Навіщо організму колаген та чим він важливий для шкіри? Які види колагену існують? Що активує його вироблення, а що руйнує? Відповідає лікарка дерматологиня-трихологиня з Харкова Олена Салєнкова.
Насправді, чи не щодня я даю відповіді на ці питання на прийманнях у клініці. Бо кожна людина, яка хоче розібратися у процесах старіння та його профілактики, обов’язково прийде до теорії неоколагенезу.
Що таке колаген
Колаген – це білок, присутній у багатьох структурах організму. Найчастіше про нього згадують як про важливий компонент шкіри. Колагенові волокна формують каркас глибокого дермального шару шкіри та відповідають за пружність, тонус, еластичність, відсутність заломів та за відновлення шкіри.
Не весь колаген однаковий
Сьогодні виділяють 28 типів колагену, з яких найважливішими саме для шкіри вважають колаген І та ІІІ типів.
Колаген І типу (фіброзний колаген) має товстіші волокна.
Колаген ІІІ типу (ретикулярний) має більш тонкі фібрили (волокна), переважає в молодій шкірі.
Ці два типи доповнюють один одного та разом беруть участь у формуванні міжклітинної речовини.
Для спеціалістів ця інформація має певне значення, бо існують дослідження про те, що різні методи стимулюють різні типи колагену.
Не думаю, що пацієнтам важливо запам’ятати саме ці деталі. Радше, важливо те, що саме стимуляція та повноцінне вироблення обох цих типів колагену дає більш виражений результат.
Чим колаген важливий для шкіри
Молодий вигляд шкіри та її повноцінна здатність до відновлення – за все це відповідає колаген. Важко переоцінити його ефекти. Втім, пацієнти скоріше помічають не сам колаген, а його відсутність. Про неї свідчать зморшки, дряблість, "провисання" овалу обличчя (науковою мовою, птоз тканин).
Які речі підвищують виробіток колагену?
На це запитання найкращу відповідь дадуть результати нещодавнього дослідження.
Вивчали звʼязок стилю життя та звичок у майже 11000 японців від 20 до 79 років з накопиченням кінцевих продуктів глікації (advanced glycation end products – AGEs) у шкірі. Та виявили, що ключ до юного вигляду, чіткого овалу обличчя і окреслених вилиць – це:
- Фізична активність;
- Відмова від паління;
- Достатній сон;
- Низький рівень стресу;
- Обов’язковий сніданок зранку;
- Відмова від солодкої їжі.
Як руйнується колаген
На руйнування колагену та старіння шкіри впливають внутрішні та зовнішні фактори.
Внутрішні:
- Генетика;
- Супутні захворювання;
- Хроностаріння (природне старіння клітин з плином часу).
Зовнішні:
- Фотопошкодження шкіри під впливом сонця;
- Паління;
- Атмосферне забруднення;
- Незбалансоване харчування, зловживання алкоголем та цукром;
- Гіподінамія (малорухливий спосіб життя);
- Психологічний стрес;
- Недостатній сон.
Як на виробіток колагену впливають засоби догляду
Засоби для домашнього догляду теж здатні підвищувати виробіток колагену. Часто їхню дію доповнюють інгредієнтами, спрямованими на комплексну боротьбу зі старінням шкіри – пігментними плямами та зморшками.
Так, засоби лінійки Vichy Liftactiv Collagen Specialist містять ніацинамід та вітамін С для корекції надмірного вироблення меланіну, а сироватка – ще й комплекс АНА-кислот, щоб прискорити клітинне оновлення.
Перлина лінійки – крем Vichy Liftactiv Collagen Specialist.
До його складу входять про-колаген пептиди – 3,1% пептиди рису – та Matrixyl (Матриксил). Ця комбінація стимулює вироблення колагену для відновлення еластичності шкіри. Також це сполучення є ефективним у зменшенні наслідків глікації (пошкодження колагену цукром). (Про те, як цукор впливає на стан шкіри, детально розповідає біохімікиня Джессі Іншоспе в цьому матеріалі. – Прим. ред.). Ці пептиди ніби заповнюють зморшки зсередини – для того, щоб шкіра мала більш гладенький, рівний вигляд та не втрачала пружності.
Також у складі крему є вітамін CG, більш відомий як аскорбіл глюкозид, – це синтетична форма вітаміну С з потужними антиоксидантними властивостями та антивіковим ефектом, – на додачу він значно підсилює сяйво шкіри.