7 нових книжок, які варто прочитати у квітні
Vogue.ua зібрав найцікавіші книжкові новинки квітня: від нового детективу Жоеля Діккера до довгоочікуваного роману української письменниці Євгенії Кузнєцової "Вівці цілі".
"Мала", Едвард Кері
Українською виходить гідний прискіпливої уваги роман "Мала" англійського письменника і драматурга Едварда Кері — моторошна та незвичайна історія сироти Марі, яка стала відомою в світі як легендарна авторка воскових скульптур мадам Тюссо.
Кері веде свою оповідь від 1761 року, з маленького швейцарського села, де народилась Марі. Вона рано втратила батьків, і її вчителем та другом став майстер воскових скульптур, який знайомить її з паризьким світським життям. Скульптури Марі відкривають їй двері Версалю, вона стає наставницею принцеси і допомагає Марії-Антуанетті зберегти життя під час пологів, а потім засновує власну майстерню воскової скульптури. Історія мадам Тюссо доповнена химерними та прекрасним ілюстраціями Едварда Кері.
"Чудово розказана (і проілюстрована!) історія життя Марі Тюссо — про те, як високі дерева можуть виростати з маленького насіння. Ексцентрична атмосфера, моторошне почуття гумору — книга, яку неможливо пропустити", — відгукується про роман "Мала" нобелівська лауреатка Ольга Токарчук.
"Лабораторія"
"Дикий звір", Жоель Діккер
Жоель Діккер, один із найпопулярніших швейцарських письменників у світі, автор детективів-гітів "Правда про справу Гаррі Квеберта" та "Книга Балтиморів", лауреат французької літературної Гонкурівської премії, повертається із новим романом.
Події "Дикого звіра" розгортаються у передмісті Женеві, в центрі сюжету — ідеальна пара Софі та Арпад Брауни. У будинку навпроти живе пара їхніх друзів — поліціянт Грег, закоханий у Софі, та продавчиня Карін. В один момент життя Софі починає руйнуватися: чоловік заплутується у дрібних махінаціях, Грег підглядає за нею у бінокль, а таємничий чоловік, який грабує ювелірний магазин в їхньому місті, приготував їй на день народження подарунок, що переверне її життя з ніг на голову. "Дикий звір" — незвичайний роман, який поєднує у собі елементу детективу, фентезі та любовної історії та нагадує нам, як майстерно Жоель Діккер вміє плести інтригу та розповідати про людські пороки.
"Видавництво Старого Лева"
"Вівці цілі", Євгенія Кузнєцова
Одна з найцікавіших сучасних українських авторок, відома своєю іронічною прозою "Спитайте Мієчку" та "Драбина", написала третій роман, який, як і попередні, розповідає про "звичайних людей". Сама Євгенія Кузнєцова називає його текстом-підгляданням і каже, що в ньому "нема гостросюжетності, а є сніг, ялинки, приємна зимова атмосфера, але все ж повітря дзвенить від тривожності".
Події відбуваються на Київщині в наші дні. У засніжених очеретах Дніпра, на спустілих вулицях, що стікаються з пагорбів до траси, у темних хатах, де поріг обсипають маком від нечисті, а душі померлих приходять за різдвяні столи, Яна переступає через дірку в паркані та вплутується в дилеми, де немає ані правильних запитань, ані відповідей, але є Максим, непевність, любов і вівці.
"Видавництво Старого Лева"
"Великодня класика"
Розкішно видана антологія "Великодня класика" об'єднала 49 прозових оповідань та 14 поезій українських авторів, присвячених Великодню. Від оповідань Сковороди, Франка, Олени Пчілки і до поезії Богдана-Ігора Антонича: збірка запрошує у подорож національними традиціями. "Великодній текст розповідає про життя, і смерть, і безсмертя. Про жертву, прощення і відкуплення гріхів. Про абсолютну поразку — і незаперечну перемогу. Про віру, надію і любов", — кажуть у видавництві. Збірка вийшла лімітованим накладом, на сайті Vivat вона вже розпродана, але примірники книги, яку хочеться мати у домашній бібліотеці та дарувати близьким, ще можна знайти у книгарнях.
Vivat
"На власній шкірі", Світлана Ославська
Світлана Ославська — українська журналістка, письменниця, авторка книги "Сєверодонецьк. Репортажі з минулого" (2022), одна з найсильніших репортажисток країни, яка пише для The Ukrainians, Reporters, "Української правди". Впродовж 2022–2024 років Світлана, працюючи для міжнародного проєкту The Reckoning Project, документувала свідчення воєнних злочинів, які росіяни скоїли на захоплених територіях України. Авторка спілкувалася з уцілілими в Снігурівці Миколаївської області, Шевченковому на Київщині, Ягідному на Чернігівщині й інших містах і селах, що пережили окупацію. У книгу з пронизливою назвою "На власній шкірі. Історії вцілілих" увійшли монологи та історії людей, які свідчать про російські злочини, а також про мужність та силу духу українців.
"Лабораторія"
"Мерилін. Пристрасть і парадокс", Лоїс Беннер
Біографії знаменитостей — популярний жанр, до якого часто ставляться легковажно, проте цей життєпис Мерилін Монро гідний уваги. Його авторка — видатна американська історикиня, професорка Університету Південної Каліфорнії, феміністка та одна з засновниць гендерних студій у сучасній американській науці Лоїс Беннер пропонує новий портрет Мерилін. Працюючи над книгою, Беннер отримала доступ до близьких людей Монро, які не спілкувалися з іншими біографами, а також до приватних матеріалів, які її попередники "не бачили, ігнорували або неправильно тлумачили", зазначає письменниця. У книзі містяться нові подробиці про дитинство Мерилін у прийомних сім’ях, пережите сексуальне насильство, її численні шлюби, романи і передчасну смерть у 36 років.
"Фабула"
"Сергій Плохій. Чорнобильська рулетка. Війна в ядерній зоні"
Нова розвідка історика, професора, директор Українського наукового інституту Гарвардського університету Сергія Плохія присвячена історії Чорнобильської зони, її окупації під час російсько-української війни і тієї небезпеки, яку становлять ядерні об’єкти під час воєн.
Фактично у книзі Плохій сплітає в одну канву історію Чорнобильської зони та повномасштабної війни, розповідаючи зокрема про окупацію АЕС, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, у перший день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, коли до Чорнобильської атомної електростанції під’їхала ворожа бронетехніка, і тривала тридцять п’ять днів. Розповідає і про роль працівників електростанції, які виконували свої обов’язки цілодобово, під постійним тиском і перед загрозою смерті. Від їхніх рішень залежала не тільки власна безпека, але й життя багатьох інших людей в Україні та поза її межами. Вибір, який вони зробили, їхня самовідданість і рішучість врятували світ від іще однієї ядерної катастрофи. Та загроза подібної трагедії, на жаль, залишається, адже Запорізька атомна електростанція, найбільша в Європі, досі під контролем російських окупантів.
КСД