"Просто відпусти": новий тренд Full Bush нормалізує волосся в інтимній зоні
У тіктоку набирає обертів тренд #FullBush, який нормалізує лобкове волосся.
Можна закладатися: вже саме словосполучення "лобкове волосся" примусило вас здригнутися. Це не ті слова, які люди зазвичай розраховують побачити в глянцевому медіа. Притаманне більшості людей, ознака статевого дозрівання, звичайна річ, волосся в зоні бікіні роками було демонізоване як явище, а питання "Голити чи не голити" виникало знову і знову.
Коли виникла мода на гладке тіло
Якщо говорити про традиції позбуватися волосся на тілі, то всі інтернет-джерела неодмінно зазначать, що все почалося з часів Стародавнього Єгипту (з використанням доісторичних пінцетів, пемзи, воску та цукрової пасти), перекочувало в Стародавню Грецію й Рим (саме тому античні статуї здебільшого "поголені" — вірогідно, за допомогою кремнієвих "бритв"), згодом в епоху середньовіччя перетворилось на гігієнічну необхідність (через вошей).
У 1844 році з'явився один із перших кремів для депіляції Poudre Subtile, а у 1880-му — бритва, яку винайшов Кінг Кемп Джиллетт. На початку ХХ сторіччя світ побачив першу жіночу бритву Milady Decolletée від Gillette — і відтоді все змінилося. Один за одним почали з'являтися нові пристрої для того, щоб позбутися волосся на тілі: від електричної бритви Remington і воскових смужок до перших лазерних апаратів та технологій електроепіляції, яка була неймовірно болючою та залишала шрами.
Історію стосунків людини з волоссям на тілі зібрала Вікторія Шерроу в книзі Encyclopedia of Hair: A Cultural History.
Вже майже сто років, не без активного впливу реклами, у свідомості людей живе думка, що волосся в інтимній зони — це ознака недоглянутості, нехтування суспільними нормами, а також свідчення низьких стандартів гігієни. "Наприкінці ХІХ та на початку ХХ століть у США були зроблені безпрецедентні зусилля, щоб зробити епіляцію обов’язковою для жінок", — зазначає Ребекка М. Герциг у своїй книзі "Вищипане: історія епіляції".
Який вигляд волосся в інтимній зоні має сьогодні
Порнофільми нульових роздули цей міф до абсурду, і всі досягнення гіпі, яким вдалося нормалізувати волосся на тілі, були зведені нанівець.
Довгий час стандарт голити все тіло розповсюджувався виключно на жінок — чоловіки мали привілей демонструвати свій первісний стиль у всій його нестримній красі. Але і до них дійшла черга: через популярність велогонок на кшталт Tour de France (а велосипедисти голять ноги — вважається, це покращує аеродинаміку) сьогодні середземноморські чоловіки масово голяться. В Лос-Анджелесі 10 років тому була розповсюджена реклама чоловічої епіляції інтимної зони, де в якості картинки для привертання уваги використовували авокадо. Великим планом.
І ось коли, здавалося б, тотальна епіляція перетворилась на загальноприйнятий стандарт краси, маятник хитнувся в інший бік. Не без допомоги покоління альфа.
Full Bush in a Bikini
Користувачка Sujindah опублікувала відео в тіктоку, де коротко розповіла історію продавчині Etsy, яка мала full bush (незаймане лобкове волосся). "Це мене радикалізувало певним чином. Адже так і має бути", — здивовано промовляла на камеру дівчина. 1,5 мільйона вподобайок і незліченні відео у відповідь на цей ролик — свідчення того, що люди готові привітати зміни соціально-естетичної парадигми.
@sujindah original sound – angle
Журналістка та дослідниця The Guardian Джессіка Дефіно провела опитування, в якому взяли участь 14000 осіб. Майже третина опитаних зазначила, що не торкається лобкового волосся тримером, ножицями, бритвою або лазером. Третина людей носить full bush.
Що думають про full bush в Україні
Чи так само все в Україні? Алла Кліпініцер, засновниця мережі салонів депіляції Plan D, каже, що зона бікіні залишається найпопулярнішою для епіляції вже багато років. "Цілком можливо, що колись повернеться мода на волосся у зоні бікіні. Тренди диктують правила. Проте в наших салонах ми зосереджуємося не на трендах, а на запитах клієнток і допомозі їм. Ми не говоримо, що мати волосся деінде — це погано. Ми працюємо, щоб для дівчат, які обрали видаляти волосся, епіляція не була стресом або постійною домашньою рутиною з голінням, яке відбирає час і часто закінчується подразненнями, порізами, запаленням чи вростанням".
"Особисто я тренду на pubic hair не бачу, — зауважує засновниця студії goodbye.hair.kyiv Олена Бахмут. — Навіть навпаки, чимало моїх пацієнток переходять із "класики" (часткове видалення волосся з "фронтальної" зони) до повного глибокого бікіні".
Дискусія "голити чи не голити" містить і медичні аспекти. Є думка, що видалення волосся в інтимній зоні може спричинити мікротравми, які стануть вхідними воротами для інфекцій. Після лазерної епіляції пошкоджень шкіри не виникає, запевняє Олена Бахмут. "Ворота для інфекцій відкриваються при механічних методах, як-от ваксинг або шугаринг, бо під час таких процедур буквально зривається верхній шар епідермісу, відповідальний за барʼєрну функцію шкіри, — каже Олена. — Навпаки, лазерна епіляція є найбезпечнішим методом видалення волосся, бо жодним чином не пошкоджує шкіру. Ми працюємо лише з корінням волосся, руйнуючи його повністю. Тож місцевий імунітет шкіри в цілковитій безпеці. Але це правило діє лише з якісним обладнанням та кваліфікованим спеціалістом".
З точки зору гінекології: чи варто позбавлятися волосся в інтимній зоні?
"Нічого "зайвого" в організмі немає, і волосся в інтимній зоні — не виняток, — воно виконує певні функції", — зазначає Людмила Шупенюк, акушерка-гінекологиня, лікарка вищої категорії, засновниця клініки Shupeniuk Medical сlub.
"Структура та розташування лобкового волосся відповідають за терморегуляцію інтимної зони як у жінок, так і у чоловіків, — пояснює лікарка. — У спеку — збільшує ділянку випаровування вологи та захищає від перегріву, в холоди — створює повітряний прошарок, що захищає від переохолодження. Втім, ми змінилися як біологічні та соціальні одиниці, і багато чого змінилося навколо: з’явилися одяг, засоби гігієни, і певні функції волосся в інтимній зоні втратили свою важливість".
Окрім іншого, зазначає Шупенюк, лобкове волосся свідчить про нашу біологічну сутність: "Воно відрізняється від решти волосся, що вкриває шкіру тіла, не з’являється від народження, є гормонозалежним та сигналізує, що сталося статеве дозрівання".
Лікарка зазначає, що в зоні промежини волосся створює свій мікробіом. Адже піт в інтимній зоні (та зоні під пахвами) має специфічний склад (та відповідно запах): "В ньому більше кислот та біологічно активних речовин, так званих феромонів, — і там свій мікробіом". З одного боку, це допомагає з вибором партнера. З іншого — створює певний захист на шляху потрапляння шкідливих мікроорганізмів до інтимної зони. "Але ця функція зараз не критична, адже ми вміємо доглядати за цією зоною та підтримувати склад мікробіому", — зауважує експертка.
Шупенюк додає, що важливі функції волосся в інтимній зоні пов’язані з сексом. Наприклад, загострення відчуттів. "Рух волосся при статевому акті подразнює більше ерогенних зон та покращує відчуття, а під час фрикцій воно захищає від зайвого тертя, як амортизатор".
Якщо наявність волосся на лобку дійсно обумовлена природою, то чи варто його прибирати? "Ця необхідність з'явилася з появою бікіні. Коли жінки почали носити такі моделі білизни, то почали коригувати "зачіску" в інтимній зоні, — каже лікарка. — Крім того, до епіляції часто вдаються спортсменки, гімнастки, плавчині, балерини, танцюристки тощо".
Втім, переконана лікарка, казати про шкідливість видалення волосся в інтимній зоні не варто. "Можлива травматизація існує — порізи бритвою можуть інфікуватися, а в інтимній зоні для цього більше можливостей — виділення, прилягання білизни можуть призводити до запальних процесів. Але індустрія видалення волосся добре розвинена, і ризики невеликі". Людмила Шупенюк підсумовує, що інтимні зачіски мають таке саме право на існування, як і повна відсутність волосся в паховій зоні, Головне — слідувати власним вподобанням та дотримуватися гігієни.
Тим часом варто зазначити, що терапевтичну силу нової моди на full bush важко переоцінити. Де-факто, вона означає свободу та варіативність. Хоч би який вибір ми робили стосовно власного тіла, ми маємо на нього право. І доводити його геть не потрібно.