Французька хвиля: 5 найважливіших фільмів Жана-Люка Годара

03 грудня 2018

Жан-Люк Годар є настільки ж значущою фігурою в кінематографі, як і Джеймс Джойс в літературі, а кубісти в мистецтві. Він порушує правила, змішує високу культуру з низькою, йому вдається створювати вигадані документальні фільми і весь час надихати сучасників. 3 грудня Жану-Люку Годару виповнюється 88 років, на честь чого Vogue UA розповідає про найважливіші фільми культового режисера.

Жан-Люк Годар
На останньому подиху (1960)

Головний герой картини Мішель Пуакар – молодий нероба. Гроші дістаються йому легко, так само легко він їх і витрачає. Єдиний мінус – заробіток Мішеля незаконний.

Кадр з фільму «На останньому подиху»

«На останньому диханні» – перший повнометражний фільм Жана-Люка Годара. Ця картина стала однією з перших і найбільш характерних картин «французької нової хвилі». Стрічку зняли всього за місяць, і за крихітний бюджет. Знімальна група економила на всьому. Наприклад, для руху камери використовували інвалідний візок, сценарій складали перед початком знімального дня, а діалоги актори складали на ходу. Незважаючи на такі умови, стрічка «На останньому диханні» відразу ж принесла режисерові світову популярність і стала однією із знакових в його біографії.

Кадр з фільму «На останньому подиху»
Зневага (1963)

Головний герой картини Поль Жаваль – відомий письменник, якому доводиться заробляти на життя написанням сценаріїв до фільмів. Разом з дружиною Каміллою вони вирушають на острів Капрі на зйомки історичної стрічки, за сценарій до якої Полю запропонували хороші гроші. Поки письменник зайнятий роботою, режисер фільму намагається спокусити Каміллу, через що між героями зав'язується експансивний любовний трикутник.

Кадр з фільму «Зневага»

Це перший фільм Годара з мільйонним бюджетом. Крім того, продюсери запросили на головну роль секс-символа епохи Бріджит Бардо, і забезпечили стрічці всесвітній прокат. Режисер зняв «Зневагу» за мотивами однойменного роману Альберто Моравіа. Фільм знаменитий своєю музикою, яку до нього написав Жорж Делерю. Згодом її не раз використовували й інші режисери, наприклад, Мартін Скорсезе у фільмі «Казино».

Кадр з фільму «Зневага»

Навіть в стрічці такого рівня і масштабу, Годар залишався режисером «нової хвилі». Він знущався над продюсерами і практично перетворив фільм в алюзивну критику на кіноіндустрію. Навіть назва «Зневага» обрана не просто так. Це те почуття, яке Годар відчував щодо папараці і зірок.

Банда аутсайдерів (1964)

«Банда аутсайдерів» оповідає історію головної героїні Оділь, яка на курсах англійської мови знайомиться з двома хлопцями – Артуром і Францем. Цей зв'язок обертається тим, що молоді люди вмовляють дівчину стати частиною пограбування.

Кадр з фільму «Банда аутсайдерів»

Драма-нуар «Банда аутсайдерів» знята за твором Долорес Хітченс «Золото дурнів», і також є знаковим фільмом «нової хвилі». Бернардо Бертолуччі, як шанувальник творчості Годара і такий же любитель алюзій, у своєму відомому фільмі «Мрійники» використовував відсилання на сцену з «Банди аутсайдерів». У фільмі є сцена, в якій персонажі біжать по паризькому Лувру. Цікаво, що Годар не отримував офіційного дозволу на зйомки в музеї: він по-тихому проніс камеру і велів акторам бігти по залу. А охоронці, котрі переслідують героїв в сцені, – співробітники музею, які працювали в той день. «Аліса в країні чудес зустрічає Франца Кафку», – сказав режисер про свою стрічку.

Альфавіль (1965)

Дія фільму «Альфавіль» відбувається на далекій планеті. Там торжествує тоталітаризм, а на чолі стоїть жорстокий і небезпечний професор фон Браун, який створив штучний інтелект під назвою Альфа-60 і з його допомогою захопив всю планету.

Кадр з фільму «Альфавіль»

Наслідуючи тенденції 1950-х років, Жан-Люк Годар зняв фантастичний художній фільм на основі роману Поля Елюара. У підсумку ця новаторська стрічка стала прикладом для такого роду фільмів, які знімали в Голлівуді. Фільм отримав «Золотого ведмедя» на Берлінському кінофестивалі. Як картина-першопрохідець, фантастика «Альфавіль» і сьогодні актуальна завдяки безлічі алюзій і ремінісценцій на цілком реальне фашистське минуле.

Божевільний П'єро (1965)

Фердинанд вдало одружений на багатій жінці, у них є маленька дитина. Одного разу, в їх безхмарне сімейне життя приходить Маріанна – няня, яку найняли для дитини. З того моменту життя кожного героя картини перевертається, зокрема через неблагополучне минуле Маріанни.

Кадр з фільму «Божевільний П'єро»

Фільм знятий за романом Лайонела Уайта «Одержимість». «Божевільний П'єро» в компанії зі «Зневагою» вважають найбільш яскравими у візуальному плані роботами Годара. Це третя кольорова картина режисера. Прем'єра стрічки відбулася в межах 26-го Венеціанського кінофестивалю 1965 року, і пізніше стала найуспішнішою в творчості Годара з погляду прокату.

Париж · кино · Берлин ·

Ще в розділі Кіно

Популярне