15 українських фільмів 2022 року, які варто подивитися

Від соціальних і воєнних драм до комедій та роуд-муві — у 2022 році на екрани має вийти чимало вітчизняних фільмів, гідних перегляду.

"Стоп-Земля"

Дебют в ігровому повнометражному кіно української режисерки Катерини Горностай присвячений історії про українських підлітків. "Стоп-Земля" — це розповідь про останній навчальний рік звичайних київських школярів. У центрі сюжету — троє друзів, які між заняттями та підготовкою до ЗНО прагнуть прожити та відчути останні дні дитинства.

Прем’єра стрічки "Стоп-Земля" відбулася на Берлінському кінофестивалі у 2021 році, де здобула нагороду "Кришталевий ведмідь" як "Найкращий художній фільм" у межах юнацької конкурсної програми Generation 14plus. Українська прем’єра пройшла в рамках Національного конкурсу Одеського міжнародного кінофестивалю, де фільм забрав три з шести нагород: Гран-прі, "Золотий Дюк" та "Найкраща акторська робота".

"Носоріг"

Друга повнометражна робота Олега Сенцова. Робота над стрічкою почалася ще 2012 року, але була призупинена через незаконний арешт режисера російськими спецслужбами у 2014 році та подальше ув’язнення Сенцова. Після його звільнення у 2019 році роботу над проєктом було відновлено. Світова прем’єра стрічки відбулася на 78-му Венеційському кінофестивалі.

Сюжет ґрунтується на реальних подіях 1990-х в Україні. Головний герой на прізвисько Носоріг потрапляє у кримінальний світ і починає свій кривавий шлях, що приведе його зовсім не туди, куди він сподівався. Головну роль у фільмі грає непрофесійний актор, активіст Сергій Філімонов.

"Магда"

Фільм зняв режисер Денис Соболєв за мотивами документальної повісті "Любов і муки Магди Хомман", що ґрунтується на реальних подіях. Стрічка розповідає історію життя Магди Хомман — німкені, яка у 1920-х після Першої світової війни переїхала в Україну разом з українським солдатом, у якого закохалася.

"Я, "Побєда" і Берлін"

Творці фільму зазначають, що "Я, "Побєда" і Берлін" — це роуд-муві та пригодницька комедія, знята за однойменним ексцентричним автобіографічним романом Андрія Кузьменка, більш відомого як Кузьма Скрябін. За сюжетом, музикант-початківець Кузьма разом зі своїм другом їде до Берліна на старому радянському автомобілі "Побєда", щоб обміняти його в місцевого колекціонера на "мерседес".

"Мирний-21"

Фільм "Мирний-21" режисера Ахтема Сеітаблаєва — це воєнна драма, що ґрунтується на реальній історії Луганського прикордонного загону, що сталася навесні 2014 року. Тоді проросійські сепаратисти кілька днів намагалися перетягнути українських прикордонників на свій бік, але безрезультатно. Один зі сценаристів фільму — підполковник Державної прикордонної служби Анатолій Коцюрба.

"Довбуш"

Олесь Санін — режисер фільмів "Мамай" та "Поводир" — зняв історичний фільм, що розповідає про ватажка опришків Олексу Довбуша, повстанця проти польського гніту. Сюжет розгортається в Карпатах у XVIII ст. Жорстоке правління польської шляхти змушує гуцулів тікати в гори. Двоє братів, Олекса та Іван Довбуші, опиняються поза законом і стають опришками. У пошуках помсти панам за вбивство батьків Довбушів брати стають ворогами один одному. Один прагне грошей, інший – справедливості. На чолі з Олексою гуцули розгортають повстання. Так починалася легенда, що надихає покоління тих, хто бореться за свободу рідної землі.

"Клондайк"

Сюжет фільму "Клондайк" змальовує події, що розгортаються навколо катастрофи малайзійського літака Малайзійських авіаліній MH-17, збитого в небі над Донбасом у липні 2014 року. Режисерка Марина Ер Горбач розповідає про місцеву родину, яка опинилася в епіцентрі подій авіакатастрофи. Головні герої Ірка та Толік чекають на народження першої дитини, коли війна жорстоко вривається в їхнє життя. Жінка відмовляється евакуюватися, навіть коли село захоплюють озброєні угруповання.

"Клондайк" вже встиг стати українським кіногітом, відомим у всьому світі. Прем’єра стрічки відбулася 2022 року в рамках міжнародного кінофестивалю "Санденс" у США. Фільм також увійшов до програми "Панорама" 72-го Берлінського кінофестивалю.

"Цензорка"

Стрічка "Цензорка" режисера Петера Керекеша – спільного виробництва України, Словаччини та Чехії – присвячена темі материнства в українських в’язницях. Події драми розгортаються в одній з одеських виправних колоній. За сюжетом, молода жінка потрапляє до в’язниці за вбивство свого чоловіка. Вона нещодавно народила первістка й може провести разом з малюком лише перші три роки.

Світова прем’єра фільму "Цензорка" відбулася в межах конкурсної програми "Горизонти" Венеційського кінофестивалю, де картину відзначили нагородою за найкращий сценарій.

"Люксембург, Люксембург"

Друга повнометражна стрічка режисера Антоніо Лукіча ("Мої думки тихі") розповідає про двох братів-близнюків. Вони дізнаються, що батько, який покинув їх уже дуже давно, тепер помирає в далекому Люксембурзі. Один з братів вирішує їхати до батька, інший робить усе, щоби цьому завадити.

"Відблиск"

Новий фільм режисера Валентина Васяновича ("Атлантида") розповідає про події українсько-російської війни, тортури на заводі "Ізоляція" та спробу адаптуватися до мирного життя після пережитого.

Прем’єра стрічки відбулася в межах офіційного конкурсу 78-го Венеційського кінофестивалю, де змагалася за "Золотого Лева". Після цього картина опинилася серед претендентів від України на премію "Оскар", але поступилася "Поганим дорогам" Наталки Ворожбит.

"Королі репу"

Фільм "Королі репу" — гангстерська історія в декораціях українського села режисера Мирослава Латика. Стрічка розповідає про молодих хлопців, які читають реп. Головні ролі в стрічці виконали українські артисти, зокрема Wellboy. Також у фільмі з’являється Ірма Вітовська.

"Бачення метелика"

Повнометражний дебют Максима Наконечного – це жорстка та сюрреалістична історія про жінку-воїна, яка не бажає бути жертвою. Після звільнення з ворожого полону аеророзвідниця Ліля намагається повернутися до свого мирного життя в Україні. Вдома вона дізнається, що вагітна внаслідок зґвалтування своїм наглядачем. Біль і травма через пережите повсякчас виринають на поверхню, ніби вві сні, та щось усередині неї не дає змоги забути, чому вона мусить жити далі.

Кадр з фільму "Бачення метелика"

Фільм "Бачення метелика" потрапив у секцію "Особливий погляд" офіційного відбору 75-го Каннського фестивалю.

"Ля Палісіада"

Повнометражний дебют молодого кінематографіста Філіпа Сотниченка в жанрі пострадянського нуару, як його визначають творці фільму. Події розгортаються в Україні в 1996 році, за кілька місяців до підписання протоколу № 6 Європейської конвенції з прав людини, що передбачав відмову від смертної кари. У центрі сюжету — оповідь про вбивство міліціонера та дії його колег, які поспішають знайти злочинця, щоб винного засудили до страти, яку незабаром мають скасувати.

"Коли нам було 15"

Дебютний повнометражний фільм Анни Бурячкової оповідає про дорослішання в 1990-х. У центрі сюжету — історія 15-річної Тоні, яка стає частиною зграї. Фільм змальовує жорстокість, з якою стикалися підлітки в ті часи. У стрічці Анна Бурячкова робить спробу подивитися на українських міленіалів, щоб зрозуміти, як дитинство в 1990-х вплинуло на них.

"Терикони"

Документальний фільм Тараса Томенка ("Будинок "Слово"") розповідає про життя дітей у сірій зоні, місті Торецьку. Світова прем’єра фільму відбулася в межах 72-го Берлінського кінофестивалю в секції Generation.

Популярное на VOGUE