RU UA

Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

Справа у штанях: як одягалися знамениті письменниці

08 березня 2020

По одягу світових письменниць можна вивчати історію фемінізму. Ірена Угнівенко вивчила стиль – літературний і не тільки – тих, кого називають Сартр, Чехов і Джойс у спідницях.
 

Астрід Ліндгрен

Астрід носила прямі штани, Туве – широкі, а Франсуаза закочувала штанини, щоб морські хвилі їх не намочили. Для них вибір цього одягу був продиктований свободою рухів – і подвійністю натури. Астрід Ліндгрен була змушена віддати сина на виховання у прийомну сім'ю, зате створила на рідкість самостійних дитячих персонажів і досягла прийняття першого в Європі закону про захист прав дітей. Туве Янссон виросла в богемній сім'ї, тому романи письменниці з жінками призвели не до її вигнання, а до тактичного мовчання посвячених. Вона створила філософські казки про мумі-тролів та країну вічного дитинства, але весь цей час була не письменником, а визнаним художником. Дивний ботанік Гемуль в її книгах носив спідницю як символ особистої свободи – просто йому так подобалося. Франсуаза Саган вигадала чуттєвий роман «Привіт, смутку!» І отримала за нього приголомшливий гонорар – вистачило на «Ягуара» і яхту. Її розтягнутий светр і короткі штани дратували матір – світську даму в перлах і манто. Франсуаза стала першою, хто дав жінці свободу у коханні. Нехай всього лише літературну.

Туве Янсон

У США штани стали символом боротьби за рівність з часу руху суфражисток. Їх носили не тільки прихильниці рівних цивільних прав, а й панянки, які хотіли бути нарівні з чоловіками в більш абстрактних царинах. Наприклад, у штанах зручніше їздити на велосипеді і грати в гольф. Історія країни і моди вершилася на вулицях, тому важливі книжки того часу написали ті, хто був у гущі подій: журналістки Гарпер Лі і Маргарет Мітчелл. Маргарет створила парадний образ феміністки: її героїня Скарлетт була самостійною красунею. «Ось вже ні у кого ніколи не виникне сумніву щодо того, хто в сім'ї Батлер носить штани», – каже герой її роману. Сама Маргарет була вишукано одягненою фрейдисткою і репортером. Гарпер ж носила куртку старшого брата – льотчика, курила трубку і дружила з творцем «Сніданку у Тіффані», була журналістом-розслідувачем. Книжкою «Убити пересмішника» Гарпер позначила початок боротьби за рівність чорних і білих.

Франсуаза Саган

До 1970-х визвольні настрої закипіли і викликали моду на об'ємні афрозачіски, шкіряні плащі і штани кльош. В цей час Тоні Моррісон працює редактором навчальної літератури і спостерігає за гарячковим підбором евфемізмів до слів «громадянська війна», «рабство» і «негри». Її стиль не був войовничим, як у «чорних пантер», але мав явні прикмети часу. 1993 року вона стане першою в історії темношкірою письменницею, якій присудять Нобелівську премію. Сьогодні Тоні частіше служить живою ілюстрацією основної ідеї своїх книг: афроамериканцям необхідно усвідомити свою ідентичність. Хай живуть етнічні мотиви!
 

Нобелівська лауреат з літератури Тоні Моррісон на обкладинці Time, 1992 рік

Айн Ренд висловила американську національну ідею чи не найточніше: розумний егоїзм. «Атлант розправив плечі» сьогодні читають заради бізнес-ідей, продираються крізь товщу романтичних переживань головної героїні. Штани письменниці були широкими, на додаток вона носила блузу і капелюшок: залишалася леді. Чоловіків вона бачила як володарів, в ув'язненні у яких жінки мріють опинитися. Австрійка Ельфріда Єлінек пішла далі і описала внутрішню деградацію жінки в такому висновку. А щоб ніхто не посмів назвати її Сартром у спідниці, ікона феміністської прози в 1980-і мала вигляд панка у рваних джинсах, а нині схожа на виховану лібералку.
 

Айн Ренд

Патриція Гайсміт вписала в сучасну літературу лесбійський сюжет. Не рафінований і лоскотливий для нервів, а зрозумілий, людський. Це сталося в романі «Ціна солі» (1953), недавно екранізованому під назвою «Керол». Глядачі милувалися костюмами складних кольорів і поєднанням капелюшків з рукавичками – підкреслено жіночим мистецтвом одягатися. Також Патриції належить історія про містера Ріплі, один з талантів якого – стилізація. Весь цей час вона залишалася дівчиною в білій сорочці і прямих штанах, занадто затиснутою нормами, щоб підписати провокативний роман своїм ім'ям.

Патриція Гайсміт

Інший автор, який привернув до себе увагу завдяки фільму, що порадував очі, – Еліс Манро. Засновниця історій про звичайних жінок у звичайних обставинах, вона отримала Нобелівську премію за вміння бачити в побутових ситуаціях зерна життя. Її «костюми кольору шавлієвого листа» та інші колірні і тактильні переливи глядачі могли відчути на сеансах «Джульєтти» Педро Альмодовара.

Патриція і Еліс наділили жінку свободою вираження і перетворили недоліки в переваги. При чому тут штани? Якщо вони правильного крою та модного кольору, то ви на висоті, а якщо хочете впливати на думку оточення – правильно підбирайте рукавички.

Гарпер Лі

Для українських письменниць штани були і залишаються річчю ментальною. Від Марка Вовчка можна було б очікувати речей у дусі Жорж Санд – настільки співзвучними були їх літературні шляхи, проте вона – дама в глухій чорній сукні. Леся Українка, «єдиний чоловік» української літератури, воліла елегантні сукні та комбінації спідниць з блузами, а також акуратне прочитання національних вишитих мотивів. Всупереч картинкам в підручнику, Леся використовувала їх не буквально, а лише як натяки: кольори, форми, тонкий кант.

У жіночому вбранні ці жінки намагалися підкреслити свою належність до чоловічого кола зачіскою, хустинкою на шиї або малюнком тканини, як на портретах Олени Теліги або Ліни Костенко. Щоб жіночий голос був почутий, він повинен мати жіночну оболонку – це так схоже на американок Айн і Маргарет. Ймовірно, звідси любов українських літературних дам до вишитих троянд і маків. Є й інша сторона медалі – ставлення до одягу насамперед як до речі, співзвучної обставинам, а не як до маніфесту. Образ, в якому порівну чоловічого і жіночого, – чи це не нова свобода?

Читайте также:

6 способов носить брючный костюм

Шире шаг: самые модные брюки весны

литература ·

Ще в розділі Книги

Популярне