Принцеса на війні: що королева Єлизавета II робила під час Другої світової війни
У свій 21-й день народження в Кейптауні Єлизавета виступила в радіоефірі з промовою, в якій сказала, що все її життя має бути присвячене служінню народові. Так і відбулося — вона стала монархом, який найдовше в історії посідав трон. І хоча багато чого відбулося за 70 років її правління, дечого вона досягнула ще до того, як наділа корону: Єлизавета була першою жінкою в королівській родині, яка проходила службу в британських збройних силах.

Принцесі Єлизаветі було лише 13 років, коли 3 вересня 1939 року почалася війна. Як і багатьох інших дітей, які жили в Лондоні, Єлизавету та її сестру принцесу Маргарет евакуювали, щоб уникнути небезпеки бомбардувань. Їх відрядили до Віндзорського замку. У такий спосіб молоді принцеси долучилися до тих трьох мільйонів людей — переважно дітей, — які покинули рідні домівки заради безпеки в менших містах і сільській місцевості під час війни. 13 жовтня 1940 року, у відповідь на цей масовий рух людей, принцеса Єлизавета виступила з першою промовою з вітальні Віндзорського замку в межах Дитячої години BBC, намагаючись піднести суспільний моральний дух.


У міру розвитку війни принцеса Єлизавета обстоювала щораз більше аспектів військового життя. У 1943 році її сфотографували, коли вона доглядала за своїми ділянками у Віндзорському замку в межах урядової кампанії "Копай заради перемоги", під час якої людей закликали використовувати сади й кожну вільну ділянку землі для вирощування овочів, щоб допомогти боротися з браком їжі.


Коли в 1944 році принцесі Єлизаветі виповнилося 18 років, вона наполягла на тому, щоб приєднатися до допоміжної територіальної служби (Auxiliary Territorial Service), жіночого відділення британської армії. ATS була єдиною військовою службою, доступною для британських жінок на той час, що давало їм змогу служити в тилу на допоміжних позиціях, зазвичай далеко за лінією фронту. Посади ATS для жінок охоплювали телефоністів, клерків, водіїв, поштових працівників, диспетчерів та інспекторів боєприпасів. Жінки також служили в підрозділах протиповітряної оборони, де могли відстежувати ворожі літаки та наводити гармати, але власне стрільбу залишали чоловікам. Король Георг подбав про те, щоб його дочці не дали спеціального звання в армії. Вона починала з посади другого заступника, а згодом її підвищили до молодшого командира, що еквівалентно званню капітана.

Принцеса Єлизавета почала навчання на механіка в березні 1945 року. Вона пройшла курс водіння та технічного обслуговування транспортних засобів в Олдершоті, і продовжила службу. Газети того часу охрестили її "принцесою-автомеханіком".

