дизайнер Жан Поль Готьє для туру Мадонни під назвою Blonde Ambition Tour. Конусоподібні золоті бюстгальтери у вигляді спіралей і широкий ремінь з підв'язками – цей образ став одним з найбільш пам'ятних у кар'єрі співачки.
Vogue.ua вибрав 15 корсетів з нових колекцій на всі випадки життя.
Читайте також: