До Vogue UA Conference 2023 залишилося
SOLD OUT

Один жахливий, поганий (і часто непомічений) побічний ефект менопаузи

Образ жінки в період менопаузи неодноразово малювався так: вона спітніла, сонна, на межі сліз, або і те, і інше, або все вкупі. Вона також, як виявилося, страждає на здуття. Це пов’язано з тим, що, серед інших принижень, період перименопаузи та менопаузи приносить із собою помітний сплеск проблем із травленням та ШКТ. "Кислотний рефлюкс, запор, діарея, здуття живота та газоутворення — дуже поширені симптоми", — розповідає РенітаВайт, докторка медичних наук, акушерка-гінекологиня і радниця компанії TheHoneyPotCo.

"Жінка сидить із зігнутими колінами", Еґон Шіле, 1917

Реклама

Часто люди звинувачують гормони у всьому, що відбувається з жіночим тілом і психікою в роки менопаузи. Однак тут зв’язок не такий однозначний. Деякі дослідження показують, що зниження естрогену корелює з посиленням запорів, каже Даніела Терлі, лікарка з Нью-Йорка, але тоді, коли жінкам дають естроген, у них також можуть виникнути запори. "Гормони також можуть змінювати моторику шлунково-кишкового тракту та сприяти зміні звичок кишківника", — каже Терлі. Для додаткової ясності Терлі вказує на дослідження 2018 року жінок у перименопаузі, яке виявило, що розлади шлунка пов’язані з іншим гормоном: кортизолом. "Запор може бути наслідком змін у сприйнятті стресу та гормонів стресу, а не прямим впливом змін у статевих гормонах", — каже Терлі, додаючи, що кілька досліджень вказують на те, що стрес і вислідна хвиля кортизолу є причиною розвитку діареї та запорів. Танікуа Міллер, докторка медичних наук, акушерка-гінекологиня і медична радниця стартапуEvernow, погоджується з колежанкою: "Кортизол не тільки сприяє накопиченню жиру, але й уповільнює травлення, тим самим спричиняючи посилене здуття живота та газоутворення через повільніший час проходження в кишківнику".

Існує також ймовірність того, що інші проблеми, пов’язані зі старінням, не мають зв'язку з гормонами та можуть бути основною причиною розладів шлунково-кишкового тракту протягом цього часу. Патіпаті вказує на дисфункцію тазового дна (ослаблення м’язів тазового дна), що частіше трапляється в період менопаузи та після неї, як причину як нетримання калу, так і запору. І Міллер каже, що прописані ліки проти таких захворювань, як захворювання щитоподібної залози та високий кров’яний тиск, можуть свідчити про розлади ШКТ. "Деякі класи ліків проти артеріального тиску, антидепресанти або добавки заліза можуть спричинити зміни в шлунково-кишковому тракті та призвести до запорів", — додає Міллер.

Дієти та те, як наш організм на них реагує, відіграють певну роль в цей період. "Їжа, яку ви могли спокійно їсти у свої 20—30 років, може не так добре переноситися у ваші 40—50", — каже Міллер, додаючи, що з віком ми просто можемо стати чутливішими до певних класів їжі. Вона рекомендує знайти спеціаліста, який допоможе вам визначити чутливість до тих чи інших продуктів. Немає універсальної дієти для загального здоров’якишківника, найкращий спосіб — знайти та обмежити продукти, які викликають у вас симптоми. Терлі бачить найпоширеніші харчові непереносимості та алергії на пшеницю, молочні продукти, сою, яйця, горіхи, рибу та молюсків. І є деякі звичайні винуватці шлунково-кишкової турбулентності: алкоголь подразнює слизову оболонку кишківника; зневоднення може погіршити запор; жирна їжа уповільнює спорожнення шлунка; і недостатня кількість клітковини може збільшити ймовірність запору, а надлишок посилить здуття живота.

Стрес може вплинути на чимало аспектів нашого життя, й здоров'я ШКТ не є винятком. "Збільшення сну та мінімізація стресу також можуть покращити проблеми з ШКТ", — каже РенітаВайт. З цією метою Терлі пропонує регулярну практику медитації та дихання 4—7—8 (вдих 4, затримка 7, повільний видих 8) перед кожним прийманням їжі, щоб знизити рівень кортизолу та адреналіну та стимулювати травну функцію. Порушення сну, які можуть стати частішими під час переходу до менопаузи, також збільшують вивільнення організмом гормону стресу кортизолу, тому вдосконалення правил сну матиме значення. Як і регулярні фізичні вправи. "Рух не тільки чудовий для здоров’ясерцево-судинної системи, але й допомагає покращити моторику травного тракту", — каже Міллер. Головне, як і у всьому в цей час: слухайте своє тіло.

За матеріалом vogue.co.uk

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.