6 найцікавіших виставок квітня в Києві
Проникливі скульптури Олександра Животкова, створені в його київській майстерні впродовж 2022 року, виставка кримських акварелей художника Валентина Фельдмана та проєкт-присвята українським морям — серед найцікавіших мистецьких подій квітня.
"Вівтар. Олександр Животков"
Український дім, до 9 квітня
Масштабна виставка важливого українського художника, учасника артгрупи "Живописний заповідник" Олександра Животкова, яскравого представника Нової хвилі українського мистецтва. Більшість робіт, що експонуються в Українському домі, були створені за останній рік. В 2022-му художник продовжив працювати в київській майстерні. Животков фіксував сучасну трагедію України, яка бореться з російським варварством, у скульптурних рельєфах і контррельєфах з каменю та дерева. За словами художника, страх і горе не покидали його, допоки він не почав працювати. Більшість творів Олександра Животкова, що представлені на виставці, присвячено конкретним датам та місцям — Буча, Маріуполь, Ірпінь, Херсон, Вінниця.
"Валентин Фельдман. Теорія тіні та перспективи"
Аукціонний дім Goldens, до 22 квітня
Виставка українського художника, архітектора Валентина Фельдмана, творчість якого насамперед пов'язана з Кримом. З 1891 по 1905 роки він жив і працював у Севастополі, за цей час створив велику кількість архітектурних споруд. Фельдман також став вагомим дослідником акварелі, зробивши значний внесок у розвиток саме акварельного живопису. До експозиції "Валентин Фельдман. Теорія тіні та перспективи" увійшло одне з найбільших зібрань творів Валентина Фельдмана, придбане київським колекціонером в середині ХХ століття. Акварелі та малюнки цього зібрання здебільшого присвячені краєвидам Криму, видам Бердичева і Лубен та доповнені кількома натюрмортами.
"Хлопчик з валізкою". Виставка Рустама Мірзоєва
Галерея "Цех", до 3 червня
Проєкт миколаївського художника Рустама Мірзоєва народився два роки тому, але був завершений вже під час повномасштабної війни і став зокрема рефлексію щодо прожитого художником досвіду. Серія живописних робіт, що демонструється в просторі галереї "Цех", — тривожна, напружена, містична. ""Хлопчик з валізкою" — один із найбільш різнокольорових проєктів Рустама Мірзоєва, проте це не глянцева строкатість, — розповідають у галереї. — Плями синього, жовтого, червоного схожі на сигнали тривоги. Проєкт просякнутий передчуттям, що звичне буття наближається до прірви".
"Під поверхнею"
Музей історії Києва, до 16 квітня
Мультимедійний проєкт Лери Літвінової, присвячений Чорному та Азовському морям. Через скульптуру, живопис та аудіовізуальні інсталяції вона досліджує роль та місце моря в ідентифікації українців. Кураторка та художниця Лера Літвінова, яка виросла в Криму, куди 1989 року приїхала з Узбекистану, так пояснює ідею проєкту: "Море раніше багатьом здавалося нейтральною темою, не позбавленою романтизму. Нині у суспільстві формується більш реалістичне ставлення до ролі Чорного та Азовського морів. Яким ми бачимо майбутнє та якими ми бачимо себе? Які зв'язки будуть розірвані і що ми побудуємо в нових реаліях? Які виклики перед нами стоять та як їх здолати?"
"Одне з одним. Просторові діалоги. Вікторія Розенцвейг і Ася Гармаш"
Мистецький арсенал, до 28 квітня
Експериментальна виставка двох художниць, реалізована в рамках лабораторії сучасного мистецтва "Мала Галерея Мистецького арсеналу". Її авторки Вікторія Розенцвейг та Ася Гармаш розмірковують над станом очікування, який з’єднує їхні творчі практики. Обидві художниці займаються графікою: Вікторія Розенцвейг після 24 лютого минулого року зосередилася на зображенні Херсонщини у війні та хроніках окупації зі слів близьких, фіксуючи здебільшого трагічні зміни саме на тілі міста, а Ася Гармаш працює з темами вкоріненості та часу.
"Тим часом в Домі Ханенків"
Музей Ханенків, до 29 квітня
Музей Богдана і Варвари Ханенків — один із небагатьох київських музеїв, який, попри те що евакуював колекцію, продовжує приймати в своїх стінах глядачів. Екскурсії, перформанси та сучасна опера, і навіть концерт Джамали при свічках — тільки декілька з яскравих подій, які відбулися в музеї за останні дев'ять місяців. "Тим часом в Домі Ханенків" — виставка сучасного мистецтва, яка об'єднає 15 художників-учасників художньої резиденції в музеї Ханенків. "Шукаємо зв'язки один з одним, з музеєм і реальністю взагалі. Всіма силами намагаємося не шукати щось корисне у виготовленні і присутності мистецтва тепер, хоч не завжди це вдається", — розповідають про проєкт його куратори Максим Побережський та Катя Лібкінд.