Україна молода: фотографка Дар’я Свертілова — про рефлексії минулого і портрет сучасної української молоді

Напередодні Дня Незалежності Vogue.ua публікує історії молодих українок та українців, які популяризують нашу культуру, науку, моду й спорт. Сміливі, амбітні і принципові – вони щодня творять нову історію країни і її майбутнє. Новому поколінню талантів присвячене наше літнє число.

Школяркою одеситка Дар’я Свертілова натрапила на дідову плівкову камеру "Зеніт" — і почала фотографувати буденні сюжети за участі свого собаки, друзів та однокласників. У червні цього року 27-річна фотографка отримала диплом магістерки мистецтв у паризькій École National des Arts Décoratifs. Дар’я потрапила туди у 2017-му — з двох тисяч аплікантів прийняли 80 студентів. Вступне портфоліо Свертілової містило світлини, зроблені на узбережжі Куяльницького лиману, та портрети одеських boys next door.

Бавовняний топ, Romantic Collections
Бавовняний топ, Romantic Collections

Працюючи у Франції, фотографка часто звертається до свого досвіду життя в постперебудовній Україні. Герої її найпронизливіших робіт — молодь на громадських пляжах і напівзанедбаних футбольних полях, покоління кінця 1990-х і початку нульових, що намагається бути щасливим у лабіринті панельних багатоповерхівок.

"Тридцать років незалежності — замало, тому ми не можемо повністю відхреститися від минулого, та й не потрібно, — каже Свертілова. — Я відчуваю певну ностальгію за декораціями дитинства — коли ростеш у такому середовищі, воно не здається дивним чи страшним. Ти бачиш у ньому певну романтику і навіть красу".

Саша, фото з серії "Тимчасовий дім", 2019-2023
Саша, фото з серії "Тимчасовий дім", 2019-2023

У 2019-му, вже в Парижі, Дар’я розпочала фотопроєкт про мешканців студентських гуртожитків: "Я вперше опинилася так далеко від дому, і ця серія стала моєю рефлексією". На літніх канікулах в Одесі вона познайомилась зі студентом філософського факультету Сашею — в інстаграм-спілкуванні запропонувала зробити його портрет. Так розпочалось антропологічне дослідження Свертілової, яке має оформитись у книгу. Ці світлини — інтимні портрети української молоді в оточенні інколи гротескних і лише їм зрозумілих артефактів. Студентка сценарного відділення на фоні стін, прикрашених лялькою та балетними пуантами. Хлопець із татуюванням на плечі на тлі фотошпалер з тропічним принтом. У маленькій кімнаті обіймається пара, на задньому плані — дорожній знак "Увага! Йдуть ремонтні роботи".

Адже водночас змінилося все, і цей травматичний досвід з нами тепер назавжди

Після початку повномасштабного вторгнення Свертілова записала серію розмов у зумі зі своїми героями — і зробила 10-хвилинне відео про їхні переживання війни. Із цією серією, яку назвала "Тимчасовий дім", вона брала участь у груповому проєкті "Розкажи їм про битви, метеори та кабачкову ікру", що розпочався в Страсбурзі та мандрував Францією цього року. Окрім Дар’ї, кураторка Селін Дюваль додала до нього роботи шістьох українських фотомитців: світлини інтер’єрів місцевих лікарень і натюрморти з м’ясом, овочами та кабачковою ікрою.

Одне з надбань Свертілової — обкладинка M le Monde, кольорового додатку однойменної французької газети, яка побачила світ у роковини російського вторгнення в Україну. З лютого минулого року видання регулярно публікує листування сестер Ольги та Олександри Куровських, які ведуть його з воєнного Києва та жовіального мирного Парижа. Свертілова знімала жінок в обох містах. Їхня історія їй близька — в Києві у Дар’ї теж залишається сестра.

Дипломний проєкт фотографки, серія "Безповоротно змінене", — також про переживання великої війни. Дар’я повернулася в Україну торік улітку. Перше поривання — побачити сліди військової агресії. Тому відразу вирушила в Київську область та навідалася в курортне містечко Затока під Одесою: "Я відчувала, що маю задокументувати і зберегти цю пам’ять". Вона приїздила додому кілька разів, щораз роздивляючись нове повсякдення і досліджуючи зміни в українському суспільстві: фотографувала друзів під час блекаутів та жінок з артистичної тусовки, які доєдналися до лав ЗСУ. "Цей проєкт — віддзеркалення мого власного досвіду, — коментує Свертілова. — Адже водночас змінилося все, і цей травматичний досвід з нами тепер назавжди".

Більше про молоде покоління українських талантів – дизайнерів, фотографів, моделей, артистів, спортсменів та науковців, за якими спостерігає весь світ, – читайте в літньому числі Vogue Ukraine Edition. Замовляйте в офіційному онлайн-магазині українського Vogue.

Стиль: Yana Yurevych

Зачіска та макіяж: Nastya Tymoty

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.