Україна молода: інтерв'ю з дизайнеркою Анною Октябрь

Напередодні Дня Незалежності Vogue.ua публікує історії молодих українок та українців, які популяризують нашу культуру, науку, моду й спорт. Сміливі, амбітні і принципові – вони щодня творять нову історію країни і її майбутнє. Новому поколінню талантів присвячене наше літнє число. Наша нова героїня – дизайнерка Анна Октябрь, яка попри війну продовжує створювати ідеальні сукні для перших побачень — її уроки спокуси старанно засвоює весь світ.

"Мені дуже подобається працювати в офісі, — каже в зумі зі свого київського ательє Анна Октябрь. — Я не про ескізи — мені потрібно все бачити на власні очі та торкатися тканини руками". Наприкінці травня дизайнерка вирушила в Україну розробляти нову колекцію. Вже в липні її можна було роздивитись на Vogue Runway. Над зніманням працював молодий німецький фотограф Алекс Мадер та подруга Октябрь, українська креативна директорка Соня Кваша. Модель Наті Чабаненко позувала на вулицях столиці — на "раптових" світлинах Мадера вгадуються абриси монументального фасаду Житнього ринку та ковані поручні пішохідного моста над Дніпром.

Октябрь переїхала з Києва до Парижа на початку повномасштабного вторгнення. Пам’ятаю, як у перших числах березня минулого року зустрів її, втомлену та помітно афектовану, на презентації фіналістів LVMH Prize на авеню Монтень. Тоді ніхто з нас не розумів, як поводитися на публіці і про що говорити з колегами. "Зі мною хоче розмовляти міжнародна преса. Що казати?" — питала вона. "Не жалійся", — порадив я. Даремно. 32-річна Октябрь з її білявими кучерями Купідона та дзвінким сміхом — стійкий олов’яний солдатик. За півтора року великої війни вона довела це: навчилася дистанційно розробляти та втілювати у життя колекції, дотримуючись жорсткого графіку сезонів. Переформатувала роботу київського ательє та реструктурувала бізнес. Разом з Юлією Пеліпас запустила платформу для підтримки українських талантів bettter.community та увійшла в список найвпливовіших людей в індустрії BOF 500 за версією Business of Fashion.

Сукня з бавовни та поліестеру, Anna October
Сукня з бавовни та поліестеру, Anna October

"В Парижі я ще сильніше відчула, що я Аня з Запоріжжя, і що довше я тут, то більше я з Запоріжжя", — відверто каже Октябрь. В її випадку це не кокетство, а розуміння і прийняття шляху, який вона пройшла, щоб опинитись там, де є сьогодні. В мансардній квартирі у 10-му окрузі Парижа дизайнерка подекуди влаштовує "українські" вечері — з варениками, салом, соліннями та горілкою (гіт серед рафінованої паризької публіки, одягненої в архівні костюми Comme des Garçons). Роман з Містом світла, здається, взаємний — її ім’я у всіх на вустах. Бренд продається у Galerie Lafayette та в онлайн-магазині групи LVMH 24Sevrés. Колекції стають більш виваженими та впевненими. "Загальна культура французів та їхній спосіб роботи — все це дуже збагачує мене, і я вдячна, що можу привезти ці навички до Києва і застосовувати в нашій практиці".

Октябрь напівіронічно називає свої колекції date-ready — каже, що створює ідеальні сукні для побачень та спонтанних нічних танців з незнайомцями на Вандомській площі (реальна історія). А ще жартівливо, проте зі знанням справи, додає: їх потрібно одягати і носити так, щоб комусь захотілося їх з вас зняти. Свої кращі моделі називає іменами подруг та на честь улюблених квітів: гіти продажів — сукня Tulip з фігурними чашками-тюльпанами та Waterlily на тонких бретельках від бра, копії якого вже мандрують інстаграмом (надійна ознака міжнародного визнання).

Сукня з ацетату, Anna October
Сукня з ацетату, Anna October

Попри війну Анна продовжує будувати свій Едем — розповідає в колекціях про закоханість та легковажний сердечний трепет. Під гештегом #AnnaOctoberLadies в соціальних медіа збирає світлини з ідеальними на вигляд дівчатами в її одязі — на узбережжі Гідри, в лондонських ресторанах та на паризьких показах. У червні цього року в Нью-Йорку Гейлі Бібер з’явилась на публіці в бузковій версії сукні Waterlily. Анна з захопленням підтверджує: це її давня мрія і ще одна пройдена віха для бренду.

За останні півтора року Октябрь стала більш раціональною, але все охочіше дозволяє собі створювати речі "для душі". "Коли переживаєш серйозні потрясіння, сумніви щодо доречності красивої сукні відходять на другий план, — каже вона. — Звісно, є розуміння, що колекції розробляються, щоби добре їх продати. Але і живемо ми один раз!"

Наче на підтвердження цих слів минулого вересня за запрошенням Федерації високої моди Франції команда Anna October влаштувала першу офіційну презентацію бренду в Парижі, оркестровану за всіма канонами Саду райських задоволень: з моделями-німфами на гойдалках, живими квітами та шампанським у вінтажних бокалах-креманках. А ще в колекціях Anna October відтепер з’являються речі-талісмани: невагомі в’язані сукні-кольчуги з делікатними квітами та напівпрозорі кейпи до підлоги для вечірок в стилі балів у "Із широко заплющеними очима" Стенлі Кубріка. Саме в такому Октябрь святкувала свою відзнаку в рангах BOF500 на вечірці в парадних залах готелю Shangri-La.

"Як твої рідні?" — дізнаючись, що вона з України, запитують Анну в Парижі. Через фатальну хворобу вона рано втратила матір і торік залишилась без батька — новина про це застала її за підготовкою нової колекції, але дизайнерка не зупинила роботу ні на день. "В мене з сім’ї нікого не залишилось", — чесно та з готовою усмішкою відповідає в таких випадках Октябрь. Я розумію, що це не прояв емоційної жорсткості. Це чесна відповідь олов’яного солдатика, який вибрав жити своє краще життя — та бути в ньому щасливим. Схоже, що спокусливі шовкові сукні на ледве помітних бретельках — про те ж саме.

Більше про молоде покоління українських талантів – дизайнерів, фотографів, моделей, артистів, спортсменів та науковців, за якими спостерігає весь світ, – читайте в літньому числі Vogue Ukraine Edition. Замовляйте в офіційному онлайн-магазині українського Vogue.

Текст: Веня Брикалін

Фото: Yan Wasiuchnik

Стиль: Marta Zaczyńska

Зачіски: Daniel Gryszke @D’Vision

Макіяж: Anna Kobalczyk

Ранер: Antek Siedlecki

Ретуш: Magda Daszkowska @Hue.retouch

Асистент фотографа: Mikołaj Chocieszyński

Асистентка стиліста: Monika Tomczak

Кастинг і продакшен: Ernest Rudzki

Модель: Kristy Ponomar @AS Management

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.