Дихайте, не дихайте: історія корсета

31 січня 2018

Цей предмет жіночого гардеробу має багатовікову історію, і до двадцятого століття в якомусь сенсі «перепочинок» від нього траплявся вкрай рідко. У 17 столітті Велика французька революція буквально «забанила» корсети, оголосивши їх аристократичними пережитками. Свобода тривала недовго і вже до початку вісімнадцятого століття корсети повернулися в новому вигляді - ампір диктував завищену талію, груди при цьому притримував жорсткий ліф.

Едгар Дега, "Woman standing from the front, clasping her corset", 1883 рік

Взагалі першими корсетами можна назвати широкі пояси, які носили на острові Крит в античні часи і жінки, і чоловіки. В готичні часи з'явилися складні металеві і дерев'яні конструкції, які вшивали в плаття, кріпилися за допомогою болтів і приносили їхнім власницям певні муки. У п'ятнадцятому столітті на вимогу католицької церкви жінки повинні були буквально розплющувати собі груди, щоб не наводити туман на чоловічі уми. Корсети ж слугували також певними "антикрадіжними" засобами для не надто вірних дружин, оскільки зняти його самостійно або навіть за допомогою коханця можливості не було. Крім того, чоловіки вигадували свої "коди" при надяганні корсетів, за якими потім можна було легко визначити, чи знімався цей предмет гардероба.

Ferdinand Freih van Reznicek, Woman having her hair done, кінець 19-го початок 20-го сторіччя

У п'ятнадцятому столітті на вимогу католицької церкви жінки повинні були буквально розплющувати собі груди, щоб не наводити туман на чоловічі уми. Корсети ж слугували також певними "антикрадіжними" засобами для не надто вірних дружин, оскільки зняти його самостійно або навіть за допомогою коханця можливості не було. Крім того, чоловіки вигадували свої "коди" при надяганні корсетів, за якими потім можна було легко визначити, чи знімався цей предмет гардеробу.

"Корсет", невідомий автор

Останній напад корсетної лихоманки трапився на початку 20-го століття, і якщо в «нульові» його силует більше нагадував букву S, то в «десяті» благополучно «сповз» на стегна, щоб в 1920-х повністю розчинитися в джазовому танцювальному угарі. Не останню роль в похоронах корсетів, звичайно ж, відіграла Перша світова війна з усіма вихідними нестатками, а також і те, що ще в 1905 році знаменитий паризький модельєр Пуаре запропонував жіночу сукню без корсета. 

Показ Christian Dior, 1950-ті роки

Друга світова війна навпаки допомогла відновити тягу до жіночних силуетів і пропорцій. Змучені війною дами втомилися від широких плечей, вузьких спідниць, туфель на корковій платформі і тюрбанів, які доводилося крутити з усього, що попадеться під руку. Тому колекція Крістіана Діора і його сукні New Look з тонкими осиними таліями в 1947 році виявилися настільки своєчасними, що ці образи з задоволенням експлуатувалися ще не одне десятиліття.

1950-ті роки

Бріджит Бардо, 1960-ті роки

Найбільш знаковими корсетами 1990-х стали ті, що створив дизайнер Жан Поль Готьє для туру Мадонни під назвою Blonde Ambition Tour. Конусоподібні золоті бюстгальтери у вигляді спіралей і широкий ремінь з підв'язками - цей образ став одним з найбільш пам'ятних у кар'єрі співачки.

Мадонна, тур Blonde Ambition Tour, 1990 рік

Напередодні Дня святого Валентина Vogue.ua вибрав 15 корсетів з нових колекцій на всі випадки життя.

Roland Mouret
Halfpenny London
Preen by Thornton Bregazzi
Acler
Alexander McQueen
Fleur Du Mal
Cushnie et Ochs
Balmain
Agent Provocateur
Dolce & Gabbana
Caroline Constas
Isabel Marant
Jason Wu
Philosophy di Lorenzo Serafini
Saint Laurent

Читайте також: 

15 ненудних сорочок для офісу

Маланка: зйомка українського Vogue в Карпатах

День Св. Валентина · История костюма ·

Ще в розділі Тенденції

Популярне