До Vogue UA Conference 2023 залишилося
SOLD OUT

6 ініціатив, що опікуються ментальним здоров'ям українців

Вже понад півтора року українці живуть у стані хронічного стресу, саме тому ми як ніхто знаємо — турботу по власний психологічний стан не можна відкладати на завтра. У День ментального здоров'я, який увесь світ за ініціативи ВООЗ відзначає 10 жовтня, розповідаємо про ініціативи, які допомагають українцям підтримати себе.

Всеукраїнська програма ментального здоров'я "Ти як?"

Від того, як ми морально впораємося з викликами війни сьогодні, залежить наше завтра, впевнена Олена Зеленська, за ініціативи якої цьогорічний Саміт перших леді та джентльменів було присвячено саме темі ментального здоров'я. Задля того, аби заохотити українців піклуватися про власний психологічний добробут, Олена Зеленська ініціювала Всеукраїнську програму ментального здоров'я "Ти як": це фактично масштабна реформа, яка передбачає фундаментальні зміні у наданні послуг психологічної допомоги в країні — від державних до приватних.

Реклама

Наразі програма реалізується на рівні всіх міністерств — наприклад, пріоритетним напрямком Міністерства охорони здоров'я є навчання сімейних лікарів, аби кожен українець зміг отримати якісну психологічну допомогу вже в кабінеті терапевта. Ще один потужний компонент програми — комунікаційна кампанія "Ти як", яка покликана привернути увагу до теми психологічного здоров'я серед українців та подолати стигму, що звертатися по допомогу — ознака слабкості. На сайті програми кожен охочий може завантажити коротку та практичну методичку з порадами про те, як діяти в стані стресу, як побороти панічну атаку та як підтримати себе та близьких в складні моменти.

Дихання, медитація, прості фізичні вправи — дуже радимо завантажити методичку та мати під рукою, адже турбота про власний стан — насамперед задача кожного з нас.

Сайт Всеукраїнської програми ментального здоров'я "Ти як"

Фонд "Маша" та програма "Незламна"

У 2002-му році телеведуча Маша Єфросиніна, на той час Почесний посол ООН з питань народонаселення, створила громадську організацію для допомоги жінкам та дітям, постраждалим від насилля. Після повномасштабного вторгнення фокус уваги фонду змінився: команда зрозуміла, що в пріоритеті — задача психологічного відновлення.

Сьогодні "Фонд Маша" працює за кількома напрямками: це центр ментального здоров'я "Незламна" в Києві, де жінки, а також підлітки та діти можуть отримати безплатні психологічні консультації онлайн та офлайн; попрацювати у групах з тілесної та арттерапії; табір "Незламна мама" — програма реабілітації емоційного стану жінок та дітей, що постраждали від війни, та "Смілива" — програма, що навчає самозахисту та надає психологічну допомогу дівчатам-підліткам.

За півтора року існування програми реабілітацію тут пройшли понад 2500 жінок та дітей. Зокрема, у таборі "Незламна мама", який проходить у Карпатах, працюють з найбільш складними історіями: це жінки, які втратили на війні близьких, жінки з непідтвердженою втратою — коли близькі зникли безвісти або в полоні; звільнені з полону жінки — як цивільні, так і військові, а також ті, хто став жертвою воєнного злочину, зокрема, і сексуального насильства. Табір триває 21 день: у фонді "Маша" кажуть, що за цей час неможливо допомогти жінкам впоратися з болем, проте можна допомогти їм віднайти власний ресурс і дати певний алгоритм навичок самодопомоги.

Якщо ви потребуєте психологічної допомоги, заповніть анкету на сайті "Фонду Маша"

Гаряча лінія Міжнародної організації з міграції

Емоційним станом українців опікується також Міжнародна організація з міграції (МОМ), яка є частиною системи ООН та працює в Україні з 1996 року. Тим, хто відчуває, що самостійно впоратись із тривогою не стає сил, можна звертатися на гарячу лінію психологічної підтримки МОМ. Вона працює безкоштовно й анонімно щодня з 10:00 до 20:00.

Також в межах інформаційної програми "Твої почуття теж важливі" команда МОМ випустила ролик, в якому взяла участь амбасадоркапроєкту, лідерка гурту ONUKAНатаЖижченко та кризова психологиня гарячої лінії МОМ. У відео вони озвучують тривоги українців та надають прості поради самодопомоги.

Телефон гарячої лінії: 0 800 211 444

Gen.Ukrainian

Gen.Ukrainian — важлива ініціатива, створена активісткою Оксаною Лебедєвою, аби допомогти впоратися з психологічними проблемами українським дітям. Основний напрямок роботи — це освітньо-реабілітаційний табір Gen. Camp для дітей, які переживають втрату одного або обох батьків.

Табір представляє собою інтенсивну програму психологічної реабілітації, "замасковану" під формат дитячого літнього табору. Зміна такого кемпу триває 21 день, і вся програма побудована у такий спосіб, щоб навіть дозвілля було терапевтичним, окрім цього діти займаються з терапевтами — у групах та індивідуально. Участь у таборі безкоштовна. До того ж спеціалісти розробили авторські програми лікування дитячої психотравми, які передані в Міністерство охорони здоров'я.

Подати заявку у Gen. Camp можна на сайті

Програма психологічної підтримки, "Фонд ЯніниСоколової"

Нещодавно фонд журналістки та телеведучої Яніни Соколової запустив гарячу лінію кол-центру #ВАРТОЖИТИ – центру надання безкоштовної кваліфікованої психологічної підтримки для військових та їхніх близьких. Мета програми – допомогти українським військовим та їхнім родинам, а також цивільним українцям подолати наслідки пережитих травматичних подій. Аби отримати безкоштовну консультацію психолога, військові, їхні родичі, друзі та колеги можуть подзвонити на короткий номер 5522 – лінія працює анонімно.

Гаряча лінія #ВАРТОЖИТИ: 5522

Графік роботи кол-центру: понеділок-п’ятниця з 11.00 до 19.00 год.

Платформа психологічної підтримки онлайн mindly

Онлайн платформа mindly стала реакцією на запит, адже через повномасштабну війну попит на українських психологів значно збільшився. mindly — зручна платформа і додаток, де, заповнивши коротку анкету, можна отримати вибірку з кількох десятків фахівців, які, на думку системи, підійдуть вам якнайкраще. На сьогодні в команді сервісу "швидкої психологічної допомоги" — понад 1000 психологів психотерапевтів, а за півтора року існування своїх фахівців тут знайшли понад 15 тисяч українців.

Обрати психолога можна на сайті

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.