Як накладати шину в разі поранення? — Користуємося порадами Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Нагадуємо: спершу в будь-якій ситуації дотримуйтеся цього алгоритму.
Принципи іммобілізації
Іммобілізація — це знерухомлення ушкодженої частини тіла за допомогою різноманітних шин. Шини накладають, щоб зменшити біль, запобігти додатковим ускладненням, зменшити ризик додаткової кровотечі, унеможливити перехід закритого перелому у відкритий тощо.
Різновиди шин
- Анатомічні.
- М’які.
- Жорсткі.
Правила накладання шин
- Шини накладають без зміни положення ушкодженої частини тіла.
- Під час накладання шини одночасно має охоплюватися зона ушкодження й суглоби, розміщені вище та нижче від цієї зони.
- Шину треба фіксувати вище та нижче від зони ушкодження.
- До й після накладання шини перевірте пальці, вони мають бути теплі на дотик, а нігті – рожевими.
- Якщо постраждалий скаржиться на заніміння — ослабте пов’язку.
Загальні принципи накладання шин на кінцівки
- Перед іммобілізацією постраждалого треба заспокоїти, пояснити свої дії, розслабити стискувальні частини одягу, з травмованої руки зняти прикраси й годинник (за наявності, щоб запобігти набряку та дальшому ушкодженню).
- У разі відкритого перелому, що супроводжується сильною кровотечею, перед накладанням шини треба накласти джгут, а на рану – стерильну пов’язку. Водночас під час фіксації (закріплення) шини не можна закривати місце, де накладений джгут, щоб була змога коригувати стан останнього.
- Шину не можна накладати з того боку, де зламана кістка виступає назовні.
- Шини для іммобілізації треба накладати поверх одягу та взуття постраждалого, які лише в разі потреби розрізають. Це дає змогу уникнути додаткової травматизації ушкодженої кінцівки під час роздягання постраждалого, а, крім того, одяг та взуття відіграють роль додаткових прокладок між шкірою і шинами. Між шиною і кінцівкою постраждалого треба припасувати м’яку ватно-марлеву прокладку або інший м’який матеріал для запобігання стисканню тканин у місцях кісткових виступів. Накладаючи шини поверх одягу або взуття, такі прокладки підкладають тільки в місцях кісткових виступів.
- У разі переломів передпліччя, стегна чи гомілки шини можна робити прямими, а в разі перелому плеча шину треба накласти від середини лопатки здорового боку через спину, обігнути плечовий суглоб, опустити вздовж плеча до ліктьового суглоба, потім вона має бути вигнута під прямим кутом і досягнути по передпліччю до основи пальців кисті.
- Іммобілізована кінцівка перед транспортуванням постраждалого в холодну пору року має бути обов’язково утеплена для запобігання відмороженню.